Češi se investování nebojí, loni do fondů poslali přes 800 miliard
Úrokové sazby klesají a Češi si našli způsob, jak svoje peníze zhodnotit lépe než na spořicím účtu. Jen loni svěřili správcům aktiv 816 miliard korun. Celkově tak na konci roku měli zainvestováno přes 3,16 bilionu korun, z toho ve fondech kolektivního investování přes bilion.
Celkový objem majetku svěřený správcům aktiv v Česku nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí dosáhl k 31. prosinci 2024 celkem 3,16 bilionu korun. Během roku tak narostl o zmíněných 816 miliard korun (z 2,35 bilionu korun před rokem).
"Loni jsme zaznamenali druhý rekordní rok dvouciferného růstu objemu investic v řadě. Ve fondech kolektivního investování za poslední dva roky vzrostl o téměř 60 %. Pozitivní nálada na kapitálových trzích a hledání alternativ ke spořicím účtům při klesajících úrokových sazbách sehrály klíčovou roli. Spokojeni tak mohli být jak konzervativní investoři, kteří těžili z vysokých úrokových sazeb a výnosů dluhopisů, tak akcioví investoři vezoucí se na vlně optimismu ve světové ekonomice," říká předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Jaromír Sladkovský.
Ve fondech kolektivního investování loni přibylo zhruba čtvrt miliardy korun. Celkový objem aktiv v nich tak narostl o 27 % na 1,197 bilionu korun. Z toho hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 88 miliard a domácí fondy zaznamenaly nárůst o 170 miliard. Největší příliv peněz zaznamenaly fondy dluhopisové (+89,7 miliardy), následovaly fondy smíšené (+68,8 miliardy), akciové (+60,2 miliardy) a nemovitostní (+30,6 miliardy).
Pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v Česku tvoří Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Conseq Investment Management a Amundi Czech Republic.
Investice do fondů kvalifikovaných investorů se loni zvýšily na 680 miliard korun. Lídrem segmentu je J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, následují AVANT investiční společnost a QI investiční společnost.
I tak jsou ale Češi opatrní. Na konci loňského třetího čtvrtletí měli více než polovinu peněz na bankovních účtech, zatímco v dluhopisech, kotovaných akciích a investičních fondech měli jen asi 28 %.
V Česku bylo na konci loňského roku asi 1,2 milionu pravidelných investorů. Za šest let se jejich počet zvýšil o třetinu a za dvanáct let se více než ztrojnásobil. Průměrně loni Češi každý měsíc investovali asi 2 400 korun, za rok tedy necelých 29 tisíc. Novinkou loňského roku byl dlouhodobý investiční produkt doplňující ve spoření na stáří doplňkové penzijní spoření, do něj Češi za první rok fungování dali asi 2,4 miliardy korun.
AKAT věří, že zájem investovat Čechy neopustí ani letos. Předpokládá, že akcie budou těžit z uvolňování měnové politiky a z dalšího poklesu inflace, zatímco bude pokračovat příběh umělé inteligence. Rizikem naopak zůstává hlavně zvýšené geopolitické napětí. Pro vývoj na dluhopisovém trhu bude klíčový vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Budou-li sazby dále klesat, budou se snižovat i výnosy dluhopisů, proti tomu ale naopak porostou jejich ceny.
Zdroj: AKAT ČR