Růst počtu pracovních míst ve Spojených státech v květnu prudce zpomalil

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 75 tisíc pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že vzniklo přibližně 185 tisíc míst po 224 tisících v dubnu (revidováno z 263 tisíc). Míra nezaměstnanosti však zůstala na 49letém minimu 3,6 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v květnu zpomalil na 3,1 % z 3,2 %.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v květnu zůstala na 62,8 %, čekal se růst na 62,9 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,1 % ze 7,3 %.
Průměrná hodinová mzda se v květnu meziročně zvýšila o 3,1 %, v dubnu stoupla o 3,2 % a analytici čekali pokračování růstu tímto tempem. Proti dubnu se mzda v květnu zvýšila o 0,2 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,2% zvýšení v dubnu.
V soukromém sektoru vzniklo v květnu asi 90 tisíc míst po přírůstku 205 tisíc míst v dubnu (revidováno z 236 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 175 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubylo v květnu asi 15 tisíc míst, v dubnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil zhruba o 19 tisíc (revidováno z +27 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za květen přírůstek asi tří tisíc míst (odhad: +5 tisíc, duben: +5 tisíc).
Pro řadu analytiků a ekonomů jsou slabá čísla překvapením. Například Robert Martin z UBS před zveřejněním zprávy prohlásil, že neočekává výraznější vliv napětí v oblasti obchodu na trh práce. Podobně hovořil i Spencer Hill z Goldman Sachs.
Americký dolar v reakci na zveřejněná data oslabil, euro k americké měně posílilo z 1,1273 USD na 1,1322 USD. Futures na index S&P 500 nejdříve klesly, ztráty ale brzy smazaly. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se kolem 15.00 SELČ snižoval o asi šest bazických bodů na 2,06 %.
Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v květnu vytvořili přibližně 27 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc pracovních příležitostí po 275 tisících v dubnu.
Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za březen byl revidován ze 189 tisíc na 153 tisíc.
Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.
"Zpráva z trhu práce za květen je dalším důkazem toho, že si obchodní válka mezi USA a Čínou začíná vybírat svou daň. Nejsme na okraji propasti, vyhlídky však nejsou zrovna optimistické," říká Tim Quinlan, ekonom z Wells Fargo Securities.
"Otázkou je, zda se zpomalující růst v oblasti výroby a zboží přenese i na služby. Obchodní válka ovlivňuje primárně výrobu, do sektoru služeb by se však mohla přenést přes horší náladu a obavy spotřebitelů," dodává Martha Gimbelová z Indeed Hiring Lab.
Růst cen v dubnu zrychlil na 2 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,1 %
Růst amerického HDP v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Objevují se nicméně náznaky, že dočasné pozitivní dopady vyššího vývozu a kumulace zásob polevují a že zpomaluje výroba v továrnách. Atlantský Fed předpovídá, že růst HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalí na 1,5 %.
Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.
Index spotřebitelských cen v USA v dubnu meziročně stoupl na 2 % z 1,9 % v březnu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 2 % v březnu.
Pokud bude pokračovat dosavadní vývoj, bude to patrně znamenat, že se inflace nevrátí k 2% cíli americké centrální banky tak rychle, jak se dosud čekalo. Centrální banka by tak měla důvod přistoupit ke snížení základní úrokové sazby. Část analytiků už dokonce počítá s tím, že Fed letos úroky sníží dvakrát.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality
