Evropské burzy v úterý i přes politickou nejistotu v Německu stouply

Evropské akciové trhy uzavřely úterní seanci v pozitivním pásmu. Investoři vyhodnocovali dění v Německu, které po krachu jednání o nové vládě pravděpodobně čekají předčasné volby, pozornost poutaly také hospodářské výsledky několika velkých firem z Evropy a USA.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,44 % na 388,1 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,3 % na 7 411,34 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,48 % na 5 366,15 bodu a německý DAX si polepšil o 0,83 % na 13 167,54 bodu.
Dařilo se zejména cenným papírům evropských automobilek, které nahoru táhl německý koncern Volkswagen. Jeho akcie díky pondělnímu zlepšení výhledu pro tržby i zisk zdražily zhruba o 2 %. Akcie společnosti Porsche, jejímž vlastníkem je Volkswagen, zpevnily o necelá 3 %.
Výsledky hospodaření v úterý odtajnila britská letecká společnost easyJet. Té v uplynulém fiskálním roce klesl zisk před zdaněním o 17,3 % na 408 milionů liber. Na výsledky měl negativní dopad pokles kurzu libry. Příjmy a počet cestujících se ale zvýšily a letos firma čeká návrat k růstu zisku. Celkové příjmy společnosti se za rok do konce září zvýšily o 8,1 % na 5 miliard liber. Akcie easyJet na zveřejněná čísla zareagovaly růstem zhruba o 5 %.
Evropské akcie (21. listopadu 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Zaměstnanci Škody Auto se nemusejí obávat, že by Volkswagen, který mladoboleslavskou automobilku vlastní, převedl část výroby do Německa. Napsaly to úterní Hospodářské noviny s odvoláním na šéfa koncernových odborů Bernda Osterloha. Spekulace o přesunu se objevily v říjnu. List připomíná, že Osterloh patří mezi nejvlivnější muže Volkswagenu, je i v dozorčí radě podniku, kde odborářům patří polovina z 20 křesel. Bez jejich souhlasu neprojde žádné rozhodnutí.
- Německé automobilky Volkswagen, BMW a Daimler pokračují ve zvyšování svých tržních podílů v Číně. Zároveň tak ale roste také jejich závislost na čínském trhu. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti EY.
- Ministři britské vlády se podle zpravodajské společnosti BBC shodli na potřebě nabídnout Evropské unii za urovnání financí v rámci brexitu více než dříve ohlášených 20 miliard liber. Deník The Times odhaduje, že "účet za rozvod" s unií se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala.
- Zlato jako investici se nejvíce na světě pořizují Němci, kteří loni nakoupili přes 1,4 gramu zlata na osobu. Vyplývá to z přehledu organizace World Gold Council (WGC), která sdružuje nejvýznamnější těžaře zlata. České domácnosti zaostávají, příliv zlata se zde v posledních pár letech odhaduje na 0,02 gramu na osobu ročně.
Zdroj: CNBC
Aktuality
