Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
|

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně

Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.

Komerční banka Banky Evropské banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čisté provozní výnosy Komerční bance v prvním čtvrtletí meziročně poklesly o 3,2 % na 7,57 miliardy korun. Důvodem byly loňské vyšší zisky z finančních operací s tím, jak ukončení intervencí ČNB vyvolalo silnou aktivitu klientů v oblasti zajišťování finančních rizik. Čisté úrokové výnosy, největší část celkových výnosů, byly meziročně vyšší díky nárůstu objemu vkladů a úvěrů, a rovněž nárůst tržních úrokových sazeb přispěl k navýšení výnosů z reinvestice depozit.

Pravidelné provozní náklady stouply o 1,3 % na 4,1 miliardy korun v důsledku nárůstu personálních nákladů a odpisů, zatímco provozní náklady byly meziročně nižší o 4,5 % (růst pravidelných výdajů vyvažovaly nižší všeobecné administrativní náklady).

Kvalitu úvěrového portfolia nadále podporovala příznivá fáze ekonomického cyklu, což umožnilo mimořádnou situaci rozpuštění opravných položek k úvěrům v objemu 0,1 miliardy korun. Navíc banka zaúčtovala jednorázový zisk z finalizace kupní ceny za bývalý podíl KB ve společnosti Cataps ve výši 0,1 miliardy v souvislosti s prodejem dalších 19 % v Cataps společnosti Worldline v únoru 2018.

Celkový objem běžných klientských vkladů ve skupině KB stoupl o 4,3 % na 790,7 miliardy korun. Bankovní depozita občanů vzrostla o 9,4 %. Aktiv spravovaných v podílových fondech, penzijních fondech a rezervách životního pojištění bylo více o 5,7 % (163,9 miliardy korun).

"Banka změnila strukturu reportovaných výsledků podle standardů IFRS 9, a proto nejsou jednotlivé položky výsledkové zprávy plně srovnatelné s odhady. Pozitivní je 3% růst úrokových výnosů a jen mírný pokles výnosů z poplatků. Na druhou stranu výnosy z finančních operací meziročně výrazně klesly, loni byla čísla spojena s koncem fixace kurzu EUR/CZK ze strany ČNB. Provozní náklady byly nižší téměř o 5 %, ale po očištění o odpis budovy v 1Q2017 by vzrostly o 1,3 %. Rizikové náklady byly již 4. kvartál po sobě kladné, to znamená, že rozpouštění opravných položek bylo vyšší než jejich tvorba. Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně, a to především díky růstu úrokových výnosů a přetrvávající dobré kvalitě úvěrového portfolia. Na druhou stranu si nemyslíme, že by reportované informace měly mít výraznější dopad na pohyb ceny akcií," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Čistý zisk překonal očekávání vlivem jednorázových položek. Čistý úrokový příjem meziročně narostl více, než se počítalo, zejména vlivem solidního tempa růstu poskytnutých úvěrů. Za konsenzem zaostaly příjmy z poplatků a provizí. Čistý úrokový příjem, opravné položky a růst úvěrů přinesly pozitivní překvapení, naopak zejména zmíněné příjmy z poplatků a provizí zklamaly. Čistá úroková marže se stabilizuje v souladu s naším očekáváním. Kapitálová přiměřenost (17,7 % po zohlednění změny účetních standardů) je nadále bezpečně nad požadavanou úrovní 16,25 %. Akcie KB i proto nadále vnímáme pozitivně," doplňuje Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank.

Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a financování podnikatelů a malých podniků rostly 6% tempem. Růst úvěrování korporací ovlivnila silnější koruna a přebytek likvidity na trhu. Úvěrování klientů celkově stouplo o 2,8 % na 612,7 miliardy korun, z toho úvěrů na bydlení od KB a Modré pyramidy bylo více o 6,4 % a spotřebitelské financování od KB a ESSOX narostlo o 6 % (jde o údaje bez kolísavých reverzních repo operací s klienty, ale včetně dluhopisů vydaných klienty KB a držených bankou; včetně reverzních repo operací úvěrování vzrostlo o 5,4 % na 628,3 miliardy korun).

Náklady rizika zůstaly velice nízké a kvalita úvěrového portfolia podle banky vynikající, k čemuž přispělo příznivé makroekonomické prostředí. Zavedení účetního standardu IFRS 9 mělo pouze omezený vliv. Kapitálová přiměřenost dosahovala silných 18,3 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech dosahoval 17,7 %.

"Výsledky za první čtvrtletí jsou pozitivní, důvěra klientů se projevila v růstu jejich počtu, zvedli jsme objem poskytnutých úvěrů, klientských vkladů i aktiv, která klientům spravujeme. Zvládli jsme navýšit jádrové výnosy a udržet provozní náklady pod kontrolou. Náklady rizik stále těžily z příznivého prostředí," uvedl ve výsledkové zprávě Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky. "Čelíme ale výzvám, jako jsou dlouhodobý pokles marží, rychle rostoucí preference klientů čerpat finanční služby přes digitální kanály, aktivita zavedené i nové konkurence a rychlý vývoj technologií."

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci kvartálu 2,397 milionu klientů. Samotná Komerční banka měla 1,666 milionu klientů, meziročně o 13 200 více.

Société Générale s vyšším ziskem

Société Générale stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 14 % na 850 milionů eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří počítali se ziskem 821 milionů eur. "Výsledky jsou všeobecně v souladu s našimi strategickými ambicemi," dodal v prohlášení generální ředitel Frédéric Oudéa. Banka ve čtvrtek večer rovněž oznámila, že se dohodla s Oudéou na pokračování ve funkci další čtyři roky.

Banka nechala beze změny rezervy na spory na 2,3 miliardy eur. Dodala, že v příštích dnech nebo týdnech očekává závěrečné dohody s úřady kvůli sporům týkajícím se sazeb LIBOR a možného porušení zákona o korupci v USA v souvislosti s transakcemi s Libyí.

Příjmy banky se snížily o 2,8 % na 6,29 miliardy eur a zaostaly za odhady analytiků. Důvodem byl hlavně slabý výkon divize korporátního a investičního bankovnictví, jejíž příjmy klesly o 13,4 % a čistý zisk o 56,9 %, převážně vlivem vývoje směnných kurzů. Pokles zaznamenala i divize obchodů s cennými papíry, přestože další mezinárodní banky zaznamenaly v této oblasti růst. Podle Société Générale za to zřejmě může její větší zaměření na Evropu.

Zdroj: Komerční banka, ČTK
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Dow uzavřely na novém...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční seanci v minusu, index PX přišel o 0,87 % na 1 088,97 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh
včera v 15:21

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů...
Byznys a podnikání Česká republika
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny
včera v 14:24

Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu. Bitcoin se po úterním růstu nad 5 600 USD, což...
Bitcoin Kryptoměny