US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

O zveřejnění dopisu Babišovi by měla Evropská komise rozhodnout do 20. září

Do 20. září má být jasno, zda Evropská komise alespoň částečně zveřejní dopis, jenž eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger loni v listopadu poslal českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. Napsal to server iROZHLAS.cz, podle kterého evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová takový postup navrhla v reakci na stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty). Wagenknechtovi se nelíbí, že komise vedle dopisu nezveřejnila ani další dokumenty týkající se Babišova možného střetu zájmů.

Redakce IW
Redakce IW
11. 8. 2019 | 12:48
Evropská unie

"Navrhli jsme Evropské komisi, aby umožnila částečný přístup k dotyčnému dopisu, s nezbytnou editací. Očekáváme odpověď do 20. září," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí evropské ombudsmanky Richard M. O'Ferrall.

Eurokomisař poslal českému premiérovi dopis loni na konci listopadu. V té době se už Evropská komise zabývala Babišovým možným střetem zájmů. Dopis zůstal neveřejný, nezveřejnily ho ani české úřady, ani Brusel.

Týdeník Respekt tehdy napsal, že komisař Oettinger v dopise doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Andrej Babiš do Bruselu v odpovědi poslal celkem dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá vše pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později předseda vlády poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje.

Žádost o přezkoumání poslal evropské ombudsmance v dubnu senátor Wagenknecht. Ten považuje postup Evropské komise za netransparentní a žádá kromě korespondence mezi Oettingerem a Babišem o zveřejnění i dalších čtyř dokumentů, jež se týkají zadání a metodiky auditu čerpání dotací.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEvropská uniePolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná