Nejistá zelená budoucnost Evropy

Americký zákon o snížení inflace (IRA) měl mít již dávno evropskou konkurenci. Ukazuje se ovšem, že Evropská unie ve snahách o odpověď na 370 miliard dolarů americké vlády mířících do posilování významu obnovitelných zdrojů, renovace budov a jiných "zelených" opatření selhává. Má ještě starý kontinent čas na nápravu?
"Spojené státy se možná investicemi do ekologických řešení nikdy nevyrovnají Číně, i tak se z nich ale díky IRA stává významný 'zelený hub'. Pokud jde o Evropu hledající na IRA odpověď, ukazuje se jako problematický nejen nedostatek finančních zdrojů, ale zejména problémy v koordinaci," říká Johanna Lehneová z think tanku E3G.
Pozici Evropské unie při hledání odpovědi na IRA navíc nově komplikuje fakt, že dosavadní místopředseda Evropské komise Frans Timmermans rezignoval na funkci komisaře pro klima, aby vedl kandidátku nizozemské Strany práce a Zelené levice do listopadových předčasných parlamentních voleb v Nizozemsku. "V posledních třech letech jsme v oblasti legislativy učinili více než za předchozích deset až patnáct let," upozornil v této souvislosti německý europoslanec Michael Bloss.
Experti se shodují, že pokud Evropská unie nebude rychle jednat, může se v oblasti zelených řešení snadno stát závislou na čínských technologiích. Loni v Číně investice do zelených řešení dosáhly 546 miliard dolarů, zatímco v Evropské unii jen 180 miliard dolarů. Spojené státy byly se 141 miliardami dolarů až na třetím místě, pořadím ale nyní zamíchá právě americký zákon o snížení inflace.
"Pozice Evropské unie je nyní slabá, prohraná bitva ale neznamená prohranou válku. EU má jedny z nejvyšších ekologických standardů a historicky považuje právě oblast životního prostředí za jednu z nejdůležitějších. Krok ale musí udělat ona sama," uzavírá Felicity Bradstocková v komentáři pro web Oilprice.com
Zdroj: Oilprice.com