Burzovní kalendář 11. 10. - 15. 10. 2010

Výsledková sezóna a rychlost tiskařských strojů na peníze bude v nadcházejícím týdnu poutat největší pozornost investorů. Západoevropské parkety může navíc ovlivnit nová statistika průmyslové produkce a investoři na pražské burze budou věnovat pozornost akvizičnímu boji uhelné společnosti NWR.
Wall Street
Americké akcie pokračovaly v minulém týdnu v růstu a index Dow Jones uzavíral v pátek poprvé od letošního května nad hranicí 11 tisíc bodů (za týden +1,6 %).
K pozitivní náladě přispěl úspěšný start výsledkové sezóny (Alcoa) a naděje, že Fed bude pumpovat další peníze do ekonomiky.
I když akciové skóre minulého týdne potěšilo, páteční horší čísla z trhu práce budou udržovat pozornost investorů stále i u makroekonomických zpráv.
Jednou z nich bude zápis z posledního jednání Fedu, který bude zveřejněn v úterý. Investoři v něm budou hledat detaily o dalším kvantitativním uvolňování (tištění peněz).
"Vláda si je vědoma toho, že musí něco udělat pro povzbuzení ekonomiky. A druhá vlna kvantitativního uvolňování je jediným možným nástrojem," říká Barbara Marcinová, portfoliomanažerka z Gabelli Blue Chip Value Fund. (zdroj: Reuters)
Více peněz v oběhu tak bude s velkou pravděpodobností do dalšího období přispívat k oslabování dolaru, a naopak může pomáhat v růstu akciím a komoditám.
Významnou roli pumpování peněz pro růst rizikových investic, jako jsou akcie a zlato, potvrdili ve svém výhledu pro Investiční web také analytici Jiří Tyleček a Jaroslav Brychta z X-Trade Brokers.
"Přestávám dávat peníze do bezpečných investic, jako jsou státní dluhopisy, a dávám je tam, kde je mohu lépe zhodnotit, to znamená například do akcií velkých dividendových nadnárodních společností," říká Nadav Baum, výkonný ředitel BPU Investment Management. (zdroj: Reuters)
Akcie budou mít možnost potvrdit své "kouzlo" také v rozjíždějící se výsledkové sezóně. V hledáčku investorů budou příští týden zajisté hospodářské výsledky výrobce počítačových čipů Intel, konglomerátu GE nebo banky JPMorgan.
"Investoři odmění nákupními pokyny především společnosti, které potvrdí růst tržeb," napsali ve svém pravidelném týdenním výhledu analytici Citigroup.
Makroobrázek v týdnu doplní úterní inflační čísla a v závěru týdne maloobchodní tržby a index důvěry univerzity v Michiganu (odhad 69,2 bodu).
datum | událost |
---|---|
11-15/10/10 | Výsledková sezóna (Intel, GE, JPMorgan) |
12/10 | Inflace - index výrobních cen |
12/10 | Zápis s jednání Fedu |
15/10 | Maloobchodní tržby |
15/10 | Index důvěry univerzity v Michiganu |
Pražská burza
České akcie se snaží pomalu dohánět ostatní středoevropské burzy a v minulém týdnu přidaly 1,3 procenta. Největší růst zaznamenalo ORCO. Akcionáři developerské společnosti tak nejspíše začínají slyšet na argumenty managementu o atraktivitě akcií firmy (Orco +7,2 %).
Naopak konkurenční ECM se z obav o další financování společnosti ocitla na druhém konci "spadového" žebříčku a umazala více než 8 procent ze své tržní hodnoty.
Výsledková sezóna má v Česku tradičně zpoždění, a tak se budou investoři zajímat především o další vývoj v akviziční nabídce, kterou dala uhelná společnost NWR na polskou těžařskou společnost Bogdanka. Bez ohledu na výsledek "boje" panuje na trhu nad dalším tržním vývojem NWR optimismus.
"Hodnotíme akcie NWR pozitivně a očekáváme, že mají slušný investiční potenciál. Ceny kolem 200 Kč dle mého názoru zahrnují negativnější scénář budoucího vývoje cen a objemů prodaného uhlí," uvedl v rubrice "Investiční otázky a odpovědi" na našem webu Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT.
Více informací přijde také od Fortuny. Její "road show" před vstupem na pražskou burzu pokračuje. Tentokrát to bude pondělní velká tisková konference a setkání s novináři.
Právě akviziční aktivita NWR a IPO Fortuny by mohly být pro pražskou burzou vzpruhou, a to především na straně objemů obchodů.
V českém makrokalendáři figurují příští týden inflační čísla zkraje a v závěru obchodního týdne.
datum | událost |
---|---|
11/10 | Inflace - index spotřebitelských cen |
11/10 | Fortuna - tisková konference před IPO |
15/10 | Inflace - index výrobních cen |
Eurozóna
Západoevropské akcie v minulém týdnu na rozdíl do vývoje na Wall Street stagnovaly a index DJ Eurostoxx 50 skončil víceméně na nule.
Více než makroekonomické novinky ze zámoří se investoři zajímali o to, kolik let nakonec "vyfasuje" makléř Jérôme Kerviel za miliardové ztráty, které způsobil bance Société Générale.
V dalším týdnu se investoři zaměří především na makrozprávy, které by měly potvrdit evropské ekonomické oživení. Konkrétně průmyslovou produkci za celou Unii.
uvedl pro Investiční web Radim Dohnal, analytik Saxo Bank.
datum | událost |
---|---|
13/10 | Průmyslová výroba v EU |
15/10 | Inflace - index spotřebitelských cen |
Aktuality

