Změna jedné číslice na displejích mobilů způsobí za pár let revoluci. Co bude hlavním přínosem sítí páté generace?

Pokud zrovna čtete Investiční web na mobilu nebo tabletu a nepoužíváte wi-fi, svítí pravděpodobně v horní části displeje vašeho zařízení malý nápis 4G. A asi vám to bohatě stačí. Už za pár let ale čtyřku vystřídá pětka. Co tato zdánlivě nevýznamná změna přinese?
Přechod z mobilního internetového připojení 4G na 5G bude podle odborníků mnohem dramatičtější než přechod ze 3G na 4G. Nepůjde totiž jen o rychlost surfování a stahování dat, ale hlavně o vytvoření nové infrastruktury pro internet věcí, díky čemuž se podle většiny expertů stane z dosud stále spíše okrajové záležitosti naprostá samozřejmost a součást každodenního života.
Testy z Japonska hovoří o rychlosti 5G kolem 3,6 Gb/s, do roku 2020 by se ale údajně mělo podařit dosáhnout rychlosti až 10 Gb/s, nárazově dokonce těžko uvěřitelných 800 Gb/s. Při takové rychlosti bude možné stahovat filmy v té nejlepší kvalitě během několika vteřin nebo sledovat pomocí brýlí s virtuální realitou dění na druhém konci světa s prakticky nulovým zpožděním a samořízená auta budou schopna vzájemně komunikovat s prodlevou v řádu milisekund.
Američtí mobilní operátoři předpokládají, že se jim technologii 5G podaří do reálného provozu nasadit v roce 2020. Na první pohled se může zdát, že mají na přípravu spoustu času, zdání ale klame. Sítě páté generace budou kromě jiného ve srovnání s 4G sítěmi potřebovat na pokrytí stejně velkých oblastí mnohem více vysílačů a připravit se samozřejmě na novinku budou muset i výrobci mobilních zařízení a komponent pro přístroje a vůbec vše, co se má podílet na revoluci jménem internet věcí.
Zdroj: wired.com