Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden ale zhruba o procento stouply

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v červených číslech, když investory znervóznila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že chce uvalit cla na čínský dovoz v hodnotě 100 miliard USD.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,35 % na 374,82 bodu, za celý týden však vzrostl o 1,07 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,22 % na 7 183,64 bodu (týden: +1,37 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,35 % na 5 258,24 bodu (týden: +1,53 %) a německý DAX odevzdal 0,52 % na 12 241,27 bodu (týden: +1,19 %).
Nedařilo se zejména akciím automobilek, které do mínusu stáhly obavy investorů z obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Zhruba o 1,5 % zlevnily například cenné papíry německého výrobce součástek pro automobily Schaeffler.
Z výše zmíněného důvodu výrazně ztratil také sektor základních materiálů, kde například akcie těžařského gigantu Rio Tinto přišly o více než 2 %. Negativně na ně působilo také snížené doporučení od francouzské banky BNP Paribas.
Pomyslným vítězem dne se staly akcie telekomunikační společnost Telecom Italia, které vyletěly vzhůru zhruba o 7 % poté, co agentura Reuters napsala, že italská firma CDP má zájem o koupi 5% podílu v této společnosti.
Evropské akcie (6. dubna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Bankovní rada se na svém jednání minulý týden shodla na tom, že odhady ČNB v aktuální prognóze se víceméně naplňují, a celkové vyznění ekonomického vývoje se tak nemění. Zároveň při jednání rady také zaznělo, že měnová politika je v současné chvíli nastavena z hlediska plnění dvouprocentního inflačního cíle odpovídajícím způsobem. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 29. března.
- Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v únoru zpomalil z lednových 5,6 procenta na 2,7 procenta. V pátek to oznámil Český statistický úřad. K růstu přispěla podle statistiků hlavně kovovýroba nebo výroba elektrických zařízení. Meziměsíčně průmyslová produkce o 1,2 procenta klesla.
- Produkce německého průmyslu v únoru nečekaně klesla a vykázala největší propad za více než dva roky. Oznámilo to ministerstvo průmyslu, které tento vývoj přičítá rostoucí hrozbě protekcionismu. Produkce klesla o 1,6 procenta, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali vzestup o 0,3 procenta.
- Čína vyzvala Evropskou unii, aby ji podpořila v postoji proti protekcionismu Spojených států a pomohla jí prosadit mezinárodní obchodní řád. Agentuře Bloomberg to sdělil vedoucí čínské mise v EU Čang Ming.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Březnové hodnoty indexů nákupních manažerů ve výrobním sektoru eurozóny ve srovnání s únorem mírně poklesly. Zpracovatelský PMI od firmy Markit dosáhl ve shodě s očekáváním trhu konečné hodnoty 56,6 bodu, o rovné dva body nižší než v únoru. Jednotlivé země eurozóny vykazovaly podobné výsledky.
- Americká mediální společnost 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, která usiluje o převzetí britské placené televize Sky, navrhuje, že právně oddělí Sky News. Tento krok má rozptýlit obavy britského antimonopolního úřadu (CMA) o pluralitu médií. Oznámila to v úterý společnost Fox a současně nabídla, že by zpravodajský kanál mohla prodat skupina Walt Disney bez ohledu na to, jak dopadne plánovaná akvizice Foxu tímto zábavním gigantem.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi hodlá během příštích šesti let zdvojnásobit svůj prodej na čínském trhu. Německému listu Automobilwoche to řekl šéf odbytu společnosti Audi Bram Schot.
- V nové německé vládě podle měsíčníku Der Spiegel sílí přesvědčení, že by vyplácení evropských fondů mělo být do budoucna vázáno na dodržování principů právního státu. Státy, které by je porušovaly, by o peníze přišly. Už v příštím rozpočtovém období pro léta 2021 až 2027 by se to mohlo týkat třeba Polska, vůči kterému nyní Evropská komise vede řízení kvůli možnému porušování základních evropských hodnot.
- Únorové tržby německých maloobchodníků byly o 0,7 procenta nižší než lednové. Po lednovém meziměsíčním poklesu o 0,3 procenta (revidováno z původního odhadu -0,7 %) přitom trh očekával nárůst o 0,6 procenta. Meziročně byly únorové tržby o 1,3 procenta vyšší (leden: 2,5 %, revidováno z 2,3 %; odhad: 2,2 %).
- Portugalsku se v březnu díky příznivému počasí poprvé povedlo pokrýt měsíční spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
- Polský fiskální deficit se v loňském roce snížil na nejnižší úroveň od počátku záznamů vedených od roku 1995. Tento vývoj je zásluhou silného hospodářského růstu, opatření proti úniku daní a rekordně nízké nezaměstnanosti. Fiskální deficit vloni klesl na 1,5 procenta hrubého domácího produktu ze 2,3 procenta v roce 2016.
- Veřejné finance skončily loni v přebytku, a to 1,59 % hrubého domácího produktu. Přebytek činil 80,6 miliardy korun.Ve středu to uvedl Český statistický úřad. Předloni byly veřejné finance v přebytku poprvé, a to 0,73 % HDP. V předchozích letech byly v deficitu.
- Kolektivní jednání v automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi vstoupila do ostřejší fáze. Odbory Škody Auto totiž vypověděly dohodu o flexikontech, tedy směně navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi. Odboráři zároveň přistoupili na možnost dalšího kola kolektivního vyjednávání ve čtvrtek. V případě krachu jednání vypoví odbory také dohody o vícesměnných systémech pracovní doby. Pokud nastane stávka, budou odboráři požadovat růst tarifních mezd o 14 procent. Odbory to ve středu uvedly na svém webu.
- Celkový zisk ČR z cestovního ruchu v roce 2016 stoupl o devět procent na 272 miliard korun. Jde o souhrnný ukazatel poptávky všech návštěvníků, kteří strávili svou dovolenou v Česku. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2003, kdy se ukazatel sleduje. Zahraniční turisté se na tom podíleli 58 procenty, tj. 157 miliardami korun. Zbývající dvě pětiny peněz pocházejí od domácích návštěvníků. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Český statistický úřad.
- Řecká vláda spolu se společností Paneuropean Oil and Industrial Holding se dohodly na prodeji souhrnného podílu nejméně 50,1 procenta v největší domácí rafinérii ropy Hellenic Petroleum. Rafinérie to ve středu oznámila burzovnímu úřadu.
- Finská vláda ve čtvrtek schválila stavbu plynovodu Nord Stream 2,jenž má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Proti projektu protestuje řada zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky.
- Vystoupení Británie z Evropské unie bude mít výrazně nadproporční dopady na německý průmysl a řemeslníky. Vyplývá to ze studie Evropského výboru regionů, podle níž bude mezi padesáti nejvíce postiženými oblastmi 41 ve spolkové republice. O studii informují německá média skupiny Funke.
- Konsorcium společností GE Power a Alstom Power zvítězilo v tendru na výstavbu poslední uhelné elektrárny v Polsku. Oznámily to ve čtvrtek firmy Energa a Enea, které budou novou elektrárnu provozovat. Uhelná elektrárna o výkonu 1000 megawattů bude stát v polském městě Ostrolenka. Konsorcium ji vybuduje nákladem šesti miliard zlotých (přes 36 miliard Kč).
- Španělsko zadrželo bývalého zaměstnance švýcarské pobočky britské bankovní skupiny HSBC, jehož vydání žádá Švýcarsko. Francouzsko-italský občan Hervé Falciani byl v roce 2015 ve Švýcarsku odsouzen za to, že z banky vynesl data o jejích klientech a předal je úřadům jiných evropských zemí, které hledaly podezřelé z daňových úniků.
- Index nákupních manažerů eurozóny v sektoru služeb od firmy IHS Markit dosáhl v březnu hodnoty 54,9 bodu. Po únorových 56,2 bodu očekával trh nepatrně mírnější pokles na 55 bodů. Podobně dopadl PMI v sektoru služeb v Německu, Francii, Itálii i Španělsku.
- Německá automobilka Volkswagen začne v Brazílii vyrábět sportovně užitkové vozy. Firma oznámila, že do produkce modelu T-Cross ve svém závodě na jihu Brazílie investuje dvě miliardy realů (přes 12 miliard Kč).
Zdroj: CNBC
Aktuality
