Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje nejprudší pokles v záznamech, které sahají do roku 1959. Příjmy Američanů naopak díky vládním opatřením rekordně vzrostly a rekordní byly rovněž jejich úspory. Vyplývá to z pátečních údajů amerického ministerstva obchodu. Spotřebitelské výdaje se podílejí více než dvěma třetinami na celkové hospodářské aktivitě v USA.
Koronavirová krize těžce zasáhla podnikatelský sektor a vyvolala rozsáhlé propouštění. Páteční údaje o spotřebitelských výdajích podle agentury Reuters podporují očekávání, že největší ekonomika světa by ve druhém čtvrtletí mohla utrpět nejprudší pokles od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
Propad spotřebitelských výdajů v dubnu zrychlil z revidovaných 6,9 % v předchozím měsíci. Překonal rovněž očekávání analytiků, kteří v anketě Reuters předpovídali pokles 12,6 %.
Příjmy spotřebitelů se však v dubnu zvýšily o rekordních 10,5 %, protože vládní program ke stimulaci ekonomiky zahrnoval přímou jednorázovou platbu 1 200 dolarů pro miliony Američanů a rozšířenou podporu v nezaměstnanosti.
Míra úspor, tedy poměr úspor k disponibilním příjmům, dosáhla rekordních 33 %. Pokles mezd nicméně zrychlil na osm procent z březnových 3,5 %, napsala agentura Reuters.
Ve čtvrtek ministerstvo oznámilo, že hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok snížil o pět procent, nejvíce od finanční krize v roce 2009. Ve druhém čtvrtletí se čeká ještě mnohem výraznější propad. Šéf americké centrální banky Jerome Powell tento měsíc například varoval, že ve druhém čtvrtletí by HDP mohl v důsledku koronaviru klesnout o více než 30 %.
Míra nezaměstnanosti v USA se v dubnu vyšplhala na 14,7 %, tedy nejvýše od velké hospodářské krize. Řada ekonomů předpokládá, že v květnu míra nezaměstnanosti překročí 20 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
