Insideři prodávají akcie jako o život
|

Insideři prodávají akcie jako o život

Prodeje insiderů, mezi něž se řadí především lidé, kteří řídí velké veřejně obchodované společnosti, dosáhl podle statistiky americké komise pro cenné papíry letošních maxim. Od minulého týdne se zvedl o 17 procent. Zasvěcení investoři z řad managementu a ředitelů firem prodávají své akcie nejrychlejším tempem od začátku roku.

Světové akcie Insider trading

Manažeři a další zasvěcené osoby, které vlastní akcie veřejně obchodovaných společností, mají povinnost (a to jak v USA, tak například v ČR) informovat o svých nákupech a prodejích regulátora trhu, a to přibližně do týdne. V USA tuto statistiku hlídá komise pro cenné papíry (SEC), v České republice provádí dohled ČNB.

Insideři znají své společnosti lépe než investorská veřejnost nebo analytici, a když se jim zdá cena "vlastních akcií" v porovnání s ekonomickými čísly, které vykazují jejich společnosti, vysoká, tak prodávají.

Prodeje manažerů velkých amerických firem poskočily v minulém týdnu o 17 procent. Nákupy sice také mírně rostly, ale zůstávají stále na historicky nízkých hodnotách. Objem prodaných akcií dosáhl 956 mil. USD, nákupy dosáhly pouze úrovně 96,3 mil. USD.

Nákupy insiderů se držely velmi nízko také v průběhu silného akciového růstu od března minulého roku. Hlavním důvodem, proč se zasvěcení manažeři "drželi zpátky", byly otazníky, které se vznášely nad ekonomickými fundamenty akciové rally.

Ani současné známky oživení nepřiměly insidery k tomu, aby investovali své peníze do akcií svých společností.

V minulém týdnu se do čela prodejců dostali lidé, kteří o kondici a vyhlídkách svých firem vědí nejvíce – finanční ředitelé. Velké prodeje tak realizoval například finanční ředitel technologické firmy Netflix, který prodal své akcie za 8 mil. USD. Obdobnou částku za své "mateřské akcie" získal finanční ředitel vydavatele platebních karet Mastercard.

Mezi v Česku známějšími firmami stojí za pozornost také prodeje šéfa internetového prodejce Amazon.com Jeffa Bezose, který prodal akcie za 153 mil. USD. A za téměř 200 mil. USD prodal v období od 11. února akcie Microsoftu její zakladatel Bill Gates.

Zdroj: Finviz