Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii
|

Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

"Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny se v našich výsledcích projevuje růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Navíc se nám podařilo vyrobit meziročně o 1,1 terawatthodiny elektřiny více," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodal, že hospodářské i provozní výsledky za první čtvrtletí jsou v souladu s očekáváním vedení.

Negativně se naopak v hospodaření podniku projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen i nižší počet bezplatně přidělených povolenek.

Návrh na výplatu dividendy: 24 Kč na akcii

Pokud valná hromada 26. června schválí návrh na výplatu dividendy 24 Kč na akcii, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, a stát tak získá přibližně devět miliard korun. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, stát tak dostal asi 12,4 miliardy korun.

Celkově by mělo být na dividendách rozděleno 99 % loňského očištěného čistého zisku, což je dosud nejvyšší podíl. Loni šlo na dividendy 86 % a předloni 90 % očištěného čistého zisku.

"Návrh dividendy na úrovni 99 % je historicky nejvyšší podíl, který navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle naší dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, jež nesouvisely s běžným hospodařením, tedy zejména o opravné položky k hmotnému majetku," uvedl Beneš.

Vyšší výroba tradiční i nové energetiky

Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodiny elektřiny, o 6 % více než ve stejném období loňského roku. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách stoupla meziročně o 0,5 TWh na 7,6 TWh.

Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla v prvním čtvrtletí 0,7 TWh, meziročně stoupla o 18 %.

V letošním roce ČEZ očekává nárůst výroby elektřiny z tradičních zdrojů o 9 % na 66,5 TWh. Výroba v jaderných elektrárnách by se měla zvýšit o 4 % a výroba v uhelných elektrárnách by měla být vyšší o 6 %. Výroba takzvané nové energetiky by za celý rok měla stoupnout o 17 % na 2,3 TWh.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. V prvním čtvrtletí se zvýšily o 17 % na 4,2 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 21,1 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 33 %.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 měl na konci března předprodáno přibližně 67 % očekávané výroby za 41,20 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 36 % za 42,10 EUR/MWh, na rok 2022 asi 11 % za 42,70 EUR/MWh a na rok 2023 asi 3 % za 38,60 EUR/MWh.

Za celý letošní rok skupina předpokládá zvýšení zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst očištěného čistého zisku na 17 až 19 miliard korun.

Analytici: Výsledky jsou v souladu s odhady, zklamáním je návrh dividendy

Podle analytiků výsledky za první čtvrtletí nepřinesly výraznější překvapení, negativně však hodnotí návrh dividendy v hrubé výši 24 Kč na akcii.

"Samotné výsledky hospodaření byly téměř v souladu s očekáváním. ČEZ tak do tohoto roku vykročil slušně a představil meziroční růsty," zhodnotil zveřejněná čísla analytik z Fio banky Jan Raška. Zklamání pro něj nicméně představuje meziroční pokles dividendy ze 33 na 24 korun. "Tento návrh je i pod tržními odhady, které byly posazeny do rozmezí 26 až 28 korun," uvedl Raška. Celkově proto informace hodnotí mírně negativně.

Podle analytika Jiřího Kostky z Komerční banky zůstaly výsledky ČEZ za první tři měsíce roku spíše mírně za očekáváním, žádné překvapení však nepřinesly. Také Kostka se pozastavuje nad výší navržené dividendy. "Ta je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu," uvedl. Dodal, že vedení firmy ani nepřistoupilo ke změně dividendové politiky pro další roky.

Celkově hodnotí Kostka zprávu jako zklamání a předpokládá, že akcie ČEZ budou reagovat poklesem. "Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečkou za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy," uvedl Jiří Kostka. Současný vývoj cen elektřiny a lepší výrobní mix by podle něj měly vést v následujících kvartálech a letech k růstu ziskovosti firmy, a tedy i vyšší dividendě.

"Oznámené výsledky jsou v souladu s očekáváním. Jedinou položkou, s níž jsme nepočítali, byl zisk z obchodování. Dividenda je podle stávající výplatní politiky a ve shodě s naším očekáváním, nicméně jsme doufali v optimistický scénář s vyšším návrhem," napsal analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Výsledky na úrovni EBITDA byly lehce slabší, než se očekávalo, a to zejména z důvodu nízkých marží v segmentu prodeje. Potvrdily ale očekávání v hlavním segmentu tradiční výroby a těžby uhlí a také v distribuci. ČEZ potvrdil cíle na rok 2019, a výsledky tak vidíme jako neutrální. Za zmínku stojí, že skupina značně zpomalila v zajišťování cen elektřiny pro další roky, což naznačuje její důvěru ve vyšší ceny elektřiny v následujících čtvrtletích," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že poměr čistého dluhu k zisku EBITDA by měl na konci tohoto roku klesnout a být 2,5-2,8. Na konci loňského roku byl tento ukazatel na úrovni 3,1. V následujících letech by mělo dojít k refinancování dluhu (v letech 2020-2022 cca 20 miliard Kč ročně). Díky příznivějším podmínkám na trhu by mělo dojít k poklesu úrokových sazeb dluhu.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy korun a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy korun.

Zdroj: ČEZ, ČTK
Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ
před 44 minutami

Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
před hodinou

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne zpevňovaly, americké indexy rostly navzdory slabé zprávě z trhu práce

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky
před hodinou

Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti,...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf
před hodinou

Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf...
Doprava Evropské akcie Koronavirus
Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru
15:31

Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1...
Doprava Koronavirus Česká republika
MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize
15:13

MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to...
Mezinárodní měnový fond Koronavirus Krize
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí
15:00

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku
14:52

Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen...
Bydlení Realitní trh Koronavirus
Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády
14:30

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové...
Česká republika Koronavirus
Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize
14:08

Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem....
Německo Pracovní trh Koronavirus
Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu
13:52

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. Ve...
Auta Koronavirus
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
12:48

Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR

Marco Iannaccone (49) byl jmenován místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR a na Slovensku. Změna je platná...
Evropské banky UniCredit
Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit
12:11

Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit

Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne hospodářství zemí východní Evropy obzvlášť silně, ze střednědobého...
Střední a východní Evropa Koronavirus
Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah
11:56

Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám...
Alphabet (Google) Francie Média
Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě
11:32

Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě

Britská centrální banka může dočasně půjčovat vládě peníze na boj s šířením koronaviru, pokud se kabinetu finanční...
Spojené království Bank of England Centrální banky
Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč
11:21

Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč

Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50...
Turismus a cestovní ruch Česká ekonomika Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla
11:16

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku v dubnu kvůli obavám z dopadů koronavirové krize zaznamenala nejprudší pokles za...
Spotřebitelská důvěra Maďarsko Koronavirus
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
10:45

Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek většinou rostly. Nejvíce se dařilo akciím v Austrálii, mírnou ztrátu zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun
10:28

Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun

Technici v jaderné elektrárně Temelín vyměnili při plánované odstávce prvního bloku generátorový vypínač, který...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR