Toto je důvod, proč umělá inteligence jen tak nenahradí finanční poradce

Pokrok umělé inteligence je fascinující. Média si aktuálně všímají zejména chatovacího nástroje ChatGPT, který dokáže podle jednoduchých zadání generovat články nebo eseje, ale třeba i programovat. Diskuze o tom, kde všude se pokročilá umělá inteligence založená na strojovém učení uplatní, sílí. A na seznamu ohrožených se často ocitají mimo jiné finanční a investiční poradci.
Nespornou výhodou umělé inteligence je její obrovská výpočetní kapacita. Žádný excel pro ni není příliš velký a žádný firemní report pro ni (alespoň údajně) není příliš komplikovaný. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management se ale na věc dívá z trochu jiného úhlu a tvrdí, že právě tato hlavní výhoda umělé inteligence je i její největší "slabinou".
"Vezměme si několik jednoduchých otázek, kterými se finanční a investiční poradci zabývají denně: Jaká je správná alokace aktiv? Měl bych volné prostředky investovat, nebo je použít k mimořádné splátce hypotéky? Jaké pojištění je pro mě nejvhodnější? Máme dost peněz na to, abychom si mohli pořídit rekreační nemovitost? Mohu si dovolit odejít do předčasného důchodu? Všechno jsou to zdánlivě snadné otázky, odpovědi na ně ovšem nejsou jednoznačné, respektive vždy začínají slovem 'záleží'," říká Carlson.
"Dobře postavený algoritmus by na všechny tyto a jim podobné otázky určitě našel rychle odpověď založenou na hloubkové analýze dat, opravdový investiční poradce má ale něco, čím žádný stroj nedisponuje. Jedním z hlavních úkolů každého finančního či investičního poradce je poznat klienta, pochopit, jak o penězích přemýšlí, jaké jsou jeho cíle a tolerance vůči riziku, na jaká témata je citlivý. Empatii nelze naprogramovat, té je potřeba se učit a rozvíjet ji," vysvětluje.
Technologie jsou lidem skvělým pomocníkem a umělá inteligence se ukazuje být nástrojem, který nám dokáže v mnohém usnadnit práci. Je ovšem otázkou, jak žhavé to bude s výpověďmi pro zaměstnance, na jejichž místa si údajně "brousí zuby" jedničky a nuly. Podle analýzy Goldman Sachs umělá inteligence může připravit o práci 300 milionů lidí, většinu z toho v Evropě a v Americe, v ohrožení mají být třeba i učitelé, je nicméně otázkou, zda někdo opravdu bude mít odvahu budoucnost svého dítěte vložit do rukou ChatGPT a podobných nástrojů, které neznají nic než data a jejich nikdy nekončící analýzu.
Zdroj: A Wealth of Common Sense