US MARKETOtevírá za: 13 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

České nemovitosti: Výprodej bytů na horách

Možnost výhledu na zasněžené kopce v kombinaci s výhodami moderní novostavby zlákaly v uplynulých letech řadu Čechů ke koupi horského apartmánu. V současné době zájem o tyto nemovitosti značně polevil a ceny bytů na horách klesly i na polovinu.

Před nástupem ekonomické recese obrátili developeři hromadně svou pozornost k tuzemským vrcholům a začali s výstavbou moderních horských apartmánů. Vlastnit byt na horách se stalo doslova módním hitem.

Krize však zájem o tento typ "druhého bydlení" odsunula na vedlejší kolej. Mnozí majitelé bytů s výhledem na zasněžené kopce stále čekají na některé ze sousedů. Do nových projektů se stavitelé téměř nepouštějí.

"Poptávka po horských apartmánech oslabila. Developeři proto prakticky jen doprodávají byty, které začali nabízet zhruba před třemi lety v době boomu," konstatuje Miloš Červenka, obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny.

Výstavbu horských sídel zpomalil také přístup bank, které v době krize změnily náhled na financování druhého bydlení a řadí tuto oblast do rizikovější kategorie. Pro majitele v nouzi totiž není splácení takových hypoték prioritní.

Slovo dostaly slevy

Tam, kde se nedostává zájemců, samozřejmě klesají ceny. To je dobrá zpráva pro každého, kdo koupi horského apartmánu zvažuje. Ceny těchto nemovitostí klesly v průměru o 20 procent.

"Existují i projekty, které za dobu krize zlevnily o 50, 60 procent," říká Červenka. V největším boomu dosahovaly ceny bytů v nejžádanějších horských lokalitách Špindlerova Mlýna nebo Harrachova až 80 tisíc korun za metr čtvereční. Běžné projekty, například v Rokytnici, byly na cenové hladině 45 tisíc za metr čtvereční.

"V mnoha případech kvalita původní ceně neodpovídala. Proto teď situace na trhu spolu s poklesem poptávky vytvořily tlak na snížení cen," konstatuje Červenka.

Kupci horských apartmánů zatím nejvíce osidlovali Krkonoše. Jelikož nejžádanější tuzemské hory nejsou nafukovací a tamní obce už se místy začínají bránit vzniku novodobých sídlišť, hledají developeři volné pozemky v lokalitě stále obtížněji. "Za uplynulých několik let zde ovšem vyrostlo takové množství rekreačních nemovitostí, že každý, kdo měl zájem, si zde nějaký horský apartmán už zakoupil. Do středu zájmu se pomalu posunuly i další česká pohoří jako Šumava, Orlické hory, Jeseníky či Beskydy," konstatuje Jan Koubík z developerské společnosti Bemett, která v současné době doprodává dva horské projekty, a to apartmány na Ramzové v Jeseníkách a v Deštném v Orlických horách.

Chybí sauna a fitko

Ekonomická recese není podle odborníků jedinou příčinou polevujícího zájmu o byty v českých horách. Realitní kanceláře zaznamenaly odliv kupujících do středisek v alpských destinacích, kde byly ještě donedávna ceny srovnatelné s nejdražšími lokalitami v Česku. Kvalita tuzemských moderních apartmánových komplexů totiž za těmi v Alpách značně pokulhává.

V mnoha případech projekty nepřinesly svým rezidentům žádnou přidanou hodnotu kromě toho, že jsou nové a nenáročné na údržbu. "Pokud samotný projekt nabízí další služby jako například wellness, je apartmán zase o něco atraktivnější. Nicméně tyto služby a aktivity u českých projektů oproti Rakousku nebo Německu chybějí," upozorňuje Červenka.

Pokračování článku najdete na serveru Profit.cz

DovolenáNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika