Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely

Neustále rostoucí počty nakažených a vážně nemocných lidí, s tím související hrozba zavírání ekonomik a zhoršující se vyhlídky na fiskální pomoc v USA ve čtvrtek stáhly evropské akcie na nejnižší úroveň od začátku října.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,08 % na 362,91 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,73 % na 5 832,52 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 4 837,42 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 2,49 % na 12 703,75 bodu.
Akcie na burzách v západní Evropě od otevření ztrácely přes dvě procenta a v průběhu dne se jim tyto ztráty nijak výrazně snížit nepodařilo. Index STOXX Europe 600 tak nakonec zaznamenal nejhorší den za více než tři týdny. Největší ztráty si připsali výrobci aut, pojišťovny a sektor energetiky.
"Investory znervózňuje vývoj kolem nemoci covid-19 a to, jak to negativně ovlivňuje pracovní trh a schopnost mnoha společností dosahovat dobrých výsledků. Je stále zjevnější, že pandemie by mohla zuřit ještě dlouho v roce 2021, a tak se ekonomické vyhlídky zase zhoršují," říká Russ Mouldze společnosti AJ Bell.
Akcie bankovních domů klesaly spolu s výnosy dluhopisů a k zotavení jim nepomohly ani zprávy o aktivitě v oblasti fúzí a akvizic. Italský deník Il Messaggero ve čtvrtek informoval, že italský finanční ústav Banco BPM a francouzská Crédit Agricole podepsaly důvěrnou dohodu o zahájení jednání o případné fúzi.
"Vzhledem k tomu, že vyhlídky na okamžitou pomoc v USA den ode dne klesají, zatímco růst počtu nakažených si po celé Evropě žádá přísnější omezení, nikoho snad nepřekvapí, že investoři jsou trochu nervózní," řekl analytik společnosti CMC Markets UK Michael Hewson. O další pomoci kvůli dopadům koronaviru se v USA jedná už několik týdnů, hlavní aktéři nicméně nedávají velké šance na dohodu republikánů s demokraty dříve než po prezidentských volbách. Ty jsou naplánovány na 3. listopadu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli nové vlně cestovních omezení, která začaly zavádět evropské vlády, sníží plánovanou zimní kapacitu o třetinu. Firma očekává, že v době platnosti zimního letového řádu bude fungovat na 40 procentech loňské kapacity, i když původně počítala se snížením pouze na 60 procent. Uvedla to agentura Reuters.
- Rusko: Průmyslová výroba v září meziročně stagnovala (odhad: -5,9 %, srpen: -7,2 %).
- Francie: Spotřebitelská inflace v září mírně zaostala za odhady. Meziročně spotřebitelské ceny ve Francii stagnovaly, čekal se růst o 0,1 %. V srpnu vzrostly o 0,2 %.
- Německá obchodní společnost METRO, která provozuje velkoobchody Makro, odmítla nabídku na převzetí od investiční společnosti EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče. Ve čtvrtečním sdělení ji označila za nedostatečnou. EPGC se neúspěšně pokusila převzít Metro už loni, a to za 5,8 miliardy eur. Nyní je s podílem 29,9 % největším akcionářem firmy.
- Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
Zdroj: CNBC, Reuters, ČTK
Aktuality

