US MARKETOtevírá za: 0 h 46 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

5 extrémně depresivních klimatických rekordů uplynulé dekády

Lidstvo v uplynulých desetiletích dosáhlo nevídaných úspěchů. Člověk třeba létá do vesmíru, připravuje se k cestě na Mars. Podle některých mimo jiné proto, aby přežil i v případě, že by se Země stala neobyvatelnou. A činí se, seč může, aby se nejčernější scénáře staly skutečností. Podepsaný je i pod následujícími smutnými klimatickými rekordy.

1. Koncentrace CO2 v atmosféře

Výraznější růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je patrný už od poloviny 19. století, od poloviny minulého století ale tento růst zrychluje. A to dramaticky. Nyní jsou přírůstky nejvýraznější v historii. V roce 2015 koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu dosáhla úrovně 400 PPM (400 z milionu částic v atmosféře je právě oxid uhličitý). Tak vysoká byla naposledy před několika miliony let, kdy ještě neexistovalo lidstvo.

2. Průměrná teplota vzduchu

V uplynulé dekádě se průměrná teplota vzduchu proti předindustriální éře zvýšila o jeden stupeň Celsia. Pařížská dohoda z roku 2015 přitom zavazuje signatáře k udržení růstu teploty proti předindustriální éře pod dvěma stupni Celsia. Nejteplejší v historii byly v uplynulých deseti letech postupně roky 2010, 2014, 2015 a 2016. Červenec 2019 pak byl nejteplejším měsícem v historii.

3. Rozloha arktického ledu

Růst teplot mimo jiné přispívá k tání ledovců. Arktický led roztál rekordní měrou v roce 2012 a v roce 2019 bylo pokrytí Severního ledového oceánu ledem druhé nejmenší v historii. Jak navíc ukazují satelitní data, nejenže se zmenšuje plocha oceánu pokrytá ledem, klesá i tloušťka ledu v Arktidě. Walter Meier z National Snow and Ice Data Center dokonce tvrdí, že je jen otázkou času, kdy budeme svědky prvního arktického léta bez ledu.

4. Hladina světového oceánu

Hladina světového oceánu od roku 1993 roste v průměru o 3,3 milimetru každých 12 měsíců. To nevypadá nijak děsivě, pravdou však je, že právě v důsledku tohoto vývoje mimo jiné rostou škody způsobované záplavami doprovázejícími bouře, jakou byla ve Spojených státech například v roce 2012 Sandy. V Tichém oceánu už pod hladinou definitivně zmizela řada ostrůvků a další to čeká v příštích letech a desetiletích.

5. Korálové útesy

Z hlediska takzvaného blednutí korálů, které signalizuje jejich postupný úhyn, byly nejhorší roky 2014 až 2017, kdy byly zasaženy korálové útesy po celém světě, nejsilněji u Austrálie, Kiribati nebo u Jarvisova ostrova. Vůbec nejhorší byl rok 2016. "Na údaje o umírání korálů z této doby nestačí žádné tabulky," říká Kim Cobb z Georgia Institute of Technology.

Zdroj: BuzzFeed News

Ekologie a životní prostředíPočasíPřírodní katastrofy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa