Evropské burzy v pondělí převážně klesly, zhruba o 1,5 % klesl technologický sektor

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v mínusu, když se investoři soustředili na jednání o italském rozpočtovém plánu a také na rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit další sankce na Írán.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,16 % na 363,5 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 7 103,84 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,02 % na 5 101,39 bodu a německý DAX se snížil o 0,21 % na 11 494,96 bodu.
Jednotlivé sektory se na směru neshodly. Technologické odvětví odevzdalo zhruba 1,5 %, dařilo se naopak akciím ropných firem. Pomyslným vítězem dne se stala nizozemská společnost Vopak, jejíž cenné papíry zdražily zhruba o 5 % po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků hospodaření za uplynulý kvartál.
Nedařilo se naopak italské Banco BPM, jež sice prošla zátěžovými testy evropských bank, byla však druhým nejhorším finančním ústavem. Akcie společnosti zlevnily zhruba o 2 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Šéf jednání ministrů financí zemí platících eurem Mario Centeno doufá, že italská vláda dokáže najít způsob, jak svůj návrh rozpočtu pro rok 2019 sladit s fiskálními pravidly eurozóny. Centeno to řekl novinářům při příchodu na schůzku euroskupiny, tedy šéfů státních kas zemí eurozóny. Pro ministry to bude první příležitost diskutovat o vývoji poté, co Evropská komise koncem minulého měsíce poprvé v historii při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny sáhla k podobnému kroku. Itálii dala tři týdny na vypracování nové podoby.
- Evropská centrální banka odebrala bankovní licenci maltské společnosti Pilatus Bank, která byla obviněna z praní špinavých peněz. Oznámil to v pondělí maltský úřad pro regulaci finančního sektoru MFSA.
- Maloobchodní tržby bez prodejů aut letos v září opět zpomalily meziroční růst, a to na 1,4 procenta ze srpnových 4,2 procenta. Nejvíce k růstu jako tradičně přispěly tržby e-shopů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Při očištění o sezonní vlivy, jako je třeba rozdílný počet pracovních dní, tržby stouply o 2,5 procenta. Za třetí čtvrtletí tržby meziročně stouply o 3,7 procenta.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla v listopadu třetí měsíc za sebou a je nejnižší za dva roky. Vyplývá to z pravidelné měsíční ankety výzkumné společnosti Sentix. Příčin lze vyjmenovat celou řadu, investorům dělá starosti na příklad americká obchodní politika, budoucnost německého automobilového průmyslu nebo italský rozpočet.
Výsledková sezóna
- Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 287 milionů eur ze 141 milionů eur před rokem. Za růstem zisku stála podle agentury AP především jednorázová daňová úleva.
Zdroj: CNBC
Aktuality
