Češi a peníze: Začínáme spořit v nejnevhodnější dobu

Lidé v Česku si nejčastěji ukládají peníze stranou prostřednictvím penzijního spoření. Mnozí ale začínají myslet na důchod až ve chvíli, kdy se musejí starat o stárnoucí rodiče. Péče o ně a zároveň o děti přitom výrazně zatěžuje jejich rozpočty, Češi tedy paradoxně mnohdy začínají šetřit na penzi ve chvíli, kdy je to pro ně nejobtížnější.
Penzijní spoření využívá 53 % Čechů ve věku od 18 do 65 let. Nejčastěji si na důchod spoří lidé ve věku od 35 do 44 let, především pak ale od 45 do 54 let. V této věkové kategorií využívá penzijní spoření dokonce 69 % lidí.
Právě lidé ve věku 45-54 let jsou přitom podle řady průzkumů nejméně spokojení se svým životem. Jedním z důvodů mohou být finance. Lidé kolem padesátky totiž nejobtížněji vycházejí se svými příjmy. Vysvětlením může být životní situace, kdy jsou rozpočty domácností často zatíženy současně výdaji spojenými s dětmi i s péčí o rodiče.
Ukazuje se tedy, že si lidé na penzi začínají nejvíce spořit v období, kdy se musejí vypořádávat s dalšími významnými výdaji. Zástupci takzvané sendvičové generace se tak neocitají jen v časové, ale často také finanční tísni. Se spořením na penzi je proto nejlepší začít co nejdříve.
Více než pětina Čechů (22 %) nevyužívá žádný spořicí nebo investiční produkt. 58 % z těchto uvádí, že jim spoření nedovoluje jejich finanční situace, bezmála pětina se o možnosti zhodnocení svých úspor nezajímá a desetina nemá důvěru v investice. Nejčastěji si vůbec nespoří právě padesátníci.
Průzkum, který si nechala zpracovat Poštovní spořitelna, byl realizován metodou CAWI na vzorku 1 426 respondentů ve věku 18+ ze všech krajů ČR.
Zdroj: Poštovní spořitelna
Aktuality
