Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %
|

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že Spojené státy čekají dva velmi bolestivé týdny. Projekce Bílého domu předpovídají, že v USA podlehne na nákazu koronavirem až 240 tisíc lidí během 14 dní. Značné ztráty zaznamenaly také americké akcie.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Akciový trh

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu hluboko v červených číslech. Kolem 9.35 panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 3,01 % na 310,43 bodu, britský FTSE 100 ztrácel 3,73 %, německý DAX odepisoval 3,4 % a francouzský CAC 40 klesal o 3,72 %.

Také pražská burza zahájila středeční seanci poklesem, index PX kolem 9.40 klesal o 1,9 % na 774,85 bodu. Téměř pět procent odepisovaly akcie firmy Avast a o více než dvě procenta klesaly cenné papíry Erste Group Bank a CME.

Nepomohla ani solidní data z Číny, která ukázala, že tamní zpracovatelský sektor se po únorovém pádu rychle vrátil k růstu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který zveřejnila společnost Caixin, v březnu vzrostl na 50,1 bodu z únorového dlouhodobého minima 40,3 boudu, a s přehledem tak překonal očekávání analytiků na hodnotě 45,5 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Čína - PMI ve výrobě, zdroj: tradingeconomics.com

Akcie v Asii a Tichomoří ve středu po růstu v úterý opět padaly, s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly akcie v Japonsku, kde se podnikatelská nálada zhoršila na dlouhodobé minimum.

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách
Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na ostatních trzích akciové indexy rostly, čemuž kromě vlny optimismu z USA pomohly i centrální banky, nebo překvapivě dobrá makrodata z Číny. Za celé první čtvrtletí pak čínské akcie zaznamenaly nejhorší výsledek od roku 2018.
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ
Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které přidaly přes osm procent. Dařilo se ale i cenném papírům ČEZ. Celkově byly zobchodovány akcie v objemu necelých 800 milionů korun.
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let
Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se i pod nulu. Nakonec však na trzích převážil optimismus a hlavní benchmarky zpevnily až o dvě procenta. Náladu investorů ráno podpořily údaje z Číny, které potvrdily obnovení růstu aktivity v tamních továrnách. Celé čtvrtletí bylo ale pro evropské akcie nejhorší za téměř 18 let.
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008
Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za celé první čtvrtletí klesl o 20 %, a zažil tak nejhorší kvartál od roku 2008.

Dopoledne vycházely indexy nákupních manažerů v Evropě. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla. Příznivý ale není ani výhled a situace se pravděpodobně bude v příštích měsících dál zhoršovat, upozornila organizace IHS Markit. Index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor klesl v březnu na 44,5 bodu z únorových 49,2 bodu, a ocitl se tak nejníže od poloviny roku 2012, kdy eurozónou zmítala dluhová krize.

Eurozóna - PMI ve výrobě, zdroj: tradingeconomics.com

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, klesl v březnu na 41,3 bodu z únorových 46,5 bodu.

"Známky postupné stabilizace, které jsme pozorovali v únoru, se v březnu rychle vytratily v důsledku vládních omezení při zamezování šíření koronaviru. Na tak nízké úrovni byly podmínky naposledy za finanční krize před více než deseti lety. Vyhlídky na budoucí výrobu byly tím pádem pesimistické a důvěra mezi výrobci klesla na historické minimum," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jonesová.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Na poli ekonomických zpráv věnovali investoři pozornost také údajům z trhu práce Evropské unie a eurozóny. Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní ekonomiky začala dopadat omezení související s koronavirem, se v 27 členských zemích unie proti lednu nezaměstnanost snížila o desetinu procentního bodu. V eurozóně bylo bez práce 7,3 % lidí, což je nejméně od května 2008.

Dopoledne se evropské akciové indexy pohybovaly víceméně do boku. V 11.45 index STOXX Europe 600 odepisoval 2,91 %, FTSE 100 se snižoval o 3,82 %, CAC 40 klesal o 3,78 % a DAX ztrácel 3,02 %. Index PX před polednem klesal o 1,87 % na zhruba 775 bodů, bezmála o pět procent se snižovala cena akcií Avastu a 3,5 % ztrácely cenné papíry Erste Group Bank. V plusu byly akcie Komerční banky (+0,17 %), Philip Morris ČR (+0,45 %) a PFNonwovens (+0,34 %).

V indexu STOXX Europe 600 byly před polednem hluboko pod nulou akcie Cineworld Group (-11,51 %), Dufry (-11,24 %) nebo Rolls-Royce Holdings (-9,40 %), dařilo se naopak cenným papírům Old Mutual (+5,52 %), G4S (+4,51 %) nebo Royal Mail (+3,51 %).

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500. Stále však neprokázal, že by mohl být bezpečným útočištěm pro investory v době výrazných výkyvů na trhu, uvedl zpravodajský server CNBC.

Analytici ING Group upozornili, že z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. Rychlé šíření nemoci COVID-19 ve Spojených státech a následný ekonomický dopad může pro Kanadu představovat "značné problémy", uvádí zpráva. Kanada loni podle dat Mezinárodního obchodního centra (ITC) dovezla ze Spojených států zboží - mimo jiné auta, strojní zařízení či ropu - za 453 miliard dolarů.

Ve 14.45 SELČ futures na americký index Dow klesaly o 3,29 %, futures na S&P 500 se snižovaly o 3,23 % a futures na Nasdaq Composie byly 2,64 % pod nulou.

Průzkum americké společnosti Enterprise Technology Research (ETR) ukázal, že globální podniky, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na technologie až o 4,1 %. Ještě na začátku letošního roku přitom společnosti čekaly zvýšení výdajů o čtyři procenta.

Evropské akcie odpoledne mírně prohloubily ztráty. Kolem 15.30 STOXX Europe 600 klesal o 3,14 %, FTSE 100 se snižoval o 3,72 %, CAC 40 byl v minusu o 4,05 % a DAX odepisoval 4,04 %.

Americké akcie zhruba půl hodiny po startu středeční seance klesaly. Index Dow odepisoval 3,42 %, S&P 500 se snižoval o 3,41 % a Nasdaq Composite ztrácel 2,94 %.

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) zvýšila na 90 % z 80 %. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) zvýšila ze 45 na 50 % a poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) rovnou zrušila. Centrální bankéři tak zareagovali na současnou ekonomickou situaci způsobenou dopady šíření koronaviru.

Negativní zpráva přišla odpoledne z amerického trhu práce. Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku. Organizace ADP oznámila, že podle jejího průzkumu v soukromých podnicích minulý měsíc zaniklo zhruba 27 000 pracovních míst. Důvodem je omezování aktivit v souladu s opatřeními úřadů proti šíření koronaviru.

Pražská burza nakonec ve středu podle indexu PX klesla o 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ji táhly především akcie technologické firmy Avast, Erste Group Bank a energetické společnosti ČEZ. Naopak se ziskem zakončila obchodování Komerční banka.

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické firmy Avast, Erste Group Bank a energetické společnosti ČEZ. Naopak se ziskem zakončila obchodování Komerční banka.

Americké akcie zhruba dvě a půl hodiny po začátku obchodování dál klesaly, index Dow odepisoval 3,08 %, S&P 500 se snižoval o 3,42 % a Nasdaq Composite ztrácel 2,69 %.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec klesl o 2,9 %, britský FTSE 100 se snížil o 3,83 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,3 % a německý DAX přišel o 3,94 %.

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %
Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty prohloubily a nakonec oslabily i o více než 4 %.

Kolem 20.15 SELČ americký index Dow odepisoval 3,74 %, širší S&P 500 se snižoval o 3,96 % a index technologického trhu Nasdaq Composite byl pod nulou o 3,74 %. Nakonec hlavní indexy odepsaly přes 4 %.

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %
Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření koronaviru na ekonomiku Spojených států.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Dceřiná firma ČEZ pro dostavbu Dukovan začala naplno fungovat
včera v 13:40

Dceřiná firma ČEZ pro dostavbu Dukovan začala naplno fungovat

Dceřiná firma ČEZ s názvem Elektrárna Dukovany II (EDU II) začala v pondělí naplno fungovat. Do společnosti, která...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání