Nízká volatilita z akciového trhu jen tak nezmizí, říká muž, který má pod palcem přes pět bilionů dolarů
|

Nízká volatilita z akciového trhu jen tak nezmizí, říká muž, který má pod palcem přes pět bilionů dolarů

Klid a pohoda na akciových trzích jen tak neskončí, říká investiční stratég, který pomáhá dohlížet na správu aktiv v hodnotě 5,4 bilionu dolarů. Jak by se podle něj měli investoři zachovat, pokud by se kolísavost cen akcií přece jen zvýšila?

Akciový trh Rizika Volatilita Korekce na trzích Americké akcie

Index volatility VIX se nyní pohybuje okolo 10 bodů, jeho historický průměr je přitom zhruba 18,8. Spolu s tím se navíc valuační ukazatele pro akcie obchodované na amerických burzách pohybují nad průměry, takzvané Shillerovo P/E se nachází na 30, zatímco průměr je jen mírně nad 16.

Richard Turnill, investiční stratég ze společnosti BlackRock, říká, že volatilita zřejmě ještě nějakou dobu zůstane na současných nízkých úrovních. "Změnu by mohly přinést v zásadě jen dvě události. První je příchod recese, nyní nepravděpodobný, druhou pak prudký růst finančních rizik, který se také nejeví příliš reálně," říká.

Zdůrazňuje přitom, že dlouhé období nízké volatility není nijak výjimečné. "Ekonomika je v dobré kondici. Pokud se tak nyní volatilita zvýší, nemělo by jít o dlouhodobý trend. Případný pokles cen akcií způsobený nárůstem volatility bychom vnímali jako příležitost k dokupování pozic," pokračuje Turnill. "Čas, který zbývá do další ekonomické recese, se počítá spíše na roky než na čtvrtletí."

Volatilita amerických akcií (1872-2017), zdroj: BlackRock

Zdroj: BlackRock