Jak na umělou inteligenci: EU na to jde jinak než Britové

Politická jednání v rámci Evropské unie o zákonu o umělé inteligenci (AI) jsou v závěrečné fázi, přičemž nová pravidla mohou platit od prvního pololetí 2026. Spojené království zatím zaujímá k regulaci AI nelegislativní přístup, regulační orgány mají pouze dohlížet na dodržování pěti základních zásad. Rozdíly v regulaci tak pravděpodobně zvýší konkurenci v podnikatelském prostředí na obou stranách kanálu La Manche.
Evropští politici se předhánějí v tom, jak se vypořádat s novými příležitostmi a riziky, které přináší umělá inteligence, a aby zavedli regulaci, která by podporovala vývoj a využívání AI a také chránila před přirozenými riziky. EU a Spojené království zaujímají rozdílné přístupy – unie navrhuje právní předpisy, zatímco Britové zaujímají nelegislativní přístup.
EU: Navrhovaná legislativa by měla regulovat rizikové systémy AI
Evropská komise navrhla právní předpisy, jejichž cílem je harmonizovat pravidla upravující oblast AI v celé Evropské unii. Doufá se, že politické dohody o navrhovaném aktu bude dosaženo do konce roku, přičemž většina nových pravidel by měla začít platit dva roky poté. V závislosti na tom, jak jednání pokročí, bychom se mohli dočkat toho, že nová pravidla pro poskytovatele a uživatele systémů umělé inteligence v EU začnou platit v první polovině roku 2026. Předpisy by se lišily v závislosti na rizikovosti jednotlivých systémů AI:
- Nepřijatelné riziko: Tyto systémy by byly zakázány.
- Vysoké riziko: Tyto systémy by byly regulovány.
- Omezené riziko: Byla by vyžadována transparentnost.
- Nízké riziko: Nebyly by žádné regulatorní povinnosti.
Spojené království: Vláda zaujímá nelegislativní přístup
Na rozdíl od EU nemá Spojené království v úmyslu nyní přijímat právní předpisy, ale plánuje vytvořit rámec, který by vyžadoval, aby regulační orgány (případně prostřednictvím zákonné povinnosti) uplatňovaly pět zásad, které mají vést k odpovědnému rozvoji a využívání umělé inteligence ve všech odvětvích hospodářství:
- Zabezpečení a odolnost
- Transparentnost a vysvětlitelnost
- Spravedlnost
- Odpovědnost a řízení
- Soutěživost
Vláda Spojeného království také nedávno uspořádala první světový summit o bezpečnosti AI. Během něj zajistila dohodu mezi zúčastněnými (včetně USA, EU a Číny) o Bletchleyské deklaraci, což je společný program pro řešení "hraničních" rizik AI. Zahrnuje rizika plynoucí ze zneužití AI nebo z nezamýšlených důsledků plynoucích z používání AI v odvětvích, jako jsou kybernetická bezpečnost a biotechnologie. Zahrnuje také rizika plynoucí ze šíření dezinformací.
Očekává se, že v návaznosti na summit britská vláda brzy vyzve domácí regulátory, aby zveřejnili pokyny k tomu, jak budou navrhovaný rámec založený na zásadách Spojeného království uplatňovat. Vzhledem k ambici stát se globálními lídry v oblasti regulace AI se nicméně teprve ukáže, zda EU nebo Spojené království – pokud vůbec – zvolily správný přístup.
Zdroj: Invesco
Aktuality
