Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu stran obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou, když server CNBC s odvoláním na čínský vládní zdroj napsal, že Peking je ohledně dosažení obchodní dohody pesimistický.
Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na červené nule, oslabil o 0,01 % na 405,99 bodu. Německý DAX odepsal 0,16 % na 5 929,79 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,26 % na 13 207,01 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 307,7 bodu.
O více než 2 % spadl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně. Proti trendu naopak šly utility, jež si polepšily zhruba o procento.
Pomyslným vítězem dne se stal provozovatel španělské akciové burzy BME, jehož akcie vyletěly vzhůru o 38 % poté, co dostal nabídku na převzetí od společnosti SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku. Zájem o španělskou burzu dnes projevila rovněž panevropská burzovní skupina Euronext.
Evropské akcie (18. listopadu 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své měsíční zprávě to v pondělí uvedla německá centrální banka. Deutsche Bundesbank, jak zní její oficiální název, také upozornila na známky stabilizace vyhlídek německého průmyslového sektoru.
- Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 procenta ze zářijových 1,9 procenta. Zdražování zmírnilo také v zemědělství a stavebnictví. Ceny zemědělských výrobců stouply v říjnu o 0,4 procenta, přičemž o měsíc dříve byly meziročně vyšší o dvě procenta. Růst cen ve stavebnictví zpomalil na 4,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Informoval tom v pondělí Český statistický úřad.
- Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na převzetí španělské akciové burzy BME za zhruba 2,84 miliardy eur. Oznámily to v pondělí firmy. Zájem o španělskou burzu v pondělí projevila rovněž panevropská burzovní skupina Euronext.
- Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci Konfederace britského průmyslu (CBI) to v pondělí oznámil premiér Boris Johnson. Odklad snížení daně podle něj ušetří šest miliard liber, které bude moci vláda použít na "priority britského lidu", včetně zdravotnického systému NHS.
Zdroj: CNBC
Aktuality
