Tyto realitní trhy se přehřívají nejrychleji
|

Tyto realitní trhy se přehřívají nejrychleji

Bydlíte v Praze, Brně nebo jiném velkém městě a sledujete, jak rostou ceny bydlení? Případně se v těchto zemích snažíte pořídit kanceláře, ale připadají vám zbytečně drahé? To ještě nic není!

Komerční reality Nemovitosti Realitní trh Investiční bubliny

Kdybyste měli miliardu dolarů na investice do bezpečných realitních aktiv, na jaké trhy byste se zaměřili? Pro mnohé fondy, finanční instituce i bohaté jednotlivce jsou odpovědí světová finanční centra. New York, Londýn nebo Hongkong, zdá se, z módy jen tak nevyjdou, přičemž jejich relativně malá a byznysem nabitá centra nejsou nafukovací. Ovšem ani ceny ne, ne donekonečna.

Co se stane, když se příliš mnoho investorů nahrne do podobného bezpečného přístavu? Podle UBS ceny realit v některých městech v posledních letech rostou tempem, které zkrátka není udržitelné. Banka se proto nebojí ukázat na osm finančních metropolí, kde je významné riziko nafouknutí a následného splasknutí realitní bubliny.

Global Real Estate Bubble Index z dílny UBS ve svém posledním vydání označuje za nejrizikovější Toronto, kde ceny za 13 let narostly na dvojnásobek, zatímco nájemné a příjmy vzrostly o 5 %, respektive 10 %.

V Mnichově, Torontu, Amsterdamu, Sydney a Hongkongu pak ceny jen za poslední rok stouply o více než 10 %, což by za sedm let vedlo k jejich zdvojnásobení. Takové tempo není podle UBS udržitelné. Naopak v Londýně (byť je nadále mezi nejvíce "nafouknutými" trhy), Milánu a Singapuru ceny za uplynulý rok nevzrostly.

Zdroj: UBS