Bydlet ve svém: Pro a proti

Většina z nás by chtěla bydlet ve svém bytě nebo domě. Ať už jsou pohnutky k vlastnění nemovitosti jakékoli, má to své výhody i nevýhody, které by si měl každý před koupí nemovitosti pořádně rozmyslet.
Někdo chce mít vlastní byt, nebo ještě lépe dům, protože má (případně plánuje) velkou rodinu, nechce se stěhovat a má "ve svém" větší pocit bezpečí. Někdo pak spekuluje na růst cen, chce využít odpočty daně z úroků na hypotéce, případně ušetřit na nájemném, které "vyhazuje do kanálu". Ne vždy je ale koupě nemovitosti výhrou, určitě to není vhodná investice pro každého.
Pokud bychom měli shrnout výhody vlastnictví domu či bytu, našli bychom jich celou řadu:
- Poskytuje pocit bezpečí a stability v životě majitele a jeho rodiny.
- V případě domu (částečně u některých novostaveb) je možné si nemovitost přizpůsobit podle představ.
- Hypotéka s fixací pomáhá při finančním plánování, protože majitel hypotéky zná své výdaje na dlouho dopředu, zároveň také může uplatnit odpočet úroků hypotéky z daní.
- Možné benefity z následného růstu hodnoty nemovitosti.
- V době, kdy rostou ceny nájmů, se může zdát investice do vlastního bydlení jako dobrý nápad.
Vlastní nemovitost však může znamenat také několik starostí navíc:
- Dodatečné náklady (opravy, údržba, daň z nemovitosti, úrokové náklady, transakční náklady při koupi, nákup nábytku).
- Vedle stability znamená vlastní byt nebo dům i nižší flexibilitu, protože je to nelikvidní aktivum (což může být nevýhoda zejména pro mladé lidi).
- Když se majitel rozhodne přestěhovat, mohou být jeho náklady poměrně vysoké.
- Dům není investice, ale forma spotřeby.
- Dům na hypotéku je investice s pákou, která může přinášet benefity, ale také řadu problémů.
Byt nebo dům nejsou malá investice, a proto je potřeba si ji pořádně promyslet. Kupovat si vlastní bydlení jen proto, že už je mají známí a rodina, případně proto, že kolega před pár lety koupil byt za milion a dnes jej může prodat za dva a půl, nemusí být nejlepší nápad. A brát si hypotéku jen kvůli nízkým úrokovým sazbám také nemusí vést k nejlepším koncům, což lépe než co jiného ukázal vývoj v USA před finanční krizí.