Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %
|

Erste Group Bank v prvním pololetí vydělala 731,9 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl o více než 10 %

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk o 5,5 % na 731,9 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v prvním pololetí stoupl o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste v prvním pololetí dosáhl 2,33 miliardy eur, v loňském prvním pololetí činil 2,21 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 980,4 milionu eur z 959,3 milionu eur a čistý zisk z finančních operací vzrostl na 169,9 milionu eur ze 78,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v prvním pololetí stouply z 3,37 miliardy eur na 3,59 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 2,08 miliardy eur na 2,15 miliardy eur. Provozní zisk stoupl z 1,3 miliardy eur na 1,45 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla na 2,18 % z 2,30 % v loňském prvním pololetí.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 144,73 miliardy eur na 155,33 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 156,83 miliardy eur na 169,67 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 3,6 % na 2,8 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci června 91,5 %, na konci prosince 2018 byl 91,8 % na konci června 2018 byl 92,3 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci prvního pololetí 13,6 %, na konci prosince 2018 byla 13,5 %. Erste také vykázala čisté rozpuštění opravných položek ve výši zhruba 42,8 milionu eur.

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste zopakovalo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %. Výnosy Erste by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (do 10 bazických bodů).

"Jsme velmi spokojení s pololetním čistým ziskem 731,9 milionu eur. Je to silný výsledek," uvedl šéf Erste Andreas Treichl. "Samozřejmě vždy existuje prostor pro zlepšení výkonu, pohybujeme se ale správným směrem."

Za samotné druhé čtvrtletí Erste Group Bank vykázala čistý úrokový příjem 1,17 miliardy eur (2Q2018: 1,13 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 492,7 milionu eur (2Q2018: 480,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 93,7 milionu eur (2Q2018: 36,9 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste v druhém čtvrtletí dosáhly 1,82 miliardy eur (2Q2018: 1,72 miliardy eur) a čistý zisk činil 354,9 milionu eur (2Q2018: 438,2 milionu eur)

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prvního pololetí jich měla 4,6 milionu.

Analytici: Kvartální čísla jsou uspokojivá

"Největším překvapením ve výsledcích za druhé čtvrtletí je výše čistého zisku, jež předčila konsenzus o 11 %. Důvodem jsou především opravné položky, kde Erste zaúčtovala kladné saldo 7,1 milionu eur, zatímco trh čekal -9,3 milionu eur. Hospodářské výsledky obsahují i tvorbu rezerv na soudní spory v Rumunsku ve výši 151 milionů eur, což je méně než nedávno oznámených maximálních 230 milionů eur," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Poměr nesplácených úvěrů klesl k 2,8 %. Management potvrdil výhled pro letošní RoTE v minimální výši 11 %. Náklady na riziko by měly být do 10 bazických bodů, což je mírné zlepšení oproti předchozímu výhledu 10-20 bazických bodů. Celkově výsledky vypadají uspokojivě, nicméně za zklamání považujeme čistý úrokový výnos. Přesto čekáme mírně pozitivní vývoj ceny akcií," dodává Frayer.

"Z našeho pohledu jsou čísla za druhé čtvrtletí pozitivní. Růst úrokových výnosů sice zpomalil a zaostal za odhady, vyšší ostatní výnosové položky a nižší náklady ale pomohly k solidnímu růstu provozního zisku, který tak je nad očekáváním trhu. Pozitivní je také další pokles podílu nesplácených úvěrů a potvrzení celoročního výhledu navzdory výrazné negativní jednorázové položce v podobě rezerv na soudní spory v Rumunsku," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru vedení Erste uvedlo, že na základě čísel za první polovinu roku je banka na cestě k vyplacení dividendy 1,5 eura na akcii. Pokud by kapitálová přiměřenost Tier 1 přesáhla 14 %, společnost by zvažovala výplatu mimořádné dividendy či zpětný odkup akcií. Růst úrokových výnosů by v druhém pololetí neměl dále zpomalovat. Pokles čisté úrokové marže byl podle managementu dán částečně tím, že růst úvěrů byl tažen hypotékami a korporátními úvěry, které mají nižší marže. Druhé pololetí by mohlo být z pohledu mixu úvěrů příznivější. Bankovní daň v Rumunsku by měla dosáhnout maximálně 20 milionů eur a být zaúčtována v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Zisk České spořitelny stoupl v prvním pololetí o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč

České spořitelně vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 10,5 % na 8,7 miliardy Kč. Provozní zisk stoupl dokonce o 19,5 % na 11,3 miliardy Kč. Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a nárůstem sazeb. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, meziročně vzrostl o 11,5 % na 14,7 miliardy Kč.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,8 % na 730 miliard Kč. Z toho úvěry domácnostem stouply o 7,2 % na 394,2 miliardy Kč, a to především díky hypotékám poskytovaným fyzickým osobám, úvěrům malým podnikům a spotřebitelským úvěrům. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 6 % na 265,9 miliardy Kč. Důvodem byl silný růst úvěrů velkým korporacím, malým a středním podnikům a segmentu komerčních nemovitostí. Závazky vůči klientům vzrostly oproti loňskému pololetí o 13,9 % na 1,047 bilionu Kč.

K růstu provozního zisku výrazně přispěly také čistý zisk z obchodních operací, který vzrostl o 43,3 % na 1,5 miliardy Kč, a čistý výnos z poplatků a provizí.

"Po sedmi letech poklesu čistého výnosu z poplatků a provizí zaznamenala Česká spořitelna obrat," uvedla banka. V pololetí se čistý výnos z poplatků a provizí zvýšil meziročně o 3,8 % na 4,5 miliardy Kč. Vyšší byly příjmy zejména ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, karetních transakcí a optimalizací nákladových poplatků na úvěrové provize.

Meziročně vzrostly i celkové provozní náklady, zvýšily se o 4,1 % na 9,5 miliardy Kč. O 6,7 % byly vyšší náklady na zaměstnance, a to především kvůli nárůstu mezd.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k letošnímu 30. červnu 1,505 bilionu Kč a ve srovnání s objemem bilanční sumy k loňskému 31. prosinci se zvýšila o 5,5 %.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu
včera v 16:31

Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu

Několik desítek lidí zatkla policie v kazašské metropoli Nur-Sultanu. Zadržela je během nepovolené demonstrace, jejíž...
Čína Kazachstán Geopolitická rizika
Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc
včera v 10:15

Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patří k největším na světě, požádala o pomoc vládu v Londýně....
Spojené království Turismus a cestovní ruch
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
20. 9. 2019 22:30

Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská zemědělská delegace jen dva...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
20. 9. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
20. 9. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento

Pražská burza v pátek třetí den v řadě rostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně…
20. 9. 2019 16:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně stoupla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat stoupla, zůstává ale v záporných hodnotách. Vyplývá to...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (20. září)
20. 9. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. září)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
20. 9. 2019 14:57

Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová

Novou výkonnou ředitelkou britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland (RBS) se stane Alison Roseová. RBS tak...
Spojené království Banky Evropské banky
Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu…
20. 9. 2019 14:21

Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu dodatečný kapitál

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, aby...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank
20. 9. 2019 13:44

Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank

Německý finanční ústav Commerzbank v rámci jednání o nové strategii zvažuje prodej svého většinového podílu v polské...
Německo Evropské banky Finanční sektor
Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50…
20. 9. 2019 13:38

Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50 miliard eur

Strany německé vládní koalice - CDU, CSU a SPD - se v pátek po zhruba 19hodinovém jednání dohodly na opatřeních k...
Německo Ekologie a životní prostředí Politika
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
20. 9. 2019 13:07

Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka (PBOC) v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %,...
Čína Banky Finanční sektor
Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na…
20. 9. 2019 12:35

Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na zasedání FOMC jsem hlasoval pro snížení sazby o 50 bazických bodů

Na trhu jsou signály ukazující na možné další zpomalení růstu americké ekonomiky. Uvedl to šéf saintlouiského Fedu...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur
20. 9. 2019 11:47

Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur

Americká společnost Gogole plánuje v příštích dvou letech investovat do expanze svých datových center v Evropě tři...
Alphabet (Google) Technologie Internet
Nezaměstnanost na Slovensku se v srpnu udržela na 4,97 %
20. 9. 2019 11:24

Nezaměstnanost na Slovensku se v srpnu udržela na 4,97 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se letos v srpnu opět nezměnila. Stejně jako v předchozích dvou měsících dosáhla 4...
Slovensko Nezaměstnanost
Indie snížila firemní daň, chce tak podpořit ekonomický růst
20. 9. 2019 11:06

Indie snížila firemní daň, chce tak podpořit ekonomický růst

Indická vláda snížila firemní daň pro místní společnosti na zhruba 25 % z nynějších 30 %. Chce tak podpořit...
Indie Daně Podpora ekonomiky
Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,342 bilionu Kč
20. 9. 2019 10:49

Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,342 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka klesl v letošním druhém čtvrtletí o 23,8 miliardy korun na 4,342 bilionu korun. Meziročně je...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Asijské akcie v pátek převážně rostly
Asijské akcie v pátek převážně rostly
20. 9. 2019 10:30

Asijské akcie v pátek převážně rostly

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pátek převážně plusu. Mírně pod nulou seanci zakončil hlavní...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Apple zahájil prodej telefonů iPhone 11 a iPhone 11 Pro
Apple zahájil prodej telefonů iPhone 11 a iPhone 11 Pro
20. 9. 2019 10:23

Apple zahájil prodej telefonů iPhone 11 a iPhone 11 Pro

Více než stovka zákazníků stála ráno před obchody firmy Apple v centru Tokia a v Sydney, aby si mohla koupit nové...
Apple Mobilní telefony Technologie