Pavel Nejman: Éra dělníků ve fabrice končí, nahrazují je operátoři strojů
|

Pavel Nejman: Éra dělníků ve fabrice končí, nahrazují je operátoři strojů

Často, když procházím výrobními prostory firem, vidím spoustu činností, které by hravě zvládly robotické linky a automatizované systémy, ale stále je vykonávají lidé. Těch je přitom permanentní nedostatek, říká ředitel sítě Regionálních korporátních center České spořitelny Pavel Nejman.

Inovace

Jak podle vás vaši klienti vnímají trend modernizace výroby, takzvaný Průmysl 4.0?

Je to případ od případu. Někdo o tom přemýšlí více, někdo méně. Řekl bych, že i díky uměle oslabené koruně, která vytvořila firmám pohodlný polštář, se u nás trendy spjaté s Průmyslem 4.0 v minulosti poněkud přibrzdily. Ta doba končí a rozhodně je vhodná chvíle pro úvahy nad modernizací. Situaci nahrává i skutečnost, že trh práce trpí již prakticky ve všech oborech nedostatkem kvalitní pracovní síly. To má za následek růst mezd, a do budoucna tak již nelze příliš počítat s relativně levnou pracovní sílou. Co zbývá? Zvýšit produktivitu a modernizovat výrobu.

Co si mají podniky představit jako trendy spjaté s Průmyslem 4.0?

Mnozí si představují, že je Průmysl 4.0 zejména o robotizaci, ale zdaleka nejde jen o ni. Máme tu také digitalizaci, inteligentní technologie. To vše spolu dokáže v určitých úrovních efektivně komunikovat. Průmysl 4.0 je o komplexních inteligentních systémech, které se umějí samy rozhodovat, konfigurovat, diagnostikovat, vyhodnocovat a podobně. Je fascinující, kde všude se prosazují. Zdaleka nejde jen o automobilový, strojírenský či chemický průmysl, ale třeba také o sektor zdravotnictví a další obory.

Jak si stojí české firmy, pokud jde o moderní výrobní postupy?

Velké firmy jsou více konfrontovány s konkurenčními podmínkami na globálních trzích a moderní trendy sledují, je to pro ně nutnost a vlastně již samozřejmost. Jiná situace je u některých menších a středních podniků. Moderní výrobní postupy mají zásadní vliv na produktivitu práce, ve které se v celkovém pohledu určitě nemůžeme srovnávat s vyspělými státy typu Německa. Dle mého názoru nám v tomto ohledu intervence za účelem oslabovat korunu příliš nepomohla.

Konec levné pracovní síly

Co by byl váš hlavní argument pro to, abyste přesvědčil tuzemské firmy k investicím do modernizace výroby?

Hlavní argument leží v současné situaci na trhu práce, který navíc do budoucna nezavdává naději na zlepšení. Moderní technologie, zejména robotizace, přitom právě tento problém řeší. Nelze donekonečna dovážet pracovní sílu z Ukrajiny, Rumunska či Mongolska za situace, kdy cena práce jen roste. Firmy dříve či později budou muset začít využívat takové technologie, které nahradí klasické manuální činnosti, což ale neznamená, že by nepotřebovaly kvalifikovanou pracovní sílu. Éra dělníků ve fabrice končí, nahrazují je kvalifikovaní operátoři strojů. Když procházím podniky, vidím spoustu činností, které by dnes již hravě zvládly robotické linky a automatizované systémy, ale stále je vykonávají lidé. A těch je přitom permanentní nedostatek.

Mají majitelé těchto firem dostatečné informace o nových technologiích?

Jak kdo. Malé a střední podniky často stojí a padají se svými majiteli. Ne všichni z nich zvládají zodpovědně řešit i technologický rozvoj. V Korporátních regionálních centrech České spořitelny se prostřednictvím našich bankéřů snažíme sdílet zkušenosti v oblasti inovací a modernizací. Máme vybudovány týmy zabývající se těmito trendy a jejich aplikacemi v byznysu. Disponujeme tak širokým know-how a dnes již i dlouhodobými zkušenostmi v této oblasti. Naši specialisté jsou schopni prezentovat konkrétní typy projektů, které již byly úspěšně realizovány. Musím se přiznat, že když pak jedu kolem firmy, kde jsme se jako banka podíleli na financování něčeho přínosného, naplňuje mne příjemný pocit.

Slyší na vaše argumenty vedení malých a středních podniků?

Podle mého je vnímají velice zřetelně, protože si jejich managementy uvědomují, že využívání automatizovaných a robotických systémů přijde tak jako tak. A otázka stojí, do jaké míry u toho budou, či nebudou. Pokud změny nepřijmou, mohou mít výrazné potíže do budoucna. Platy rostou, pracovní síla není. A je tu ještě jedno riziko. Analytici hovoří o tom, že právě Průmysl 4.0 bude příčinou dalšího přesunu výrobních kapacit. Spoléhat na levnou pracovní sílu nelze donekonečna.

Kvalitní servis

Jak přistupujete ke klientovi, který má zájem o investiční úvěr na modernizaci výroby?

Každého takového klienta si velice považujeme. Jako banka se zaměřujeme na inovativní firmy, u nichž je předpoklad trvalého rozvoje, stability a ve výsledku i dlouhodobé spolupráce. Klientům nabízíme financování v rámci speciálního programu Top Inovace, ve kterém dokážeme být velice flexibilní, co se podmínek úvěru týče. Náklady na úvěr dotujeme z vlastních zdrojů, podle míry inovativnosti projektů umíme snížit úrokovou sazbu až o 0,8 procentního bodu ročně. Používáme zajištění úvěru zárukou Evropského investičního fondu InnovFin či zvýhodnění úrokové sazby z podpory Evropské investiční banky.

Co dále?

Nabízíme například program Top EU+, což je financování investičního projektu se žádostí o dotaci z fondů EU. Typicky jde o nákup inovativních technologií, realizace energetických úspor, rekonstrukce výrobních prostor, snižování emisní zátěže a další dle aktuálních výzev programového období 2014–2020. V rámci poradenství pomůžeme i s přípravou žádosti o dotaci a následným dotačním managementem. V programu Top EU+ jsme schopni poskytnout peníze až do 20 milionů korun bez zapojení vlastních zdrojů klienta a se zajištěním pouze ve formě zástavy předmětu financování, pokud konkrétní dotační výzva takovou zástavu nevylučuje.

Čím se Česká spořitelna odlišuje od ostatních bank?

Kromě výše uvedených zvýhodněných komplexních programů financování bych zmínil především servis. Mám na mysli zejména skutečnost, že na straně bankéřů sázíme na kvalitní lidi. Bankéře, které jejich práce baví a mají radost z úspěchů svých klientů. Mají zájem na tom, aby se jejich klienti rozvíjeli. Výsledky průzkumu spokojenosti klientů napovídají, že si to naše klientela, zejména z řad malých a středních podniků, stále více uvědomuje. Je jistě výhoda, pokud máte banku, která vás podpoří i v obtížných situacích, hlídá vám finanční zdraví firmy, umí si představit možnosti rozvoje vašeho byznysu a rozumí vám. Jednoduše, když máte šikovného bankéře, který se o vás dobře stará.

Pavel Nejman je ředitelem sítě Regionálních korporátních center České spořitelny. Začínal v oblastní pobočce České spořitelny v severních Čechách, poté působil na pozicích ředitele korporátních center v západočeském regionu a v Praze. Vystudoval Fakultu managementu VŠE v Praze a absolvoval postgraduální studium MBA na DePaul University v Chicagu.

Více informací o Průmyslu 4.0 najdete na adrese www.investicniweb.cz/inovace

včera v 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF