Blockchain mění finanční služby. Rychlejší a levnější platby jsou ale energeticky náročné

Blockchainové technologie mají potenciálně rozsáhlé využití ve finančních službách. Blockchain může zefektivnit bankovní služby a umožnit rychlejší platby za nižší poplatky. S technologií jsou ale spojena také negativa, například zatím nedostatečná škálovatelnost blockchainové platformy a také značná energetická náročnost, s níž souvisejí vysoké emise oxidu uhličitého.
Tempo technologických změn ve finančních službách výrazně vzrostlo, čímž se sektor zařadil na čelo pelotonu, pokud jde o zavádění umělé inteligence, strojového učení a blockchainu. Nové digitální nástroje mají potenciál zvýšit efektivitu a marže a snížit počty stížností zákazníků. Tyto příležitosti však představují i rizika. Pokud ta nebudou pochopena a zmírněna, mohou převážit nad přínosy.
"Technologie, od aplikací pro chytré telefony až po blockchain, zásadně změnily způsob poskytování finančních služeb a umožnily zákazníkům vybírat z širší nabídky finančních produktů a rozhodovat se rychleji než kdykoli předtím," říká Martin Buranský, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Výraznou technologickou inovací, která již přináší výhody ve finančním sektoru, je blockchain. Jde o technologii, která bývá často spojována zejména s kryptoměnami. Má ovšem mnohem širší využití v rámci finančních služeb, kde je potřeba bezpečně sdílet a uchovávat citlivé materiály. "Blockchain může zefektivnit bankovní a úvěrové služby, aby se snížilo riziko protistrany, zkrátily se doby vydávání a vypořádání a umožnilo se ověřování finančních dokumentů v reálném čase," vysvětluje Buranský.
Blockchain má v segmentu finančních služeb i další využití. Vytvořením decentralizované účetní knihy pro platby umožňuje rychlejší platby za nižší poplatky než banky. Tyto cloudové systémy zúčtování a vypořádání mohou snížit provozní náklady a přiblížit nás transakcím mezi finančními institucemi.
Malá škálovatelnost a velká spotřeba
Nad schopností škálovat blockchainové platformy ale visí jisté otazníky. Společnost Visa, světová jednička v oblasti elektronických plateb, dokáže zpracovat 1 700 transakcí za sekundu. Blockchain v současnosti zvládne v průměru pouze 4,6 transakce. Součástí problému jsou roztříštěnost a nedostatek standardizovaných protokolů, jež omezují bezproblémový přenos aktiv a dat mezi různými blockchainovými ekosystémy.
Dalším problémem blockchainu a s ním spojené umělé inteligence je obrovské množství spotřebovávané energie. Trénování pouhého jednoho modelu umělé inteligence může vyjít na 284 tun emisí oxidu uhličitého. A to jsou uvažovány pouze známé problémy, které lze řešit dalším výzkumem a vývojem. Zda investice do nových technologií a jejich aplikace přinesou investorům přijatelnou míru návratnosti, ale bude nakonec záviset na budoucí – z velké části neznámé – podobě legislativního rámce.
Zdroj: Moore Czech Republic