Burzovní kalendář 15. 2. - 19. 2. 2010
|

Burzovní kalendář 15. 2. - 19. 2. 2010

Byl burzovní růst v minulém týdnu po více než měsíci znamením, že se na trh vrací optimismus? Wall Street čeká zkrácený týden, ve kterém budou jeho vývoj znovu ovlivňovat především zprávy z Evropy. Náladu na pražské burze může poznamenat začátek výsledkové sezóny, kterou obstará Komerční banka.

Světové akcie Akcie ČR

Wall Street

Akcie na Wall Street dokázaly v minulém týdnu po více než pěti týdnech znovu růst. Hlavní indexy přidaly necelé procento (S&P 500 +0,87 %, Dow Jones +0,87 %) a technologické akcie jednou tolik (Nasdaq +1,98%).

Negativní zprávy, které přicházely především z Číny, a stále neupřesněná výše pomoci Řecku neodradily investory od nákupů, kteří tak využili "levnějších kurzů" způsobených předchozími výprodeji.

Příští týden čeká Wall Street zkrácené obchodování, jelikož v pondělí je ve Spojených státech státní svátek a trhy zůstanou zavřené. Zbytek týdne bude zajisté ovlivňovat přísun zpráv o řešení řecké dluhové krize, závěr výsledkové sezóny a některé makroindikátory.

Především vývoj "řecké krize" a jeho dopad na americký dolar mohou rozhodnout, zda minulý týden nebyl jen malou přestávkou v dalším poklesu burz v New Yorku.

"Všechno nestojí a nepadá s Řeckem, protože všichni vědí, že je to malý hráč," říká Linda Dusselelová, akciový stratég z Federated Investors a dodává: "Jde především o systematickou hrozbu kreditním trhům, protože nikdo přesně neví, na koho dalšího se řecké problémy mohou přenést." (zdroj: Reuters)

Americká výsledková sezóna se blíže ke svému závěru, ale některé reporty vzbudí příští týden určitě pozornost. Jedná se například o největšího maloobchodního prodejce na světě společnost Wall Mart (odhad 1,12 USD), který oznamuje ve čtvrtek před začátkem obchodování.

Další společnosti zastoupené v indexu Dow Jones jako výrobce potravin Kraft (odhad 0,45 USD) nebo farmaceutický Merck (odhad 0,77 USD) oznamují o dva dny dříve.

V rámci technologických společností budou vyčnívat výsledky výrobců počítačů Hewlett-Packard (odhad 1,05 USD) a Dell (odhad 0,27 USD).

"Americké společnosti vykazují zatím o přibližně 40 procent lepší čísla než ve stejném kvartálu roku 2008, ale většina růstu stále pochází ze snižování nákladů," říká Stuart Freeman, stratég z Wells Fargo Advisors. (zdroj: Reuters) Z makrokalendáře bude důležitý především zápis z posledního jednání Fedu, který bude zveřejněn ve středu, a také průmyslová výroba, která by měla podle analytiků růst 0,8 %.

Kondici nemovitostního trhu prověří středeční žádosti o nová stavební povolení (odhad 580 tis.).

"Nemovitostní trh bude stále motorem americké ekonomiky a jedním z indikátorů toho, jak se daří americkým domácnostem," poznamenal Paul Nolte z poradenské společnosti Dearborn Partners. (zdroj: AP)

VIX

O dalším směřování amerických trhů může ale nakonec rozhodnout "index strachu" VIX.

"Jestli se příští týden index volatility VIX dostane nad svůj 200denní průměr, kterým je hodnota 25,3, tak může následně vystřelit až k třicítce. To by znamenalo, že akciový index S&P 500 může propadnout na hodnoty 1 035, resp. 1 020 bodů," říká Alan Deming, obchodník na opční burze CBOE v Chicagu. (zdroj: AP)

Todd Harrison: Čekejte více kolísavosti, protože trh čeká test pravdy

Brian Dolan ze serveru Forex.com se domnívá, že rizikové investice, jako jsou akcie nebo komodity, čeká velmi kolísavé obchodování. "Investoři dostávají jasné znamení, že vládní stimuly v Evropě a Číně končí. Výjimkou jsou Spojené státy, kde bude vládní podpora přispívat k růstu v celé první polovině roku 2010."

datum událost
15-19/2 Výsledková sezóna (Dell, Wal-Mart Stores, Kraft Foods)
15/2 US trhy uzavřené (státní svátek)
17/2 Průmyslová produkce
17/2 Počet nové zahájený staveb
18/2 Index průmyslové aktivity Philadelphia Fed

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy čeká závěr výsledkové sezóny, kterou obstarají především bankovní tituly.

Hospodářská čísla bude prezentovat například holandská ING (odhad -0,07 EUR), francouzská Société Générale (odhad -0,02 EUR) nebo operátor burzovních trhů Deutsche Boerse (odhad 0,72 EUR).

Více než výsledky firem budou stejně tak jako pro Wall Street důležité detaily k řeckému záchrannému plánu, který minulý týden rámcově schválila Evropská unie.

V rámci makrodat je zajímavé sledovat především německý index důvěry ZEW. Analytici odhadují pokles na 41,5 z 46,4 bodů.

18/2
datum událost
15-19/2 Výsledková sezóna (ING, Deutsche Boerse, Nestlé, Carrefour)
16/2 ZEW – index důvěry v Německu
Index spotřebitelské důvěry v EU

Česká republika

Pražská burza minulý týden dokázala v souladu s vyspělými trhy mírně růst (+1,8 %). V následujícím týdnu budou mít na akcie vliv především informace o řešení řeckého dluhu. Svoji roli může sehrát také začátek výsledkové sezóny.

"Celkově se naše očekávání stále nemění a předpokládáme, že obchodování bude nervózní a bude se čekat na další vývoj kolem situace s řešením řeckého zadlužení," napsal v reportu svým klientů Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

S tradičním zpožděním startuje na pražské burze česká výsledková sezóna.

Oficiální start bude patřit Komerční bance, která odkryje svá čísla ve čtvrtek před začátkem obchodování. Komerční banka by měla vykázat meziroční pokles čistého zisku o 25 % na 2,5 mld. Kč. (zdroj: Atlantik FT)

Důležité budou také informace o nesplácených úvěrech a dividendě.

"Čekáme, že podíl nesplácených úvěrů v bilanci Komerční banky nadále rostl, i když tempo nemuselo být nijak závratné," stojí v posledním reportu z dílny analytiků České spořitelny.

Trh očekává, že Komerční banka navrhne hrubou dividendu ve výši 170 až 180 Kč, což by bylo velmi podobné tomu, co vyplatila v minulém roce (180 Kč).

V rámci českého makrokalendáře stojí za pozornost pondělní maloobchodní tržby, které by měly podle odhadů meziročně poklesnout o 3,0 %.

datum událost
15/2 Maloobchodní tržby
18/2 Komerční banka – hospodářské výsledky