Proč jsem medvědem 3.
|

Proč jsem medvědem 3.

Zase jsem si půjčil jedno z pravidel, které vyslovil respektovaný investiční guru Bob Farell. „Když všichni experti na trhu souhlasí, určitě se stane úplně něco jiného“

A to je přesně situace, které by se dala naroubovat na dnešní vývoj na akciových trzích po celém světě. Investoři by si podle mého názoru měli dát pozor na aktuální mentalitu trhu, která podle mého názoru není vůbec zdravá.

Skupinové myšlení dnes ovládá parkety burz po celém světě. Každý je pozitivně naladěn na další vývoj trhů i samotné ekonomiky. Každý je býk.

To však samozřejmě neznamená, že na trh bude proudit více peněz a burzovní makléři se „budou topit“ v nákupních pokynech, které vytáhnou akciové indexy k ještě vyšším hodnotám. ( pozn. US akcie jsou od březnových minim cca +50 %)

Skupinové myšlení účastníků na trhu totiž signalizuje jednu důležitou věc. Současné ceny akcií již mají „v sobě započítány“ velké množství dobrých - pozitivních zpráv.

Příkladem „euforie skupinového optimismu“ je relativně málo komentovaný, včerejší průzkum finanční stanice CNBC, který přinesl až neuvěřitelnou devadesátiprocentní shodu ekonomů na Wall Street, že recese v USA definitivně skončila.

A jsme zpátky oklikou u Farrellova burzovního pravidla.

Jak velká je pravděpodobnost, že tak velká skupina lidí na trhu má správný názor, ve stejný okamžik?!

Proč jsem medvědem 1.

Proč jsem medvědem 2.