US MARKETOtevírá za: 34 h 3 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Jak spořit? 5 tipů pro mladou generaci

"Čerstvě dospělí" nejsou v otázce úspor jednotní. Podle průzkumu America Saves a American Savings Education Council 51 procent dospělých ve věku 18 až 34 let spoří na konkrétní cíle. Ti ostatní však spoření pokládají prakticky za nemožné. Kolik lidí v tomto věku vydělává dost na to, aby mohli část peněz dávat stranou? V podstatě není spoření tak těžké, jak si možná mnozí myslí. Začít šetřit brzy znamená, že se i drobné postupně složí na slušnou částku.

Redakce IW
Redakce IW
18. 4. 2011 | 6:00
Spoření

Nezáleží na tom, zda se teprve připravujete na to, že začnete spořit, nebo už dlouhou dobu poctivě plníte prasátko, nechte se inspirovat tipy, jak spoření zefektivnit.

1. Počítejte raději s vyššími výdaji

Buďte upřímní: nemáte dlouholeté zkušenosti s vedením domácnosti ani s životními náklady, takže se jednoduše může stát, že nepočítáte s nečekanými výdaji.

Když budete počítat s vyššími náklady, skončíte často s hromadou zbylých peněz.

Dá se začít například metodou nákladového účtu se dvěma sloupci: jeden bude znamenat očekávané náklady, které budeme úmyslně nadhodnocovat, a ve druhém zaznamenáme skutečně vynaložené prostředky. Budete se divit, kolik nevyužitých peněz vám po odečtení skutečných výdajů od nadsazeného odhadu zbude.

2. Spoření je samozřejmost

Domluvte se se svým zaměstnavatelem, aby vám část výplaty rovnou posílal na spořicí účet, anebo nechte v bance či pomocí elektronického bankovnictví zřídit pro převod prostředků z běžného na spořicí účet trvalý příkaz.

Peníze by měly automaticky odcházet co nejdříve po výplatě. Proč? Snad není potřeba vysvětlovat. každý víme, jak se peníze umějí během pár dnů "rozkutálet".

3. Pozor na impulzivní nákupy

Uvažujte, než něco koupíte. Může pomoci nakupovat po internetu a vyhýbat se kamenným obchodům, kde vám stojí za zády netrpělivý prodavač a snaží se vám vnutit představu, co všechno nezbytně potřebujete. V e-shopu možná horlivě naložíte do virtuálního košíku milion věcí, ale po rekapitulaci a zobrazení celkové sumy na vás nikdo nebude nechápavě zírat, když polovinu opět vyházíte a koupíte nakonec jen to skutečně nezbytné.

Ostatní můžete odložit na další den. A věřte, že s odstupem času možná přehodnotíte své potřeby, dokoupíte už jen zlomek, možná vůbec nic.

4. Láska a kamarádi umějí být levnější

Za honosné večeře pro dva většinou utratíme jmění, přitom si za nějakou dobu ani nevzpomeneme, co jsme si tenkrát objednali a o čem jsme se bavili. Naproti tomu, když se seznámíte při sportu, nebo společně vyrazíte na výlet, zážitky určitě chybět nebudou. Zkuste zkrátka společné zájmy. Pokud jste pasivnější, zhlédněte doma spolu nová DVD nebo si zahrajte společenské hry.

Párty s přáteli připravujte doma, na jídle a pití se domluvte s ostatními a věřte, že nákup v obchodě vás a vaše známé stoprocentně vyjde levněji než návštěva hospody, přitom se doma pobavíte stejně. V "hostitelství" se můžete střídat.

5. Používejte cash

Je mnohem bolestivější utrácet fyzické peníze než ty virtuální z platební karty. Můžete proto zkusit jednoduchý trik: na konci týdne si vyberte hotovost a rozdělíte si ji pro další týden do malých obálek podle účelu použití - na jídlo v práci, na nákupy, na zábavu atd.

Pokud si už v pondělí přilepšíte natolik, že projíte celý rozpočet a zbytek týdne budete hladovět, bezpochyby si už příště dáte na zbytečné výdaje pozor. Navíc si postupem času na "příděly" zvyknete a pravděpodobně vám nějaké peníze budou oproti minulosti přebývat.

Zdroj: Kiplinger

Spoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika