Současná situace na trhu práce jako největší omezení našeho rozvoje

U strojů počítáme s průměrnou návratností čtyři roky, jsou však investice, které se nevrátí nikdy, případně naopak během několika měsíců. Například zavedení nového ERP softwaru dokázalo zvýšit naši produktivitu o téměř 30 %, a to jen díky lepšímu plánování výroby, říká jednatel strojírenské společnosti BAUMRUK & BAUMRUK Martin Baumruk.
Jak hodnotíte současnou situaci na trhu práce?
V současné době máme ve firmě celkem 90 kmenových zaměstnanců. Jsem osobně velice vděčný, že máme téměř nulovou fluktuaci a že mnoho zaměstnanců je ve firmě deset a více let. Současná situace na trhu práce však představuje největší omezení v našem rozvoji. Objednat jakýkoli stroj není problém, sehnat kvalifikovaného zaměstnance ale trvá mnoho měsíců, někdy i let. Jsme rodinná firma a vedle kvalifikace se snažíme, aby člověk dobře zapadl do kolektivu, což náš výběr dále omezuje. Situace nás nutí výrobu automatizovat rychleji, než kdyby bylo dost lidí na trhu práce.
Jaká je podle vás úroveň automatizace, robotizace a digitalizace v Česku?
Co se týče úrovně digitalizace, tak jsou na tom dle našeho názoru české a zahraniční firmy podobně. V úrovni technologického vybavení Evropu také doháníme, jde více o zaměření a finanční možnosti jednotlivých firem. U zahraničních společností vidím rozdíly především ve větší systematičnosti, personální stabilitě a orientaci na dlouhodobou spolupráci, ale vycházím jen z osobní zkušenosti a nevelkého vzorku firem.
"Pod pojmem Průmysl 4.0. si představuji především vzájemné propojení v současnosti nezávislých výrobních technologií. Stroje budou komunikovat, informace budou více sdílené. Obecně bude větší tlak za efektivitu nejen výroby, ale i administrativy," říká Martin Baumruk. (Foto: Jan Weiser)
Kolik peněz investujete do modernizace a jaká je finanční návratnost vašich investic?
U strojů počítáme s průměrnou návratností čtyři roky, jsou ale investice, které se nevrátí nikdy, případně naopak během několika měsíců. Například zavedení nového ERP softwaru dokázalo zvýšit naši produktivitu o téměř 30 %, a to jen díky lepšímu plánování výroby. Nelze ale vše přepočítávat na peníze, často jde i o službu a udržení si zákazníka.
Dovedete si představit, že byste vůbec neinvestovali?
Ani já, ani moji kolegové si neumíme představit, že bychom současný objem výroby dokázali třeba jen částečně zvládnout bez využití komplexního ERP systému nebo bez současného strojního zařízení. A pokud ano, tak s nesrovnatelně vyššími náklady, které by omezovaly další investice, což by byl začarovaný kruh.
Na pořízení výroby manipulátorů pro ploché sklo jste čerpali dotaci z OP PIK. Využíváte dotační příležitosti?
Upřímně řečeno, nejsme přílišní zastánci dotací v zemědělství, strojírenství nebo jiných oborech. Vidíme mnoho firem, které na trhu přežívají jen díky dotacím. Strojů za cizí prostředky si váží méně, než kdyby si na ně musely vydělat. Díky penězům zvenčí jsou schopny konkurovat často hlavně nízkou cenou. Pokud ale dotace skončí, musí být firma schopna konkurovat i jinak. Sami jsme o dotace žádali a nerad bych vypadal jako někdo, kdo káže vodu, ale pije víno. Jednali jsme pragmaticky a využili možnosti, když byla. Nejsme však na dotacích závislí, prostředky jsme využili pro další rozvoj, ne pro snížení cen. Pokud by však dotační programy plošně neexistovaly, bylo by to podle mě férovější.
Více informací o Průmyslu 4.0 najdete na adresewww.investicniweb.cz/inovace