US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,01 %
NASDAQ-0,62 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná data Českého statistického úřadu za březen, kdy původně uváděný propad o zhruba devět procent statistici upravili na přibližně šest procent. V květnu již polevily vládní restrikce proti koronaviru a analytici předpokládají, že tržby budou vyšší. Návrat na předkrizovou úroveň bude především kvůli zpomalení růstu mezd a vyšší nezaměstnanosti spíše dlouhodobý. Vyplývá to z pátečních vyjádření analytiků.

Redakce IW
Redakce IW
5. 6. 2020 | 12:01
Maloobchod

Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v dubnu meziročně klesly po očištění o kalendářní vlivy o 10,9 %. Neočištěné maloobchodní tržby byly nižší o 10,6 %. "Samotný statistický úřad zmiňuje, že část dat je jen odhadována z daňových přiznání, a může tak docházet k větším revizím. Pokud by však dubnové hodnoty nebyly revidovány citelně níže, byl by dopad restriktivních opatření výrazně slabší, než analytici předpokládali. V tuto chvíli ale je potřeba brát čísla s určitou rezervou, protože budoucí revize dat - jak naznačila čísla za březen - mohou být poměrně citelné," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Největší pokles zaznamenali prodejci oblečení a obuvi, kterým v porovnání s loňským dubnem klesly tržby o více než 80 %. Prodejny sportovních potřeb zaznamenaly propad o 55 %. Mohly za to uzavřené obchody z důvodu zamezení šíření koronaviru. Pokračoval také pokles prodejů motorových vozidel, které meziročně klesly o 46,4 %.

Seidler dále upozornil na pokles tržeb u potravin. "Domácnosti patrně začaly využívat více potraviny, kterými se předzásobily v předchozím měsíci. Také velikonoční svátky byly letos z titulu karantény střídmější, a tak se oproti minulému roku utrácelo za potraviny méně," řekl. Poukázal také na to, že po silném březnu klesly prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží.

"Zatímco například u prodejů oděvu, obuvi či výrobků pro rekreaci a sport lze čekat poměrně svižné oživení s tím, jak se prodejny opět otevřely, tak prodeje motorových vozidel budou narážet na horší situaci a nejistoty v ekonomice i v dalších měsících," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Návrat obchodu ke svižnému růstu ze začátku roku v dalších měsících nepředpokládá ani ekonom z ČSOB Petr Dufek. Obavy spotřebitelů z budoucnosti by se podle něj mohly projevit nejen na nižším prodeji aut, ale i dalšího zboží dlouhodobé spotřeby, jakým je nábytek.

Květen by mohl podle ekonoma Davida Marka z Deloitte skončit s lepšími výsledky díky postupnému návratu lidí do práce a dětí do škol. Není však podle něj jasné, jak moc budou lidé šetřit. "Po finanční krizi v roce 2008 to nebylo nijak dramatické, maloobchodní tržby klesaly o jednotky procent, ale špatná nálada trvala zhruba dva roky," uvedl.

Trvalý dopad na maloobchodní tržby předpokládá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Bez náhrady podle něj zůstanou neuskutečněné nahodilé nákupy. Spotřebitelskou poptávku začne brzdit také obava z výpadku příjmů.

Ekonom z Komerční banky Michal Brožka odhaduje, že za celé druhé čtvrtletí bude meziroční pokles maloobchodních tržeb o 6,2 %. "Za celý letošní rok čekáme pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 6,5 %," upřesnil.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaMaloobchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná