Studie ekologických organizací: EPH a ČEZ patří mezi firmy, které nejvíc špiní vzduch v EU

Dvě z pěti energetických firem, které nejvíce znečišťují ovzduší nad Evropou, jsou české. Tvrdí to mezinárodní studie ekologických organizací, jejíž českou verzi v pátek novinářům představili zástupci organizace Greenpeace. Na druhé příčce žebříčku ve studii se umístil Energetický průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a na čtvrté polostátní ČEZ. Na negativní dopady činnosti ČEZ v pátek aktivisté Greenpeace upozorňovali akcionáře firmy před její valnou hromadou. Mluvčí ČEZ a EPH v reakci na studii uvedli, že firmy staré uhelné zdroje postupně odstavují a investují do obnovitelných zdrojů.
Ekologové zkoumali, jaké dopady na životní prostředí má podnikání 103 firem, které provozují uhelné elektrárny v Evropě. Mezi desítkou těch, které nejvíce přispívají k špatnému ovzduší, jsou podle nich zejména společnosti působící v Německu. Nejhůře dopadla v hodnocení firma RWE, druhý skončil EPH, třetí PGE.
Česká pobočka Greenpeace zveřejnila studii před páteční valnou hromadou ČEZ. Následně uspořádala happening před budovou v Praze na Pankráci, kde se sešli akcionáři firmy. Zhruba šest aktivistů z Greenpeace příchozím rozdávalo letáky, ve kterých je upozorňovali, že podnikání firmy negativně působí na životní prostředí a na zdraví lidí.
Znečištění z ČEZ, který se ve studii umístil na čtvrtém místě, podle ekologů vytváří oblak škodlivin, jenž zasahuje celou ČR. "Podle závěrů studie ČEZ v roce 2016 způsobil celkem 730 předčasných úmrtí a způsobil zdravotní náklady ve výši asi 2,1 miliard eur, což je zhruba 50 miliard korun," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.
Mluvčí ČEZ Roman Gazdík v pátek ČTK napsal, že firma postupně přechází od uhlí k bezemisním zdrojům. "Řadu velkých uhelných zdrojů jsme již odstavili a další budou následovat," uvedl. Firma se podle něj nyní intenzivně připravuje na nové evropské limity od roku 2021. Připomněl, že ČEZ již dříve oznámil, že se zavazuje být k roku 2050 uhlíkově neutrální.
Greenpeace po ČEZ žádá, aby zveřejnil, co plánuje udělat s uhelnými elektrárnami. Požaduje, aby je neprodával soukromým firmám. Ekologové se obávají, že by soukromníci mohli v jejich provozu pokračovat. To se týká zejména elektrárny Počerady, která je podle studie nejhorší elektrárnou ČEZ z hlediska znečištění a zdravotních dopadů.
ČEZ se již jednou v roce 2017 pokusil Počerady prodat společnosti patřící podnikateli Pavlu Tykačovi. Zástupci Greenpeace tvrdí, že se o to příští rok pokusí pravděpodobně znovu, protože Tykač má na nákup elektrárny opci.
Studie využívá analýzu množství emisí elektráren a povětrnostních podmínek při jejich vypouštění, aby ukázala i skryté dopady těžby a spalování uhlí. Studie uvádí, že v roce 2016 bylo deset společností v Evropě zodpovědných za dvě třetiny zdravotních potíží lidí. Celkem 91 elektráren způsobilo podle Greenpeace 7 600 předčasných úmrtí, 3 320 nových případů bronchitidy, 137 000 astmatických záchvatů a vyžádalo si zdravotní péči za 22 miliard eur.
Ekologové podotkli, že Křetínského EPH se stal jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě až poté, co koupil uhelné elektrárny v Německu. Podle Greenpeace významně ovlivňují i kvalitu ovzduší v ČR a v jihozápadním Polsku.
"EPH samozřejmě staré uhelné zdroje postupně odstavuje a v tomto patří mezi vůbec nejaktivnější evropské utility," reagoval v pátek mluvčí firmy Daniel Častvaj. Jako příklad uvedl třeba britskou elektrárnu Eggborough či německou elektrárnu Buschhaus. EPH podle něj také patří k největším investorům do obnovitelných zdrojů. "V současné době například finalizujeme projekt přestavby britské elektrárny Lynemouth na spalování biomasy," řekl. Konvenční výroba v uhelných elektrárnách EPH je podle něj jinak moderní a účinná, nebo se její efektivita zvyšuje tím, že se využívá i na výrobu tepla, dodal.
Zdroj: ČTK
Aktuality
