Akciové trhy: Dočasná konsolidace nebo bod zlomu?
|

Akciové trhy: Dočasná konsolidace nebo bod zlomu?

Lednový efekt na burzách vyprchal dřív, než všichni čekali. Čím to bylo způsobeno a je důvod "odepsat" růstovou fázi na akciových trzích, která odstartovala v březnu minulého roku nebo současná korekce vytváří příležitost k výhodným investicím?

Čína Fed Regulace Světové akcie

Globální akciové trhy začaly v polovině ledna padat a zakončily tak růstovou fázi probíhající od října 2009. Technické ukazatele dávají smíšené až negativní signály od druhého týdne tohoto roku (VIX rychle poklesl pod 17, RSI bylo nad 70% u indexů MSCI World a MSCI Emerging), což indikovalo rostoucí pravděpodobnost korekce. Nyní technická analýza dává neutrální až mírně pozitivní signály.

Kombinace tří prvků vysvětluje tento pokles. Utažení monetární politiky v Číně, politický tlak Obamovy administrativy vůči bankovnímu systému a obavy z oslabujícího oživení ve Spojených státech a v Evropě.

Po prozkoumání těchto tří elementů se domníváme, že pozitivní trend rizikových aktiv se projeví spíš dříve než později a věříme, že současná konsolidace je spíš záležitost týdnů než měsíců.

Podobné korekce se projevily v červenci a v říjnu 2009, kdy trhy významné propady indexů záhy smazaly, a ukázalo se, že korekce byly dobrou příležitostí pro navýšení akciových pozic.

mladé vs. US trhy

Současné oslabení akciových trhů vychází z kombinace tří negativních činitelů:

1) Obavy, že opatření Čínské centrální banky ve snaze předejít přehřátí ekonomiky (navýšení povinných minimálních rezerv, omezení v úvěrování) by mohlo zasáhnout čínský ekonomický růst.

2) Tlak americké vládní administrativy na bankovní průmysl, americký president Obama dal najevo, že by chtěl omezit velikost a rozsah aktivit amerických bank.

3) Spíše slabší makroekonomická data ve Spojených státech (rušení pracovních míst, maloobchodní prodeje, nemovitostní trh) stejně jako v Evropě (slabší index nákupních manažerů PMI) během posledních dvou týdnů, což vzbuzuje obavy, že cyklické oživení by už mohlo slábnout.

Domníváme se, že pouze jedno z těchto rizik představuje reálné nebezpečí pro akciové trhy.

Věříme, že z uvedených jsou rizika #1 a #2 spíše dočasné povahy alespoň z pohledu akciových trhů. Riziko #3 by však mělo být seriozně a detailně monitorováno, protože reflektuje fundamentální slabost i nerovnováhu oživení jak v USA, tak v Evropě.