US MARKETZavírá za: 3 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Umělá inteligence je generační příležitostí, její regulace musí být chirurgicky přesná

Výzvy k pozastavení vývoje umělé inteligence (AI) by měly zůstat nevyslyšeny. Vlády jednotlivých zemí či ekonomických bloků by namísto plošných zákazů a zásadních omezení měly rozhodnout o prioritách v oblasti regulace umělé inteligence a své první kroky cílit na místa, v nichž může využívání AI vést k největším společenským zásahům nebo škodám, doporučuje Světové ekonomické fórum. Potenciál technologie je tak velký, že by podle něj byla chyba jej nevyužívat.

Světové ekonomické fórum radí vytvořit etické a odpovědnostní rámce, v rámci kterých bude generativní umělá inteligence dále vyvíjena a trénována. Agresivní regulace, před kterou odborníci varují, by mohla vést k tomu, že západní svět ztratí aktuální náskok a bude v rychle se rozvíjející oblasti převálcován regiony, jež dají umělé inteligenci a jejím vývojářům více prostoru.

Podobně například člen britské Sněmovny lordů Timothy Francis Clement-Jones varuje před radikálními omezeními a vyzývá k hledání rovnováhy mezi využitím příležitostí a omezením z nich vyplývajících rizik. "Nesmíme propadnout pocitu, že každá nová technologie je špatná. Musíme hledat mezinárodní shodu na tom, co je potřeba v oblasti regulace udělat," říká.

Také Linda Mooreová ze společnosti TechNet, která působí jako prostředník mezi technologickými firmami a politiky nebo regulačními úřady, věří, že umělá inteligence bude mít prostor, který ke svému rozvoji potřebuje. "Umělá inteligence může vyřešit řadu problémů. Nechceme proto, aby tato příležitost zůstala nevyužitá. Extrémním scénářem by byla regulace v podobě úplného zákazu AI. Taková hrozba je ale podle mě jen teoretická, protože vyjádření politických představitelů ukazují, že také oni si potenciál umělé inteligence uvědomují a že chtějí nejdříve hlouběji porozumět celému odvětví. K odpovědnosti se navíc hlásí i samotné firmy, a proto se snaží vysvětlovat, co konkrétně dělají," říká.

"Regulace musí být činěna chytře, cíleně a precizně. Pozastavení vývoje umělé inteligence by bylo chybou, jejíž škody by nemusely být už nikdy napraveny," dodávají Christina Montgomeryová a Francesca Rossiová, které mají v americké technologické společnosti IBM na starost etické aspekty firemních projektů.

Jak investovat do umělé inteligence, ale nenakazit se tržní horečkou?

Jak investovat do umělé inteligence, ale nenakazit se tržní horečkou?

Toto je důvod, proč umělá inteligence jen tak nenahradí finanční poradce

Toto je důvod, proč umělá inteligence jen tak nenahradí finanční poradce

Zdroj: World Economic Forum

Informační technologieTechnologieUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa