(Stále) drahá ropa
|

(Stále) drahá ropa

Poté, co americký úřad EIA minulý týden zveřejnil svou každotýdenní zprávu o stavu zásob ropy v USA (kterážto vyzněla tentokrát oproti růstovým odhadům směrem k poklesu), cena ropy Brent vzrostla zhruba o procento na necelých 77 USD za barel. Drží se tak na dohled letošních maxim okolo 80 USD, upozorňuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Ropa Ropa Brent Ropa WTI Komodity Michal Skořepa Pohonné hmoty Analytici ČS

Krátkodobé změny zásob, stejně jako pohyby cen samotné suroviny, samozřejmě nejsou příliš významné, důležitější je celkový trend. Cena ropy Brent v květnu jako kdyby narazila na strop okolo 80 USD za barel a od té doby celkově lehce klesá (OPEC a Rusko zmínily zvýšení produkce, zásoby v USA se zdály větší, investoři se báli dopadu problémů Turecka a podobně).

Cena ropy Brent (v USD za barel)

Je však potřeba přiznat, že ceny jen mírně pod 80 USD za barel jsou zřetelně nad někdejšími odhady, které hovořily o tom, že by se ceny barelu měly držet zhruba pod 60 USD, což mělo odpovídat produkčním nákladům amerických těžařů z břidlic.

To je ovšem efekt spíše dlouhodobější. V delším období lze tedy přece jen čekat buď pokles cen ropy, nebo alespoň jejich stagnaci (v závislosti na síle nových protiíránských sankcí, pokračování pádu venezuelské těžby a tak dále). Momentálně brání americké těžařské ofenzivě mimo jiné (v učebnicích obvykle neuvažované a snad jen přechodné) potíže s dopravou černého zlata od zdrojů v americkém vnitrozemí ke zpracovatelům.

České ceny pohonných hmot si popsaného přešlapování cen ropy zatím příliš "nevšímají", zatím naopak pokračují v růstu.

Meziroční vývoj cen pohonných hmot v ČR (v procentech)

Zdroj: Česká spořitelna