11 kognitivních zkreslení na politickém kolbišti

Politika rozhodně nepatří mezi disciplíny, v nichž nade vším stojí fair play. Naopak, coby souboj o vliv a prostředky se podobá spíše Divokému západu, kde vítězí ten, kdo má ostřejší lokty. Její součástí jsou i takzvaná kognitivní zkreslení, ať už cíleně budovaná, nebo jen "tiše tolerovaná".
Jako kognitivní zkreslení jsou označovány systematické, opakované chyby v myšlení, kdy závěry o lidech nebo situacích bývají vyvozeny nelogickým způsobem. Například potvrzovací zkreslení je tendence vyhledávat ty informace, které jsou v souladu s tím, čemu věříme.
Dále jde například o Dunningův-Krugerův efekt vysvětlující to, že míra odbornosti v daném oboru má vliv na schopnosti hodnocení sebe i druhých, syndrom skupinového myšlení či haló efekt popisující ovlivnění toho, kdo něco či někoho posuzuje, prvním dojmem nebo třeba efektrámování vysvětlující, jak lidé reagují v závislosti na tom, zda je volba prezentována jako ztráta, nebo zisk.
Přehled nejčastějších kognitivních zkreslení, s nimiž se lze setkat ve světě politiky a při předvolebních soupeřeních, nabízí přiložená infografika.
Zdroj: Visualcapitalist.com