Guvernéři Fedu na lednovém zasedání řešili ukončení prodejů aktiv z bilance banky, k sazbám chtějí nadále přistupovat opatrně

Americká centrální banka uvažuje, že by ukončila prodeje aktiv ze své bilance (takzvané kvantitativní utahování) do konce letošního roku. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu.
Případné oznámení zvažovaného konce prodejů aktiv z bilance banky by pro trhy znamenalo novou jistotu ohledně další měnové politiky. Rozvaha banky se během programů nákupů aktiv (dluhopisů, cenných papírů krytých hypotékami a dalšími aktivy) nafoukla o zhruba 4 biliony USD.
"Otázkou je, zda Fed nepřistoupí ke kompromisnímu řešení, kterým by bylo zastavení redukce portfolia vládních dluhopisů a pokračování v čištění bilance od strukturovaných hypotečních dluhopisů. Důvod by tu byl - právě politika odkupu MBS/CDO (hypoteční dluhopisy) představovalo možná nejkontroverznější část programu kvantitativního uvolňování," říká analytik Jan Žemlička z České spořitelny. "Mnozí ekonomové tehdy namítali, že by Fed neměl překračovat Rubikon v podobě řízení alokace kapitálu v ekonomice. Zatímco nákup (a držba) portfolia vládních dluhopisů ze strany centrální banky je z hlediska mezisektorové alokace kapitálu relativně neutrální (vládní výdaje jsou relativně diverzifikované), nákup hypotečních dluhopisů tuto podmínku nesplňuje. Jeho explicitním cílem ostatně bylo podpořit nemovitostní trh a ceny těchto dluhopisů."
Zápis ze zasedání také potvrdil vůli centrální banky přistupovat opatrně k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
Americké akciové indexy v reakci na vydání zápisu nejprve kolísaly, zhruba po půlhodině ovšem začaly výrazněji posilovat. Zároveň posílil i americký dolar.
Fed po lednovém zasedání vydal umírněné vyjádření k měnové politice. Pravděpodobnost dalšího zvyšování základní úrokové sazby v letošním roce se výrazně snížila, na což trh reagoval novým příklonem k rizikovým aktivům v čele s akciemi.
Fed začal zvyšovat úroky v prosinci 2015, předtím je držel sedm let téměř na nule. Od té doby vzrostly úroky devětkrát. Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. Vyšší sazby také v poslední době pomáhaly dolaru například v páru s eurem.
Zdroj: CNBC
Aktuality
