Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2009 a ČEZ a NWR
|

Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2009 a ČEZ a NWR

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

ČEZ
ČEZ

ČEZ

Výsledky za 3Q09 byly lehkým zklamáním především na provozní úrovni, kdy společnost vykázala EBIT 13,6 mld. Kč vs. oček. 14,9 mld. Kč. Důvodem byly vyšší provozní náklady, než byl předpoklad.

Kromě výsledků bylo v listopadu důležité pro společnost IPO polské PGE, kde se dle očekávání přesunoval zájem investorů v rámci segmentu.

Na konci měsíce došlo k šetření EK, což opětovně CEZu spíše ubralo vítr z plachet. Nedomníváme se, že by toto šetření mělo vést k významným represím v podobě významných pokut směrem ke společnosti – náš trh s elektřinou (energetická burza) byl EU vyznamenán jako nejotevřenější trh s elektřinou. Současně většina akvizic společnosti je prověřována regulatorními orgány a to jak domácími tak v případě zahraničních akvizic i orgány EU (či lokální země).

Krátkodobý výhled

Pro nejbližší období bude stěžejní sledovat vývoj na trzích s elektrickou energií, kde díky neobvykle teplé zimě prozatím ceny elektřiny dosahují ročních minim (40 EUR/MWh). Současně budou v projekcích vidět v příštím roce poklesy výkonnosti, díky nižším nakotraktovaným cenám pro rok 2010. Nicméně toto je informace již dlouhodobě známá a společnost by měla být schopna tyto nižší ceny kompenzovat konsolidací zahraničních akvizic. Při současném tlaku na cenu nadále díky fundamentální síle považujeme ČEZ za zajímavou investiční příležitost.

NWR logo

NWR

Výsledky za 3Q09 dopadly víceméně dle očekávání se ztrátou na provozní úrovni EBIT ve výši 10,3 mil. EUR. (vs. oček -8,2 mil. EUR). Společnost dále zveřejnila, že rovněž dle očekávání zvyšuje plán prodejů na letošní rok a to na 11 mil. tun uhlí a 840 tis. tun koksu, což je v rámci dříve oznámených údajů. Nicméně management upozornil na stále obtížnou situaci na trhu, která se může promítnout i do budoucího vývoje.

Investoři se prozatím nedozvěděli výsledky jednání o cenách produkce pro rok 2010, protože tyto jednání aktuálně probíhají. Právě stěžejní pro NWR bude uzavření smluv pro příští rok, které se samozřejmě může částečně opírat o ceny na světových trzích, které se vyvíjí pozitivně. Avšak v regionu se cena sjednává jednotlivě s odběrateli a závisí na jejích potřebách.

Krátkodobý výhled

Celkově se domníváme, že NWR může těžit z vývoje na komoditních burzách. Prozatím se ceny uhlí na evropské burze stabilizovaly na úrovni 83 EUR/t (jednoroční kontrakt), což je zhruba průměr letošního a i loňského roku. Důležité bude, jak silné bude oživení v ocelářství, což je navázáno na situaci v ekonomice. Do konce roku se nedomníváme, že by titul neměl vybočit z pásma 160-175 Kč. Avšak pro příští rok jsme mírně optimističtí.