Páteční stávka v Ryanairu je druhou největší jednodenní stávkou

Stávka zaměstnanců nízkonákladových aerolinek Ryanair v šesti evropských zemích v pátek narušila plány více než 40 000 cestujících a donutila podnik zrušit více než deset procent letů. Stávka na největších trzích aerolinek se tak pravděpodobně stane druhou největší jednodenní stávkou, protesty pilotů v pěti zemích v srpnu narušily plány 55 000 cestujících.
Do 24hodinové stávky vstoupili v pátek zaměstnanci palubního personálu v Německu, Belgii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Itálii a piloti v Německu.
Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu ale nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.
Ryanair původně uváděl, že v pátek zruší 150 letů, později však musel tento počet zvýšit, protože se ke stávce původně pouze zaměstnanců palubního personálu připojili i piloti v Německu. V pátek firma uvedla, že se uskuteční více než 2 150 z původně naplánovaných 2 400 letů. Zrušen byl mimo jiné dopolední let mezi Prahou a nizozemským Eidhovenem.
Stávkující v pátek protestovali na letištích s plakáty s nápisem "Ryanair se musí změnit". "Nestarají se o nás. Jsme jen čísla. Jsme citrony, které se mají vymačkat a vyhodit," prohlásil bývalý zaměstnanec Ryanairu Juan Fernández, který se připojil k protestujícím na bruselském letišti.
Spory jsou způsobené hlavně tím, že Ryanair zaměstnává převážnou část svého personálu podle irského práva, což podle odborových svazů děla zaměstnancům potíže a brání jim to v přístupu k dávkám sociálního zabezpečení na domácích trzích.
Ryanair prohlásil, že v posledních týdnech učinil pokrok v jednáních s odbory, včetně toho, že se mu podařilo dojednat kolektivní smlouvy se zaměstnanci v Irsku, Británii, Itálii a Německu. Německý odborový svaz pilotů VC však již varoval před dalšími akcemi.
Zdroj: ČTK
Aktuality
