Goldman Sachs radí jak investovat v prosinci
|

Goldman Sachs radí jak investovat v prosinci

Analytici v Goldman Sachs jsou čím dál víc přesvědčení, že nás do konce roku čeká pokračování růstu a dokonce se podle nich může stát prosinec nejsilnějším měsícem z celého letošního roku.

Hlavní faktor je v sezónnosti, která ovlivní vývoj obchodování v samém závěru roku. Prosinec je pro akcie tradičně jedním z nejlepších měsíců v roce, tvrdí poslední report americké banky Goldman Sachs, který vychází z krátkodobé, ale i dlouhodobé statistiky na akciových trzích.

V letech ve kterých prvních 11 měsíců vykázalo solidní zisky, tak závěrečný měsíc je většinou také velmi silným. Na základě historických dat (od r. 1974) má prosinec jednou tak veliké, než průměrné zhodnocení (1,7% oproti 0,8%). Je také třetím nejlepším měsícem v roce na základě průměrného výnosu a dokonce druhým nejsilnějším na základě statistického mediánu.

Prosinec a leden dohromady dosahují pozitivní zhodnocení na akciových trzích v 70 procentech případů. Když mají akcie povedený rok, tak to prosinec ještě umocní, píše se dál v reportu z dílny analytiků Goldman Sachs.

Řada investorů se nyní bojí, že závěr roku přinese oslabení poté, co trhy vykázaly od začátku roku štědré zhodnocení. Historická data však tvrdí přesně opak. V letech kdy jsou kurzové zisky na akciích v období leden až listopad velmi silné, tak prosinec v tomto trendu pokračuje a akcie v něm dále posilují.

Prosincový investiční plán podle Goldman Sachs

Nespoléhejte se na to, že komodity porostou, když bude dolar dál oslabovat. Nejlepší investicí v „kurzově silných rocích“ jsou akcie finančních institucí a některé další cyklické sektory, tvrdí analýza Goldman Sachs. Regionálně nejsou rozdíly ve zhodnocení v posledním měsíci v roce tak velké, ale nejlépe z nich přesto v rámci průměrného výnosu vychází německé akcie.

Zdroj: Goldman Sachs