Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
|

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně

Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.

Komerční banka Banky Evropské banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čisté provozní výnosy Komerční bance v prvním čtvrtletí meziročně poklesly o 3,2 % na 7,57 miliardy korun. Důvodem byly loňské vyšší zisky z finančních operací s tím, jak ukončení intervencí ČNB vyvolalo silnou aktivitu klientů v oblasti zajišťování finančních rizik. Čisté úrokové výnosy, největší část celkových výnosů, byly meziročně vyšší díky nárůstu objemu vkladů a úvěrů, a rovněž nárůst tržních úrokových sazeb přispěl k navýšení výnosů z reinvestice depozit.

Pravidelné provozní náklady stouply o 1,3 % na 4,1 miliardy korun v důsledku nárůstu personálních nákladů a odpisů, zatímco provozní náklady byly meziročně nižší o 4,5 % (růst pravidelných výdajů vyvažovaly nižší všeobecné administrativní náklady).

Kvalitu úvěrového portfolia nadále podporovala příznivá fáze ekonomického cyklu, což umožnilo mimořádnou situaci rozpuštění opravných položek k úvěrům v objemu 0,1 miliardy korun. Navíc banka zaúčtovala jednorázový zisk z finalizace kupní ceny za bývalý podíl KB ve společnosti Cataps ve výši 0,1 miliardy v souvislosti s prodejem dalších 19 % v Cataps společnosti Worldline v únoru 2018.

Celkový objem běžných klientských vkladů ve skupině KB stoupl o 4,3 % na 790,7 miliardy korun. Bankovní depozita občanů vzrostla o 9,4 %. Aktiv spravovaných v podílových fondech, penzijních fondech a rezervách životního pojištění bylo více o 5,7 % (163,9 miliardy korun).

"Banka změnila strukturu reportovaných výsledků podle standardů IFRS 9, a proto nejsou jednotlivé položky výsledkové zprávy plně srovnatelné s odhady. Pozitivní je 3% růst úrokových výnosů a jen mírný pokles výnosů z poplatků. Na druhou stranu výnosy z finančních operací meziročně výrazně klesly, loni byla čísla spojena s koncem fixace kurzu EUR/CZK ze strany ČNB. Provozní náklady byly nižší téměř o 5 %, ale po očištění o odpis budovy v 1Q2017 by vzrostly o 1,3 %. Rizikové náklady byly již 4. kvartál po sobě kladné, to znamená, že rozpouštění opravných položek bylo vyšší než jejich tvorba. Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně, a to především díky růstu úrokových výnosů a přetrvávající dobré kvalitě úvěrového portfolia. Na druhou stranu si nemyslíme, že by reportované informace měly mít výraznější dopad na pohyb ceny akcií," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Čistý zisk překonal očekávání vlivem jednorázových položek. Čistý úrokový příjem meziročně narostl více, než se počítalo, zejména vlivem solidního tempa růstu poskytnutých úvěrů. Za konsenzem zaostaly příjmy z poplatků a provizí. Čistý úrokový příjem, opravné položky a růst úvěrů přinesly pozitivní překvapení, naopak zejména zmíněné příjmy z poplatků a provizí zklamaly. Čistá úroková marže se stabilizuje v souladu s naším očekáváním. Kapitálová přiměřenost (17,7 % po zohlednění změny účetních standardů) je nadále bezpečně nad požadavanou úrovní 16,25 %. Akcie KB i proto nadále vnímáme pozitivně," doplňuje Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank.

Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a financování podnikatelů a malých podniků rostly 6% tempem. Růst úvěrování korporací ovlivnila silnější koruna a přebytek likvidity na trhu. Úvěrování klientů celkově stouplo o 2,8 % na 612,7 miliardy korun, z toho úvěrů na bydlení od KB a Modré pyramidy bylo více o 6,4 % a spotřebitelské financování od KB a ESSOX narostlo o 6 % (jde o údaje bez kolísavých reverzních repo operací s klienty, ale včetně dluhopisů vydaných klienty KB a držených bankou; včetně reverzních repo operací úvěrování vzrostlo o 5,4 % na 628,3 miliardy korun).

Náklady rizika zůstaly velice nízké a kvalita úvěrového portfolia podle banky vynikající, k čemuž přispělo příznivé makroekonomické prostředí. Zavedení účetního standardu IFRS 9 mělo pouze omezený vliv. Kapitálová přiměřenost dosahovala silných 18,3 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech dosahoval 17,7 %.

"Výsledky za první čtvrtletí jsou pozitivní, důvěra klientů se projevila v růstu jejich počtu, zvedli jsme objem poskytnutých úvěrů, klientských vkladů i aktiv, která klientům spravujeme. Zvládli jsme navýšit jádrové výnosy a udržet provozní náklady pod kontrolou. Náklady rizik stále těžily z příznivého prostředí," uvedl ve výsledkové zprávě Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky. "Čelíme ale výzvám, jako jsou dlouhodobý pokles marží, rychle rostoucí preference klientů čerpat finanční služby přes digitální kanály, aktivita zavedené i nové konkurence a rychlý vývoj technologií."

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci kvartálu 2,397 milionu klientů. Samotná Komerční banka měla 1,666 milionu klientů, meziročně o 13 200 více.

Société Générale s vyšším ziskem

Société Générale stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 % na 850 milionů eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří počítali se ziskem 821 milionů eur. "Výsledky jsou všeobecně v souladu s našimi strategickými ambicemi," dodal v prohlášení generální ředitel Frédéric Oudéa. Banka ve čtvrtek večer rovněž oznámila, že se dohodla s Oudéou na pokračování ve funkci další čtyři roky.

Banka nechala beze změny rezervy na spory na 2,3 miliardy eur. Dodala, že v příštích dnech nebo týdnech očekává závěrečné dohody s úřady kvůli sporům týkajícím se sazeb LIBOR a možného porušení zákona o korupci v USA v souvislosti s transakcemi s Libyí.

Příjmy banky se snížily o 2,8 % na 6,29 miliardy eur a zaostaly za odhady analytiků. Důvodem byl hlavně slabý výkon divize korporátního a investičního bankovnictví, jejíž příjmy klesly o 13,4 % a čistý zisk o 56,9 %, převážně vlivem vývoje směnných kurzů. Pokles zaznamenala i divize obchodů s cennými papíry, přestože další mezinárodní banky zaznamenaly v této oblasti růst. Podle Société Générale za to zřejmě může její větší zaměření na Evropu.

Zdroj: Komerční banka, ČTK
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy