Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 zakončil rok růstem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 zakončil rok růstem

I přes tragický vánoční propad o 2,7 % index S&P 500 nakonec uzavřel zkrácený obchodní týden posílením o 2,86 %. Přitom ztráta na Štědrý den byla nejhlubší v historii, kam se hrabe Alza se svým masakrem cen.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 prolomil všechny důležité supporty, zastavil se až na 200týdenním klouzavém průměru, tedy na hladině, od níž se ve středu odrazil k růstu o 5 %. Ve čtvrtek index zvládl obrat ze ztráty do zisku, jediný nudný den byl tedy pátek.

Protipohyb v horizontu dnů by mohl pokračovat k 2 590, kde je 20denní klouzavý průměr. O ospalém a nudném obchodování v době Vánoc jsme si mohli nechat jen zdát. Nový support je na pondělním minimu 2 350. Rezistence je nyní na úrovni předchozího silného supportu okolo 2 600.

S&P 500 v medvědím trendu a vánoční porce nejhorších tržních kvartálů
Čtvrté čtvrtletí 2018 se do burzovního almanachu zapíše jako k akciím krajně nemilosrdné (pokud se mezi svátky nestane doslova zázrak). Podívejte se na pár statistik aktuálních k 21. prosinci (štědrovečerní pokles na nich každopádně nic k lepšímu nezměnil).

VIX

Index volatility VIX na pondělní propad indexu S&P 500 zareagoval posunem o zhruba 16 % výše na hladinu 36. Vystoupal na hodnoty (spike peak) pro krátkodobé spekulativní nákupy indexu S&P 500 v očekávání reakce na rychlé poklesy. VIX je ale stále nad pásmem 20-25, a pro akcie tedy vysílá medvědí signál.

Závěr

Rok 2018 je až na jeden obchodní den minulostí. Pondělí může být překvapivě živé. Index S&P 500 od začátku roku odepisuje přes 7 %, další vlnu poklesů přitom po "nadějné protireakci" nelze vyloučit.

50 důvodů, proč neinvestujeme dlouhodobě
Investování je (nebo by alespoň mělo být) dlouhodobým procesem, jehož cílem je naplnit stejně tak dlouhodobé finanční, potažmo životní cíle. Proč tedy tak často klademe důraz na krátkodobé faktory a reagujeme na ně? Důvodů, proč zapomínáme na dlouhodobost, je nepřeberně. Toto jsou ty nejtypičtější, a to jak z pohledu drobných investorů, tak samotných makléřů.