Psychologie investora (6. díl): Pozor na informační přetížení
|

Psychologie investora (6. díl): Pozor na informační přetížení

My investoři se zdáme být závislí na informacích. Celé investiční odvětví je posedlé získáváním stále více informací o stále méně věcech, dokud nevíme absolutně vše o ničem. Jen zřídka se zastavíme, abychom zvážili, kolik informací vlastně potřebujeme, abychom učinili rozhodnutí. Idea, že více informací musí být lepší než méně, se zdá být zřejmá. Koneckonců, pokud je informace k ničemu, může být jednoduše ignorována. Psychologické studie nicméně toto zdánlivě jednoznačné pravidlo zpochybnily.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování

Více informací, větší víra ve vlastní úsudek

V jedné studii byl osmi zkušeným bookmakerům předložen seznam 88 proměnných týkajících se historických výsledků dostihových koní, například váha žokeje, počet vyhraných závodů, výkony v odlišných podmínkách a podobně. Každý bookmaker byl poté požádán, aby seřadil jednotlivé informace podle důležitosti. Poté, co tak učinili, jim byla předána data o 45 uplynulých dostihových závodech a byli požádáni, aby vybrali pět nejlepších koní v každém závodě. Každému bookmakerovi byla předána historická data po částech, nejdříve pět proměnných, poté deset, dvacet a 40 proměnných. Každý bookmaker měl proto předpovědět výsledek každého závodu čtyřikrát, jednotlivě pro každou množstevní sadu informačních proměnných. Bookmakeři byli také požádáni, aby u každé prognózy uvedli, do jaké míry jsou si svou prognózou jistí.

S pěti informačními proměnnými byla přesnost prognózy a míry jistoty úzce svázána. Bohužel se ovšem také ukázaly dvě věci s tím, jak množství dostupných informací rostlo. Zaprvé, přesnost prognóz byla víceméně stejná. Bookmakeři byli stejně přesní, když měli k dispozici pět informačních proměnných, stejně jako když pracovali se 40 informačními proměnnými. Tolik k iluzi, že více informací pomáhá lidem činit lepší rozhodnutí.

Zadruhé, míra jistoty ohledně prognóz s množstvím informací masivně rostla. S pěti informačními proměnnými si byli bookmakeři svými prognózami jistí na přibližně 17 %. S tím, jak se počet informací zvýšil na 40, míra jejich jistoty explodovala až k 30 % (bez jakéhokoli zlepšení přesnosti prognóz). Z toho vyplývá, že dodatečné informace neučinily prognózy bookmakerů o nic přesnějšími, nicméně podstatně zvýšily úroveň víry v přesnost daných prognóz.

Další studie dospěly k obdobným závěrům. Proč? Je to dáno tím, že máme ve své schopnosti zpracovávat informace limity. Nejsme superpočítače, jež jsou schopny provádět ohromné množství výpočtů ve zlomku sekundy. Naše procesní kapacita je omezená.

Podobný výsledek byl shledán ve studii týkající se akciových analytiků, kteří měli za úkol vytvořit prognózu zisku ve čtvrtém čtvrtletí u 45 společností. Ve skutečnosti to bylo pouze 15 firem s tím, že každá byla prezentována v jednom ze tří rozdílných informačních formátů, které byly následující:

1. Základní údaje skládající se z informací za minulá tři čtvrtletí ohledně zisku na akcii (EPS), tržby a ceny akcie.

2. Základní údaje z prvního formátu plus nadbytečné nebo irelevantní informace, tedy informace, které již byly obsaženy v základních údajích, jako je poměr ceny k zisku (P/E).

3. Základní údaje z prvního formátu plus nikoli nadbytečné informace, jež by měly schopnost prognózování zlepšit, například skutečnost, že byla zvýšena dividenda.

Žádný z účastníků průzkumu si neuvědomil, že všichni viděli stejnou společnost ve třech rozdílných formátech. Každý respondent byl požádán o svou prognózu a také o svou míru jistoty ohledně dané prognózy. Výsledkem bylo, že jak nadbytečné, tak i nikoli nadbytečné informace výrazně zvýšily chybovost prognóz. A co se také stalo? Udaná míra jistoty pro každou z prognóz masivně vzrostla s množstvím informací, které byly k dispozici.

Co by si investoři měli z výše uvedeného odnést? Jednoduše to, že je mnohem lepší soustředit se pouze na klíčové skutečnosti a snažit se nevnímat informace podružného rázu. Investoři na tom budou z dlouhodobého hlediska mnohem lépe, když své analytické snahy zaměří jen na velice omezené množství klíčových faktorů ohledně dané investice, než aby se snažili vědět o dané investici vše do nejmenšího detailu, a podlehli tak takzvanému informačnímu přetížení (information overload).

Buffett a hodnotové investování

Jedním z investorů, kteří vědí, jak rozlišit zásadní investiční signál od tržního šumu, je Warren Buffett. Nikdy ho neuslyšíte, jak diskutuje výhled ziskovosti společnosti v příštím kvartálu nebo jmenuje desítky faktorů pro či proti dané investici. Místo toho říká: "Naše metoda je velice jednoduchá. Jednoduše se snažíme nakupovat společnosti s dobrými až vynikajícími fundamenty, jež jsou řízený čestnými a schopnými lidmi, a to za tržní cenu s výrazným diskontem vůči fundamentální vnitřní hodnotě. To je vše, co se snažíme dělat."

Neexistuje pouze jeden správný přístup k investování, stejně jako neexistuje třeba pět konkrétních faktorů, na které by se měli investoři vždy zaměřit. Vše záleží na vašem investičním přístupu.

Můj osobní přístup k investování byl vždy hodnotový (value), takže faktory, která sleduji a analyzuji, se nemusejí každému zamlouvat. V případě akciových investic se zaměřuji na tyto elementy:

  • Valuace: Je akcie významně podhodnocená vůči své fundamentální vnitřní hodnotě? Je tedy mezi cenou a vnitřní hodnotou dostatečný bezpečnosti polštář? Ve valuační analýze používám dvě metody. První z nich jsou tradiční poměrové ukazatele (P/E, P/B, P/S, P/CF a EV/EBITDA) a porovnání jejich aktuálních hodnot s průměry za posledních deset let. Druhou metodou je reverzní model diskontovaného cash flow, v jehož rámci se snažím odhadnout, jak velký růst cash flow v horizontu příštích deseti let je do aktuální tržní ceny zabudován.
  • Finanční zdraví: Není společnost předlužená a nezbankrotuje v horizontu několika příštích let? V této finanční analýze se zaměřuji na ukazatele jako poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA a poměr čistého dluhu k vlastnímu kapitálu.
  • Kapitálová disciplína a corporate governance: Co dělá management s vygenerovanou hotovostí? Preferuje pravidelnou výplatu (ideálně rostoucí) dividendy, nebo má spíše tendenci zvyšovat svůj manažerský vliv prostřednictvím předražených fúzí a akvizic či megalomanských investičních projektů, jejichž výnosnost je výrazně nižší než náklady kapitálu společnosti?

Tyto body mohou, ale také nemusejí být užitečné pro váš investiční přístup, nicméně klíčové je, abyste si předem stanovili své konkrétní faktory, na které se budete při výběru investic primárně zaměřovat. Na finančních trzích jsou obchodovány akcie tisíců společností, tudíž není možné analyzovat úplně všechny informace. Je potřeba se zaměřit na předem vytipované klíčové elementy a analýzu zakládat na nich. Pokud se totiž množstvím informací ve svých analýzách přehltíte, bude to jednoznačně k neprospěchu vaší dlouhodobé investiční výkonnosti (informační přetížení), neboť, jak mnohokrát prohlásil Warren Buffett, investování je jednoduché, ale ne snadné (investing is simple, but not easy).

09:00

Jak technologický pokrok mění trh práce

V důsledku moderních technologií čelíme v některých oborech (i) v Česku konkurenci z celého světa, v jiných se díky...
Technologie Sdílená ekonomika Světová ekonomika
včera v 15:00

Květen připomněl, že akcie mohou ztrácet. O propadech na trzích byste měli vědět (minimálně) těchto 5 věcí

Sell in May and Go Away. Otřepaná burzovní poučka o jarní sezónnosti vývoje na akciovém trhu se letos zatím potvrzuje...
Akciový trh Investování Ponaučení pro investory
21. 5. 2019 09:00

Základní příjem v Evropě? Do dvaceti let to může být realita, říká dodavatel talentů

Nezaměstnanost v Evropě by se v důsledku nastartovaných trendů mohla do dvaceti let vyšplhat na průměrných 20 %. I...
Platy a osobní ohodnocení Evropská ekonomika Česká ekonomika
20. 5. 2019 12:00

Investorský magazín: Argumenty pro české akcie a dluhopisy

Vzhledem k hospodářskému růstu ve středoevropském regionu celkem dává smysl být investičním patriotem. Na české akcie...
Akcie ČR Evropské akcie Finanční sektor
18. 5. 2019 12:00

Apple, Amazon, Microsoft: Cesta gigantů k miliardové tržní kapitalizaci

Microsoft, Apple a Amazon jsou tři první veřejně obchodované firmy z USA, jejichž tržní kapitalizace dosáhla jednoho...
Americké akcie Technologie Apple
17. 5. 2019 09:00

Budou se rozvíjející země (chtít) podílet na utváření globálního řádu? Historie vyzývá k opatrnosti, říká profesor

Mocenské ambice Číny, ale také Indie nebo Turecka, jsou v současnosti poměrně nečitelné. Jejich ekonomická síla a...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Emerging Markets
15. 5. 2019 09:00

ANKETA: Zaostřeno na emerging markets

Co letos čekat od rozvíjejících se zemí, co bude ovlivňovat jejich výkonnost na akciovém i dluhopisovém trhu,...
Emerging Markets Investiční tipy Mezinárodní obchod
14. 5. 2019 09:00

Antonín Rusek (Susquehanna University): Takto by mělo Česko reagovat na rostoucí význam velkých rozvíjejících se zemí

Česká republika by se neměla zdráhat a navzdory nechuti velké části občanů by se měla aktivněji podílet na integraci...
Česká republika Česká ekonomika Česká koruna
13. 5. 2019 12:00

Investorský magazín: Investování a podnikání v zemích bývalého Sovětského svazu

Diverzifikace není důležitá jen v investování, klíčová je i pro úspěch české exportně orientované ekonomiky....
Rusko Asijská ekonomika Bělorusko
12. 5. 2019 16:00

Indie: Prudký růst ekonomiky skrývá rizika na úrovni institucí v čele s centrální bankou

Indická ekonomika rychle roste a má velký potenciál, daný mimo jiné příznivou demografickou strukturou. Byrokracie v...
Indie Emerging Markets BRICS
11. 5. 2019 12:00

Martin Novák (ČEZ): Podnikání a budoucnost české energetické jedničky

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
ČEZ Akcie ČR Investiční tipy
8. 5. 2019 09:00

Akciové korekce vypadají přesně takhle

Po vystoupání na nová historická maxima americký akciový trh v důsledku obnovené nervozity z obchodních vztahů USA a...
Akciový trh Korekce na trzích Ponaučení pro investory
7. 5. 2019 09:00

Brožka (CYRRUS): Široká diverzifikace a sázka na indexy může zakrýt podstatné detaily. Příkladem je tato budoucí africká jednička na trhu s plynem

Investice do celých regionů s pomocí indexů umožňuje širokou diverzifikaci za minimální poplatky. V některých...
Afrika Zemní plyn Komodity
5. 5. 2019 16:00

Hledáte v investování jistotu? Tady jich máte hned deset!

Volatilita, rizika, krize, propady, ztráty. A dalo by se pokračovat. Investoři to na trzích nemají snadné, nejistota...
Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování
3. 5. 2019 09:00

Uzbekistán jako slibný rozvíjející se trh na začátku (dlouhé) cesty

V posledních třech letech nastoupil Uzbekistán cestu tržních reforem. V rámci celého regionu a také v rámci asijských...
Emerging Markets Asijská ekonomika Frontier Markets
2. 5. 2019 15:00

Investorské chyby: Proč, ach, proč?!

Lidé dělají během investování spoustu chyb, a to mnohdy i v oblastech, ve kterých jsou opakovaně varováni a poučování...
Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování
1. 5. 2019 12:00

Jiří Pehe: Revoluci po evropských volbách nečekám, protievropské strany budou mít asi třetinu křesel

Lidovci, sociální demokraté, liberálové a zelení budou mít v Evropském parlamentu i po volbách většinu a budou...
Evropská unie Politika Ekonomické a politické hrozby
30. 4. 2019 09:00

Čína: Velké riziko vyvažované politickým dopingem

Čínská vláda v dobách, kdy tamní ekonomika citelněji zpomaluje, neváhá a podporuje růst. Rizika spojená s obrovským...
Čína BRICS Emerging Markets
29. 4. 2019 12:00

Investorský magazín: Proč má stavební spoření (stále) smysl

Stavební spoření je českou veřejností dlouhodobě vnímáno jako jeden z nejlepších nástrojů na zhodnocení úspor. Jaké...
Stavební spoření Spoření Investiční tipy
27. 4. 2019 12:00

V investování nikdy není pozdě zapojit rozum

Prodělávat není žádná legrace, ztráty jsou ale na trzích běžná věc. A i během poklesů má smysl se podívat na...
Investování Ponaučení pro investory Investiční strategie