MONETA Money Bank za prvních devět měsíců roku vykázala zisk 3,12 miliardy Kč, zlepšila celoroční výhled a potvrdila slušnou dividendu
|

MONETA Money Bank za prvních devět měsíců roku vykázala zisk 3,12 miliardy Kč, zlepšila celoroční výhled a potvrdila slušnou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku konsolidovaný čistý zisk 3,12 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 2,1 %. MONETA očekává, že za celý letošní rok vydělá 3,9 miliardy Kč, ve formě dividendy investorům hodlá vyplatit podíl významně přesahující 70 % celoročního čistého zisku.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 12,8 % na 5,52 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 3 % na 1,63 miliardy Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 53,2 % na 619 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů. Celkové provozní výnosy se Monetě do konce září snížily o 6,9 % na 7,76 miliardy Kč.

Provozní náklady Monetě v prvních třech čtvrtletích roku klesly o čtyři procenta na 3,46 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců a tlakům na mzdy. Poměr nákladů k výnosům banky dosáhl 44,6 %, což sice představuje pokles proti konci loňského roku o 50 bazických bodů, jde ale o výsledek nad cílem managementu.

Hrubé výkonné úvěry vzrostly Monetě meziročně o 10,1 %, objem nových hypoték vyskočil o 171,9 %. "To se odrazilo v získání tržního podílu v nové produkci ve výši 3,8 %," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný. Nově poskytnuté úvěry pro malé a střední firmy vzrostly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 153,2 %.

Bilance čistých retailových úvěrů se zvýšila o 9,1 % na 59,4 miliardy Kč, a to díky nárůstu čistých hypotečních úvěrů o 22,7 % na 18,8 miliardy Kč a nárůstu bilance nezajištěných retailových úvěrů o 3,2 % na 38 miliard Kč.

MONETA investovala 187 milionů Kč z plánovaných 600 milionů Kč do vytvoření on-line a mobilních produktů a do digitalizace podpůrných procesů. Do konce roku by měly začít fungovat mobilní platby. Objem spotřebitelských úvěrů zřízených on-line meziročně vzrostl o 34,6 %.

Banka pokračuje také v modernizaci své pobočkové a bankomatové sítě, do které zatím investovala téměř 200 milionů korun z plánovaných 800 milionů. Do konce září MONETA modernizovala či přemístila 11 poboček a více než 130 bankomatů.

Spolehlivé plnění cílů managementu i požadavků regulátora

Společnost vykázala za prvních devět měsíců letošního roku návratnost vlastního kapitálu (RoTE) na úrovni 17,5 % proti 15,3 % v loňském roce. Cíl pro letošní rok je 14 %. MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahuje 18,1 %. Společnost potvrdila střednědobý cíl pro kapitálový poměr CET1 na úrovni 15,5 %, nadále tak banka má značný objem přebytečného kapitálu (2,95 miliardy Kč).

MONETA již dříve uvedla, že přebytečný kapitál plánuje použít na pokrytí jednorázového dopadu zavedení účetního standardu IFRS 9 (cca 0,9-1,1 miliardy Kč), investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Ve výsledkové zprávě za prvních devět měsíců roku uvedla, že plánuje navrhnout akcionářům ke schválení výplatu dividendy za rok 2017 významně přesahující 70 % konsolidovaného čistého zisku.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku z 3,65 miliardy Kč na 3,9 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 60-70 bazických bodů na 50-60 bazických bodů. Vedení zároveň zopakovalo, že bude pokračovat v odprodejích nesplácených úvěrů.

"Podařilo se nám udržet si kontrolu nad provozními náklady. Ty klesly meziročně o 4 % neboli 145 milionů korun, a to navzdory tlaku na růst mezd a nárůstu počtu zaměstnanců v obchodních rolích. Jsme na dobré cestě k dosažení cíle celkových provozních nákladů 4,8 miliardy Kč za celý letošní rok a také cílového ukazatele poměru nákladů k výnosům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí likvidity ve výši 200,7 %, což je výrazně nad regulatorními požadavky," uvedl ve výsledkové zprávě dále Tomáš Spurný.

Za samotné třetí čtvrtletí vykázala MONETA čistý zisk 924 milionů Kč. Čistý úrokový příjem jí v období od července do září meziročně klesl z 2,1 miliardy Kč na 1,8 miliardy Kč, příjem z poplatků a provizí byl stabilní (473 milionů Kč v 3Q2016 vs. 474 milionů Kč v 3Q2017) a čistý zisk z finančních operací vzrostl z 93 milionů Kč na 103 milionů Kč. Ukazatel problematických úvěrů NPL klesl na 4,4% z 5 % v druhém čtvrtletí.

"Výsledky za třetí čtvrtletí nás překvapily především na úrovni čistého zisku, který byl o zhruba 13 % vyšší ve srovnání s konsenzem. Růst byl podpořen pokračujícím snižováním rizikovosti portfolia poskytnutých úvěrů, které se promítá do nižší tvorby opravných položek (140 milionů Kč vs. 222 milionů Kč v 3Q2016). Tento vývoj má dopady i do celkových kapitálových požadavků, když postupné snižování rizikově vážených aktiv vede k nižším nárokům na jejich výši. Významný pokles NPL je patrný především u retailového portfolia, ale nižší poměry jsou viditelné i u podnikových úvěrů," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

Jako vada na kráse může podle něj působit další snížení čisté úrokové marže k 4,3 % z 5,8 %. To je způsobeno refinancováním úvěrů aktuálními nižšími úrokovými sazbami, poklesem rizikovosti úvěrového portfolia v důsledku odprodeje rizikovějších půjček a růstem objemu poskytnutých hypoték.

"Pokud by se MONETA rozhodla držet podobné dividendové politiky jako naposledy, kdy letos vyplatila 100 % loňského čistého zisku plus necelou miliardu z přebytečného kapitálu, byla by pro nás zklamáním dividenda pod úrovní 9 korun na akcii," doplnil Miroslav Frayer.

"Výsledky byly lepší, než jsme odhadovali, především díky nižším než očekávaným provozním nákladům. Ve čtvrtém čtvrtletí ale podle nás dojde ke zvýšení provozních nákladů. Zlepšený výhled celoročního zisku je nad naším odhadem (3,4 miliardy Kč)," doplnil analytik Thomas Unger z Erste Group Bank. Analytik Milan Lávička z J&T Banky dodal, že na straně provozních nákladů se projevují úspory pramenící z oddělení banky od konglomerátu General Electric.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur
před hodinou

Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur

Italská divize italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy...
Itálie Auta
Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více…
21:06

Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více než 19 %

Hodnota majetku amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupla...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství
Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP
20:18

Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP

Francouzská vláda v aktualizovaném rozpočtu na tento rok, který předloží příští středu, počítá s rekordním deficitem...
Francie Rozpočet
Evropské akcie reagovaly na navýšení QE od ECB poklesem
Evropské akcie reagovaly na navýšení QE od ECB poklesem
18:00

Evropské akcie reagovaly na navýšení QE od ECB poklesem

Investoři na evropských akciových trzích dnes byli nervózní zejména kůlvi očekávanému rozhodování ECB o dalším...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments
17:49

ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments

Česká národní banka ve čtvrtek upozornila na aktivity společnosti Silk Assets Investments. Ta nabízí na internetových...
ČNB Obchodování
Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %
17:19

Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to ve...
Česká republika Pracovní trh Nezaměstnanost
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
16:50

Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila jako celek, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
16:21

Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Mezinárodní obchod
O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně…
14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
13:45

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny

Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání...
ECB Eurozóna Centrální banky
Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2
13:18

Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů...
Zemní plyn Rusko Německo
Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB
13:09

Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB

Evropské trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a akcie jsou v červených číslech. Také před...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé půli roku 2022
12:53

Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé půli roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Dnes to jako svůj cíl označil...
Německo Hospodářský růst Koronavirus
V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME
11:47

V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE a domácího indexu PX. Nové váhy začnou platit...
Akcie ČR CME (CETV) Indexy
Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával
11:36

Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení...
Čína Adidas
Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ
11:34

Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ

Rumunská státní energetická společnosti Electrica potvrdila, že zvažuje nákup tamějších aktiv skupiny ČEZ. Za tím...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice
S akciemi PFNonwovens se naposledy obchoduje s právem účasti na valné…
11:25

S akciemi PFNonwovens se naposledy obchoduje s právem účasti na valné hromadě

S akciemi výrobce netkaných textilií PFNonwovens se ve čtvrtek obchoduje naposledy s právem účasti na valné hromadě...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics
11:23

VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics

Pojišťovnická skupina VIG investovala 7 milionů eur do společnosti APEIRON Biologics, která vyvíjí medikaci k léčbě...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR
Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně
Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily ve čtvrtek se smíšenými výsledky. Akcie v Číně a Hongkongu zaznamenaly mírný pokles...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii