ECB: Nová exit strategie

Obchodní strategie ECB je v posledních měsících trnem v oku řady analytiků. Těm zejména vadí přístup k problémům Řecka, Španělska a Itálie. Problémy navíc mohou narůst kvůli možnému snížení ratingu, které hrozí hlavně Řecku a Španělsku.
Po krachu Lehman Brothers v září 2008 uvolnila ECB pravidla čerpání peněz pro národní banky. Upravila především využití dluhopisů - doporučila centrálním bankám, aby využívaly státní dluhopisy hodnocené ratingem BBB, namísto přijímání pouze dluhopisů s ratingem A-.
Tato politiky byla označována jako dočasná, a to zhruba do konce roku 2009. Loni však ECB toto doporučení prodloužila až do konce roku 2010.
Tak loni došlo k tomu, že banky, které držely řecké dluhopisy, je skrze ECB vesele měnily za jiná aktiva. A právě to pomohlo podpořit ceny řeckých dluhopisů (a s nimi také řecké banky, které drží velké množství nesplacených řeckých dluhopisů).
Až donedávna si mnozí mysleli, že by tato politika mohla fungovat přinejmenším do konce roku 2011. Ovšem současný rating Řecka je tak nízko, jako byl před těmito opatřeními ECB.
Boj s řeckým dluhem
Přesto však existuje šance, že by se řecký dluh mohl snížit ještě letos. Vzniká však riziko, že budou řecké dluhopisy vyloučeny ze všech nově zřízených obchodních režimů ECB.
EONIA
velmi sledovaná referenční úroková sazba odpovídající průměru úrokových sazeb 50 sledovaných evropských bank, za kterou si vzájemně půjčují "overnight"
Trik spočívá v tom, že by ECB měla snižovat objem peněz v oběhu, snižovat svoji podporu likvidity, aniž by riskovala šok pro státy, jako jsou Řecko, Španělsko nebo Portugalsko.
"Poptávka investorů by nějakou dobu držet řecký dluh na uzdě. Nejspíš však v souladu s exit strategií Evropské centrální banky porostou sazby," odhaduje Erik Nielsen, analytik Goldman Sachs.
"Náš scénář předpokládá, že se nákaza z Řecka dostane do všech jižních států Evropy. ECB by pak měla postupně tlačit sazbu EONIA k 1 procentu. Díky tomu by pak měla znovu získat kontrolu nad tvorbou úrokových sazeb. Pokud se v našem předpokladu mýlíme a států jižní Evropy se krize nedotkne, ECB pouze pozdrží celou exit strategii," podotýká Nielsen.
Ať bude vývoj jakýkoli, v příštích týdnech se budou jistě řešit fiskální opatření pro Řecko. A pro Evropskou centrální banku je klíčové získat podporu všech zemí eurozóny a co nejlépe načasovat finanční pomoc pro řeckou ekonomiku.
Zdroj: Financial Times
Aktuality

