Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %
|

Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk o 5,5 % na 731,9 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním pololetí stoupl o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste v prvním pololetí dosáhl 2,33 miliardy eur, v loňském prvním pololetí činil 2,21 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 980,4 milionu eur z 959,3 milionu eur a čistý zisk z finančních operací vzrostl na 169,9 milionu eur ze 78,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v prvním pololetí stouply z 3,37 miliardy eur na 3,59 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 2,08 miliardy eur na 2,15 miliardy eur. Provozní zisk stoupl z 1,3 miliardy eur na 1,45 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla na 2,18 % z 2,30 % v loňském prvním pololetí.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 144,73 miliardy eur na 155,33 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 156,83 miliardy eur na 169,67 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 3,6 % na 2,8 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci června 91,5 %, na konci prosince 2018 byl 91,8 % na konci června 2018 byl 92,3 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci prvního pololetí 13,6 %, na konci prosince 2018 byla 13,5 %. Erste také vykázala čisté rozpuštění opravných položek ve výši zhruba 42,8 milionu eur.

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste zopakovalo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %. Výnosy Erste by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (do 10 bazických bodů).

"Jsme velmi spokojení s pololetním čistým ziskem 731,9 milionu eur. Je to silný výsledek," uvedl šéf Erste Andreas Treichl. "Samozřejmě vždy existuje prostor pro zlepšení výkonu, pohybujeme se ale správným směrem."

Za samotné druhé čtvrtletí Erste Group Bank vykázala čistý úrokový příjem 1,17 miliardy eur (2Q2018: 1,13 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 492,7 milionu eur (2Q2018: 480,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 93,7 milionu eur (2Q2018: 36,9 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste v druhém čtvrtletí dosáhly 1,82 miliardy eur (2Q2018: 1,72 miliardy eur) a čistý zisk činil 354,9 milionu eur (2Q2018: 438,2 milionu eur)

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prvního pololetí jich měla 4,6 milionu.

Analytici: Kvartální čísla jsou uspokojivá

"Největším překvapením ve výsledcích za druhé čtvrtletí je výše čistého zisku, jež předčila konsenzus o 11 %. Důvodem jsou především opravné položky, kde Erste zaúčtovala kladné saldo 7,1 milionu eur, zatímco trh čekal -9,3 milionu eur. Hospodářské výsledky obsahují i tvorbu rezerv na soudní spory v Rumunsku ve výši 151 milionů eur, což je méně než nedávno oznámených maximálních 230 milionů eur," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Poměr nesplácených úvěrů klesl k 2,8 %. Management potvrdil výhled pro letošní RoTE v minimální výši 11 %. Náklady na riziko by měly být do 10 bazických bodů, což je mírné zlepšení oproti předchozímu výhledu 10-20 bazických bodů. Celkově výsledky vypadají uspokojivě, nicméně za zklamání považujeme čistý úrokový výnos. Přesto čekáme mírně pozitivní vývoj ceny akcií," dodává Frayer.

"Z našeho pohledu jsou čísla za druhé čtvrtletí pozitivní. Růst úrokových výnosů sice zpomalil a zaostal za odhady, vyšší ostatní výnosové položky a nižší náklady ale pomohly k solidnímu růstu provozního zisku, který tak je nad očekáváním trhu. Pozitivní je také další pokles podílu nesplácených úvěrů a potvrzení celoročního výhledu navzdory výrazné negativní jednorázové položce v podobě rezerv na soudní spory v Rumunsku," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru vedení Erste uvedlo, že na základě čísel za první polovinu roku je banka na cestě k vyplacení dividendy 1,5 eura na akcii. Pokud by kapitálová přiměřenost Tier 1 přesáhla 14 %, společnost by zvažovala výplatu mimořádné dividendy či zpětný odkup akcií. Růst úrokových výnosů by v druhém pololetí neměl dále zpomalovat. Pokles čisté úrokové marže byl podle managementu dán částečně tím, že růst úvěrů byl tažen hypotékami a korporátními úvěry, které mají nižší marže. Druhé pololetí by mohlo být z pohledu mixu úvěrů příznivější. Bankovní daň v Rumunsku by měla dosáhnout maximálně 20 milionů eur a být zaúčtována v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Zisk České spořitelny stoupl v prvním pololetí o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč

České spořitelně vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč. Provozní zisk stoupl dokonce o 19,5 % na 11,3 miliardy Kč. Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a nárůstem sazeb. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, meziročně vzrostl o 11,5 % na 14,7 miliardy Kč.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,8 % na 730 miliard Kč. Z toho úvěry domácnostem stouply o 7,2 % na 394,2 miliardy Kč, a to především díky hypotékám poskytovaným fyzickým osobám, úvěrům malým podnikům a spotřebitelským úvěrům. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 6 % na 265,9 miliardy Kč. Důvodem byl silný růst úvěrů velkým korporacím, malým a středním podnikům a segmentu komerčních nemovitostí. Závazky vůči klientům vzrostly oproti loňskému pololetí o 13,9 % na 1,047 bilionu Kč.

K růstu provozního zisku výrazně přispěly také čistý zisk z obchodních operací, který vzrostl o 43,3 % na 1,5 miliardy Kč, a čistý výnos z poplatků a provizí.

"Po sedmi letech poklesu čistého výnosu z poplatků a provizí zaznamenala Česká spořitelna obrat," uvedla banka. V pololetí se čistý výnos z poplatků a provizí zvýšil meziročně o 3,8 % na 4,5 miliardy Kč. Vyšší byly příjmy zejména ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, karetních transakcí a optimalizací nákladových poplatků na úvěrové provize.

Meziročně vzrostly i celkové provozní náklady, zvýšily se o 4,1 % na 9,5 miliardy Kč. O 6,7 % byly vyšší náklady na zaměstnance, a to především kvůli nárůstu mezd.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k letošnímu 30. červnu 1,505 bilionu Kč a ve srovnání s objemem bilanční sumy k loňskému 31. prosinci se zvýšila o 5,5 %.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
17. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
17. 1. 2020 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína