Pomerančové portfolio
|

Pomerančové portfolio

Po staletí se pomerančová šťáva konzumovala čerstvá, protože nebyla vhodná ke skladování. Technologický pokrok, ale přinesl změnu.

Na konci padesátých let minulého století se podařilo americkým vědcům zamrazit šťávu tak, že dokázali uchovat její čerstvou chuť. To znamenalo začátek globalizace trhu s tímto produktem.

Technologický pokrok s sebou přinesl více obchodních a investičních možností a v roce 1966 byl na komoditní a opční burzu New York Board Of Trade uveden první standardizovaný kontrakt na zmražený pomerančový koncentrát.

Trh s pomerančovým koncentrátem velmi zpopularizoval Eddie Murphy ve filmové komedii Záměna. I když je film fikcí, tak skutečné dění na parketu komoditní burzy je mnohdy velmi podobné.

Dnešními hlavními producenti jsou Spojené státy a Brazílie. USA pro domácí spotřebu, Brazílie na export. Pomerančová šťáva je nejoblíbenější v USA a západní Evropě, ale jeho obliba však silně rostě v rozvíjejících se zemích.

Účastníky obchodování jsou pěstitelé a odběratelé této komodity , kteří se pomocí kontraktů zajišťují proti pohybům cen. Další významnou skupinu tvoří spekulanti.

Pomeranče resp. pomerančový koncentrát, jsou komoditou, která je velmi náchylná na výkyvy počasí. Kvalita a výše sklizně na Floridě(USA) je často ovlivněna mrazíky, v Brazílii ničí někdy úrodu sucha. Výkyvy v počasí s sebou okamžitě přináší odezvu v kurzech pomerančového koncentrátu. Spekulativní nákupy se nabízí především v okamžiku, když na celém systému od pěstování až po zásoby není něco v rovnováze.

pomerančový koncentrát

Aktuální cena pomerančového koncentrátu, měřená kurzem kontraktu futures s dodáním na podzim letošního roku je blízko svých čtyřletých minim. Vývoj ceny této "oranžové komodity" od začátku roku probíhá v pásmu 70 až 95 centů za libru.

Nákup pomerančového koncentrátu pomocí kontraktů futures je pro drobného investora nepraktické a často velmi nákladné. Pragmatickou cestu k zařazení do portfolia však nabízí investiční certifikáty.

Název certifikátu: Orange juice futures Podkladové aktivum: USD Fresh concentrated orange juice Trh: Burza Stuttgart Emitent: Goldman Sachs Burzovní označení WKN gs0cc3 Měna: EUR (bez měnové zajištění)