US MARKETOtevírá za: 10 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Největší migrační krize moderního věku jako důkaz dramatických změn životního prostředí

Oceány jsou pokladnicí světové biodiverzity. Většinu živočichů a rostlin na Zemi lze najít právě v oceánech a mořích. Změny klimatu se však nevyhýbají ani tomuto prostředí, a tak je rovnováha jednoho z nejkřehčích ekosystémů ohrožena.

Četné vědecké studie upozorňují na nevratné změny, k nimž v mořích a oceánech dochází, ať už jde o odumírání korálových útesů, nebo třeba migraci ryb a jiných živočichů. Někteří vědci se přitom význam oceánů pro Zemi nebojí přirovnávat k významu krve v těle živočichů.

Jednou z úloh oceánů je regulace teploty na naší planetě. Voda pomáhá brzdit růst teploty ovzduší a reguluje množství oxidu uhličitého v atmosféře. Nebýt oceánů, byla by Země mrtvou planetou. V posledních dekádách jsou ale oceány vystaveny mimořádnému tlaku.

Změny, k nimž pod vodní hladinou dochází, jsou zdánlivě neviditelné, avšak o to nebezpečnější. Agentura Reuters v souvislosti se životem v oceánech a mořích hovoří přímo o největší migrační krizi moderního věku.

Reuters upozorňuje, že z vod u východního pobřeží Spojených států a u západního pobřeží Afriky migrují stovky živočišných druhů, a ohrožují tak jak křehkou rovnováhu mořského ekosystému, tak komunity, které jsou na jejich přítomnosti v těchto oblastech závislé.

Údaje severoamerických rybářů například ukazují, že v posledních letech se minimálně 85 % ze 70 federálně monitorovaných živočišných druhů z původních oblastí přesunulo buď do větších hloubek, nebo více na sever. Nejdramatičtější byl vývoj v posledních deseti až patnácti letech.

Migrace humra amerického, mníkovce červenavého a kanice proužkovaného (východní pobřeží USA)

Rybářský průmysl nezanedbatelně přispívá ke světovému HDP a v řadě regionů jsou ryby a mořské plody nedílnou součástí běžného jídelníčku.

Živočišné druhy v reakci na změny prostředí migrovaly i dříve, ne vždy se to přitom obešlo bez následků. Kvůli nedostatku ryb například v minulých stoletích opakovaně hladověly severoevropské národy. To, co se děje dnes, navíc podle vědců vývoj z minulých století o řád převyšuje.

Zdroj: Reuters

Ekologie a životní prostředíEkonomické a politické hrozbySvětová ekonomikaVoda
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa