Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
|

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně

Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.

Komerční banka Banky Evropské banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čisté provozní výnosy Komerční bance v prvním čtvrtletí meziročně poklesly o 3,2 % na 7,57 miliardy korun. Důvodem byly loňské vyšší zisky z finančních operací s tím, jak ukončení intervencí ČNB vyvolalo silnou aktivitu klientů v oblasti zajišťování finančních rizik. Čisté úrokové výnosy, největší část celkových výnosů, byly meziročně vyšší díky nárůstu objemu vkladů a úvěrů, a rovněž nárůst tržních úrokových sazeb přispěl k navýšení výnosů z reinvestice depozit.

Pravidelné provozní náklady stouply o 1,3 % na 4,1 miliardy korun v důsledku nárůstu personálních nákladů a odpisů, zatímco provozní náklady byly meziročně nižší o 4,5 % (růst pravidelných výdajů vyvažovaly nižší všeobecné administrativní náklady).

Kvalitu úvěrového portfolia nadále podporovala příznivá fáze ekonomického cyklu, což umožnilo mimořádnou situaci rozpuštění opravných položek k úvěrům v objemu 0,1 miliardy korun. Navíc banka zaúčtovala jednorázový zisk z finalizace kupní ceny za bývalý podíl KB ve společnosti Cataps ve výši 0,1 miliardy v souvislosti s prodejem dalších 19 % v Cataps společnosti Worldline v únoru 2018.

Celkový objem běžných klientských vkladů ve skupině KB stoupl o 4,3 % na 790,7 miliardy korun. Bankovní depozita občanů vzrostla o 9,4 %. Aktiv spravovaných v podílových fondech, penzijních fondech a rezervách životního pojištění bylo více o 5,7 % (163,9 miliardy korun).

"Banka změnila strukturu reportovaných výsledků podle standardů IFRS 9, a proto nejsou jednotlivé položky výsledkové zprávy plně srovnatelné s odhady. Pozitivní je 3% růst úrokových výnosů a jen mírný pokles výnosů z poplatků. Na druhou stranu výnosy z finančních operací meziročně výrazně klesly, loni byla čísla spojena s koncem fixace kurzu EUR/CZK ze strany ČNB. Provozní náklady byly nižší téměř o 5 %, ale po očištění o odpis budovy v 1Q2017 by vzrostly o 1,3 %. Rizikové náklady byly již 4. kvartál po sobě kladné, to znamená, že rozpouštění opravných položek bylo vyšší než jejich tvorba. Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně, a to především díky růstu úrokových výnosů a přetrvávající dobré kvalitě úvěrového portfolia. Na druhou stranu si nemyslíme, že by reportované informace měly mít výraznější dopad na pohyb ceny akcií," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Čistý zisk překonal očekávání vlivem jednorázových položek. Čistý úrokový příjem meziročně narostl více, než se počítalo, zejména vlivem solidního tempa růstu poskytnutých úvěrů. Za konsenzem zaostaly příjmy z poplatků a provizí. Čistý úrokový příjem, opravné položky a růst úvěrů přinesly pozitivní překvapení, naopak zejména zmíněné příjmy z poplatků a provizí zklamaly. Čistá úroková marže se stabilizuje v souladu s naším očekáváním. Kapitálová přiměřenost (17,7 % po zohlednění změny účetních standardů) je nadále bezpečně nad požadavanou úrovní 16,25 %. Akcie KB i proto nadále vnímáme pozitivně," doplňuje Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank.

Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a financování podnikatelů a malých podniků rostly 6% tempem. Růst úvěrování korporací ovlivnila silnější koruna a přebytek likvidity na trhu. Úvěrování klientů celkově stouplo o 2,8 % na 612,7 miliardy korun, z toho úvěrů na bydlení od KB a Modré pyramidy bylo více o 6,4 % a spotřebitelské financování od KB a ESSOX narostlo o 6 % (jde o údaje bez kolísavých reverzních repo operací s klienty, ale včetně dluhopisů vydaných klienty KB a držených bankou; včetně reverzních repo operací úvěrování vzrostlo o 5,4 % na 628,3 miliardy korun).

Náklady rizika zůstaly velice nízké a kvalita úvěrového portfolia podle banky vynikající, k čemuž přispělo příznivé makroekonomické prostředí. Zavedení účetního standardu IFRS 9 mělo pouze omezený vliv. Kapitálová přiměřenost dosahovala silných 18,3 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech dosahoval 17,7 %.

"Výsledky za první čtvrtletí jsou pozitivní, důvěra klientů se projevila v růstu jejich počtu, zvedli jsme objem poskytnutých úvěrů, klientských vkladů i aktiv, která klientům spravujeme. Zvládli jsme navýšit jádrové výnosy a udržet provozní náklady pod kontrolou. Náklady rizik stále těžily z příznivého prostředí," uvedl ve výsledkové zprávě Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky. "Čelíme ale výzvám, jako jsou dlouhodobý pokles marží, rychle rostoucí preference klientů čerpat finanční služby přes digitální kanály, aktivita zavedené i nové konkurence a rychlý vývoj technologií."

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci kvartálu 2,397 milionu klientů. Samotná Komerční banka měla 1,666 milionu klientů, meziročně o 13 200 více.

Société Générale s vyšším ziskem

Société Générale stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 % na 850 milionů eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří počítali se ziskem 821 milionů eur. "Výsledky jsou všeobecně v souladu s našimi strategickými ambicemi," dodal v prohlášení generální ředitel Frédéric Oudéa. Banka ve čtvrtek večer rovněž oznámila, že se dohodla s Oudéou na pokračování ve funkci další čtyři roky.

Banka nechala beze změny rezervy na spory na 2,3 miliardy eur. Dodala, že v příštích dnech nebo týdnech očekává závěrečné dohody s úřady kvůli sporům týkajícím se sazeb LIBOR a možného porušení zákona o korupci v USA v souvislosti s transakcemi s Libyí.

Příjmy banky se snížily o 2,8 % na 6,29 miliardy eur a zaostaly za odhady analytiků. Důvodem byl hlavně slabý výkon divize korporátního a investičního bankovnictví, jejíž příjmy klesly o 13,4 % a čistý zisk o 56,9 %, převážně vlivem vývoje směnných kurzů. Pokles zaznamenala i divize obchodů s cennými papíry, přestože další mezinárodní banky zaznamenaly v této oblasti růst. Podle Société Générale za to zřejmě může její větší zaměření na Evropu.

Zdroj: Komerční banka, ČTK
Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou…
Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou…
včera v 18:24

Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou ztrátu, odepsala část investic

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistou ztrátu 25,4...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska
22. 2. 2019 22:50

Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na stupeň BBB...
Maďarsko Střední a východní Evropa Rating
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
22. 2. 2019 22:30

Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů

Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací
22. 2. 2019 21:23

Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall Street Journal o...
Facebook Sociální sítě Internet
Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského…
22. 2. 2019 18:10

Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského parlamentu

Zástupce italské Ligy, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini, jednal loni v říjnu s ruskou státní společností o...
Itálie Rusko Politika
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
22. 2. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
22. 2. 2019 17:42

Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy EUR

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, se loni...
Volkswagen Evropské akcie Auta
MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě
22. 2. 2019 17:26

MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě

Švédská zábavní skupina Modern Times Group (MTG) prodá bulharskou mediální společnost Nova Broadcasting Group...
Evropské akcie Fúze a akvizice Média
Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze
22. 2. 2019 17:13

Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze

Největší španělský hotelový řetězec Meliá Hotels International otevře v březnu hotel v centru Prahy a vstoupí tak na...
Evropské akcie Turismus a cestovní ruch Španělsko
MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech
22. 2. 2019 16:58

MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech

Ministerstvo financí po sedmi letech emisí státních dluhopisů v domácí měně uskutečnilo první aukci státního...
České státní dluhopisy
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
22. 2. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %

Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám
22. 2. 2019 16:08

Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám

Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního června bude v...
Slovensko Politika
Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
22. 2. 2019 15:50

Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny

Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit hospodářský růst, posílit...
Evropská unie Rozpočet Francie
Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí
22. 2. 2019 15:11

Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před měsícem podali návrh na insolvenci,...
Ocelářské firmy Česká republika
Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR
22. 2. 2019 14:47

Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR

Schodek slovenského běžného účtu se v prosici loňského roku prohloubil na 443,4 milionu EUR z listopadových 401,4...
Slovensko Mezinárodní obchod
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu
22. 2. 2019 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,1 procenta nižší než v listopadu, kdy zaznamenaly...
Kanada Maloobchod
Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus
22. 2. 2019 13:44

Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus

Evropská komise v pátek obvinila španělskou telekomunikační společnost Telefónica z porušení slibu usnadnit svým...
Telefónica Evropská unie Evropské akcie
Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest
22. 2. 2019 13:21

Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest

Největší kanadský zpracovatel mléka Saputo převezme britskou mlékárenskou společnost Dairy Crest Group, za kterou...
Kanada Evropské akcie Potraviny