V létě americké akcie narazí na strop, pak přijde recese, varuje portfoliomanažer
|

V létě americké akcie narazí na strop, pak přijde recese, varuje portfoliomanažer

Zdánlivě nekonečná rally amerických akcií se blíží k cíli. Vrcholu dosáhnou v létě. Poté přijde korekce a americká ekonomika spadne do recese, tvrdí portfoliomanažer Julien Bittel ze společnosti Pictet Asset Management.

Americké akcie Americká ekonomika Korekce na trzích Recese Výhled na rok 2020

Bittel tvrdí, že sledujeme podobný vývoj jako v roce 2008. Argumentuje přitom mimo jiné statistikou JOLTS, tedy údaji o počtu nabízených volných pracovních míst v USA. Jejich meziroční úbytek je nejvýraznější od poslední finanční krize.

Bittel ale hovoří i o nezvykle dlouhé fázi expanze v rámci hospodářského cyklu nebo o rostoucím pesimismu ekonomů. Podle většiny z nich jsou šance na brzký příchod recese zhruba 25%, zatímco podle investorů jen asi 2%).

"Investoři jsou podle mě naivní, pokud do letošního roku vkročili s tím, že si připíšou další dvouciferné zisky. Růst cen akcií je již nějakou dobu hnán zejména zvyšujícím se oceněním, nikoli rostoucími zisky firem či zlepšujícími se fundamenty. To je dlouhodobě neudržitelné," říká Bittel a investorům doporučuje, aby v portfoliích posílili defenzivní složky, mezi které patří dluhopisy nebo třeba zlato.

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu
Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout ještě výše. Žlutý kov pro mnohé investory stabilizačním prvkem portfolií, a to i v časech poměrně příznivých. Pamětní mince a diamanty umí plnit podobnou funkci, především stále bohatší asijská klientela přitom z poslední jmenované komodity dělá hojně poptávané zboží. Výhled na rok 2020 na trzích s uvedenými komoditami nabízí Michal Spurný z TrustWorthy Investment CZ.
Zdroj: MarketWatch