Evropské burzy v pondělí neudržely zisky z úvodu obchodování a uzavřely v minusu

Evropské akciové trhy zakončily první seanci nového týdne v negativním pásmu, když se investoři soustředili zejména na jednání zástupců Spojených států a Číny, které by mohlo přinést posun v obchodním sporu mezi největšími světovými ekonomikami.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,15 % na 342,88 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,39 % na 6 810,88 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,38 % na 4 719,17 bodu a německý DAX odevzdal 0,18 % na 10 747,81 bodu.
Zhruba o 2 % zlevnily akcie francouzské společnosti Alstom, které dolů poslala zpráva francouzského tisku, že Evropská komise pravděpodobně neschválí dohodnuté spojení železničních operací Alstomu a německé průmyslové skupiny Siemens (-1,31 %). Finální verdikt by podle vyjádření EK měl padnout v polovině února.
Nedařilo se ani nizozemské pivovarnické skupině Heineken, jejíž cenné papíry přišly zhruba o 2,5 % poté, co na ně snížila doporučení americká banka Goldman Sachs. Nový rating je na stupni "sell".
Evropské akcie (7. ledna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- V roce 2018 bylo v Česku vyhlášeno 649 bankrotů obchodních společností, což bylo nejméně za posledních 11 let, tedy za dobu účinnosti nynějšího insolvenčního zákona. Rovněž bylo vyhlášeno 5 418 bankrotů podnikatelů, nejméně za posledních šest let. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
- Zakázky německého průmyslu se v listopadu snížily o jedno procento, což je mnohem výraznější pokles, než čekali analytici. V předchozím měsíci naopak o 0,2 procenta vzrostly. Ke slabému výkonu přispívají obchodní spory, rizika spojená s možným odchodem Británie z EU bez dohody a slabší růst v rozvíjejících se zemích. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil německý statistický úřad, je další známkou zpomalení největší evropské ekonomiky.
- Před odchodem Británie z Evropské unie se přesune do nových finančních center v Evropské unii majetek za téměř 800 miliard liber. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu konzultační společnosti EY. To je však pouze zlomek celkového bankovního sektoru v Británii, jehož hodnota dosahuje osmi bilionů liber.
- V polovině měsíce by mohlo být jasno v tom, kdy Německo přestane používat energii z uhlí. Na 15. ledna si totiž kancléřka Angela Merkelová (CDU) pozvala zástupce komise, která má konkrétní termín navrhnout. S dosavadním působením skupiny není podle magazínu Spiegel zcela spokojena.
Zdroj: CNBC
Aktuality
