Akciové trhy: Zatím slunečno, mohou ale nastat bouřky.
|

Akciové trhy: Zatím slunečno, mohou ale nastat bouřky.

Rostoucí optimismus na trzích, kterému přidala letní rally. Tak proč bychom se měli bát akcií? Důvodů je mnoho.

Rally Býčí trh

Začátek podzimu sebou přinesl vlnu nového optimismu na Wall Street. Ale ne každého pohltila. Investoři se víceméně shodují, že ekonomice se podařilo naskočit zpátky po těžkých dobách roku 2008 a začátku roku 2009.

„Ekonomika jde po tom hrozivém pádu opět nahoru“, znělo vyjádření americké centrální banky FED z 23.září 2009.

Mnoho analytiků, ještě před nedávnem, předpovídalo pomalé zotavování celosvětové ekonomiky. Dnes se ovšem shodují, čeká nás růst a to i pro problémovou americkou ekonomiku.

„Dobré časy přichází“, řekl 17. září Joseph LaVorgna, ekonom Deutsche Bank. 24. září, vedoucí výzkumu Barclays Capital Larry Kantor jeho slova více méně potvrdil, kdy konstatoval: „Americká ekonomika je ukázkovým příkladem ekonomického zotavení ve tvaru V . Stejně jako jsme mohli vidět ve většině asijských ekonomikách“.

Tyto fráze naznačují, že ekonomika a akciové trhy dosáhly hodně vysoko. Obchod se dává znovu do pohybu. Vládní záchranné balíčky fungují. Také dlouho sužovaný americký nemovitostní trh se zdá být zdravější.

Tyto býčí komentáře mohou být možná trochu předčasné na to, abychom stoprocentně rozeznali potenciál ekonomického uzdravení. Ale mohou být i opožděné: americký akciový index S&P 500 posílil od svých březnových minim o závratných 55 procent.

„Ekonomové se pouze snaží dostihnout akciový trh a chytají se ho“, tvrdí Jerry Webman, hlavní ekonom OppenheimerFunds.

„I kdyby byla recese za námi, stále vidím obrovské závaží na americké ekonomice. A nejsem si jist, zda ho utáhne. Tyhle analytici si dělají pouze srandu sami ze sebe a předhánějí se, kdo z nich bude větší býk. Na základě zisků za rok 2009 je ale už teď akciový trh přeceněný “, doplňuje Webman.

Navzdory mnoha optimistickým odhadům, je většina investorů z řad veřejnosti k situaci na trzích skeptická. Podle Roba Luttse, prezidenta a zakladatele CabotMoney Management, je většina klientů velmi defenzivně naladěna. Dokazují to vložené peníze do pozic tak bezpečných, že mají téměř nulový výnos. Těchto peněz ovšem není málo. Jedná se o tři a půl bilionu dolarů, které mohou být jakýmsi dalším palivem pro ekonomiku.

Doug Noland, portfoliomanager z podílového fondu Prudent Bear Fund tvrdí: „ Investoři dělají dobře, že jsou opatrní. Je to nebezpečné a ne zcela přesvědčivé ekonomické oživení. Trhy krmené vládními balíčky ještě stále nestojí pevně na nohách“.

V krátkodobém horizontu mohou být určitým vodítkem udržitelnosti ekonomického oživení, hospodářské výsledky firem za třetí čtvrtletí.

Optimisté z Wall Street mohou popostrčit trhy vzhůru. Ale pouze prozatím. Současně ale varují před nebezpečím. Pokud jsme nyní na výsluní, může se brzy zatáhnout. Nakonec vládní balíčky zafungují. Úrokové sazby centrálních bank půjdou vzhůru a to rally na akciových trzích ztratí páru.

Zdroj: BusinessWeek